מערכי שיעור של חושן – מרכז החינוך וההסברה של קהילת הלהט"ב

בחושן הכינו לאנשי חינוך חומרי עזר לציון ביום הבנ"ה, הכוללים ארבעה מערכי שיעור מיוחדים ולכל הגילאים:

  • מהיכרות, מאמפתיה ומהשראה – להרתמות
  • אחריות אישית וקבוצתית על מרחב בטוח ללהט"ב בבית-הספר
  • להט"ב לחט"ב
  • תפקידי מגדר ומשפחות הקשת

כל מערכי השיעור והחומרים של חושן נמצאים כאן >

 

מערך שיעור מטעם האגודה לזכויות האזרח

לקראת היום הבינלאומי נגד הומופוביה וטרנספוביה מציעה מחלקת החינוך של האגודה לזכויות האזרח מערך שיעור בנושא המאבק לשוויון של קהילת הלהטבא"ק (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים, ביסקסואלים, אינטרסקס וקווירים).

המערך חובר בשנת 2009 על ידי אהוד עוזיאל מהאגודה לזכויות האזרח בעקבות אירוע הירי ב"ברנוער". באירוע נרצחו ליז טרובישי בת ה- 16 וניר כץ בן ה- 26, ועשרה בני אדם נפצעו.

המערך מציע לאנשי ולנשות החינוך חומר רקע על אודות המאבק ההיסטורי לשוויון של הקהילה ומתווה לדיון קבוצתי, באופן שמסייע למשתתפים ללמוד על ציוני הדרך במאבק לשוויון זכויות של קהילת הלהט"ב, לעמוד על הפערים שבין שוויון פורמלי לבין קבלה חברתית, וכן מאפשר לבטא את עמדות המשתתפים ביחס למאבק הקהילה.

> הורדת מערך השיעור מאתר משרד החינוך (קובץ וורד)

חומרי הסברה לפעילות חינוכית במשרד החינוך

באתר האינטרנט של שפ"י, השירות הפסיכולוגי ייעוצי במשרד החינוך, פרסמה הילה סגל, ראש היחידה למיניות ומניעת פגיעה בילדים ובני נוער, מכתב לאנשי שפ"י ולצוותים החינוכיים ובו קריאה להעמיד ביום הבנ"ה במרכז הדיון הציבורי את האמירה כי להט"ב הם בעלי זכויות שוות לאלה של כלל האזרחים.

באתר שפ"י עלו מספר חומרים ועזרים לפעילות חינוכית, בין השאר מסמך ייחודי ובו תיאור העבודה החינוכית שנעשתה בבית ספר תיכון בארץ, שליווה תלמידה שבחרה לעבור תהליך של שינוי מין. תהליך שכזה מחייב רגישות, עבודה צמודה עם הנערה ומשפחתה ובמקביל גם עם הצוות, התלמידים האחרים וההורים.

ניתן למצוא באתר שפ"י חומרי עזר נוספים לקיום סדנאות לצוותים חינוכיים וסדנאות לתלמידים, פעילויות בנושא נטייה חד מינית לחטיבה עליונה,  מד רגשות בנושא נטייה חד מינית,  נטייה חד מינית – שאלון עמדות ועוד. החומרים ניתנים להורדה כאן.  באתר שפ"י יש חומרים נוספים בנושאי זהות מגדר ונטיה מינית.

מערכי שיעור נוספים

המאבק בהומופוביה ובטרנספוביה הוא בראש ובראשונה מאבק חינוכי. אנו מאמינים שהבורות היא הסיבה העיקרית לכך שאנשים מרשים לעצמם להפנות שנאת חינם, דיכוי ואלימות כלפי זולתם. להלן תוכלו להוריד מערך שיעור בנושא הומופוביה, שיוכל לסייע לכם לכם לערוך שיעור, הדרכה או פעולה בנושא הומופוביה וטרנספוביה והמאבק בה.

> הורדת מערך השיעור (קובץ PDF)

> הורדת מערך שיעור נוסף בנושא בריונות והומופוביה – (ע"ב הסרט "מאוימים") (קובץ PDF)