הצעת החוק, אותה יזם ח"כ ניצן הורוביץ, באה להסדיר באופן כולל את האפשרות לנישואים אזרחיים, ותאפשר חופש בחירה בנישואים גם לזוגות חד מיניים וגם למי שלא ירצו להתחתן חתונה דתית ברבנות. ח"כ הורוביץ: "אין לי אשליות שהממשלה תתמוך בה". הערב ב-18:00, פאנל פתוח לציבור הרחב בו יתארחו ניצן הורוביץ ונינו אבסדזה

עדכון אחרון: 17.5.12

כצפוי, הקואליציה הפילה את הצעת החוק שהוגשה אמש (רביעי) בכנסת. זו הפעם הרביעית בה מוגשת הצעת חוק זו בכנסה הנוכחית. 11 ח"כים בלבד תמכו בהצעה, ואלה שמות: חברי הכנסת ניצן הורוביץ, זהבה גלאון, אילן גילאון (מרצ), יצחק הרצוג, שלי יחימוביץ', דני בן סימון (עבודה), דב חנין, מוחמד בארכה, עפו אגבריה (חד"ש) נינו אבסדזה (קדימה) סעיד נפאע (בל"ד). 39 חברי כנסת (מתוכם גם שרים) הצביעו נגד ההצעה, ביניהם ח"כ דליה איציק, שר האוצר יובל שטייניץ, ח"כ רוני בר-און, ח"כ גילה גמליאל, ח"כ ציפי חוטובלי ושרת התרבות והספורט לימור לבנת. שאר 70 חברי הכנסת נעדרו מן ההצבעה, ביניבם כל סיעת קדימה שנעדרה מן ההצבעה, למעט ח"כ נינו אבסדזה שהפרה משמעת סיעתית והצביעה בעד הצעת החוק.

צפו בניצן הורוביץ מגיש את הצעת החוק, משיב בשם הממשלה שר המשפטים יעקב נאמן, זהבה גלאון יו"ר מרצ מסכמת:

*

נושא הנישואים החד מיניים עלה בשבוע האחרון שוב לכותרות סדר היום, לאחר שבשבוע שעבר הצהיר נשיא ארצות הברית ברק אובמה על תמיכתו בנישואים חד מיניים, ועורר גל נרחב של תגובות בעולם וגם בארץ .

יובל שטייניץ. צילום: ויקיפדיה

שטייניץ, בינתיים מתנגד. צילום: ויקיפדיה

מספר פוליטיקאים בארץ התבטאו בנושא בימים האחרונים ונראה כי כולם רוצים להשמיע דעתם בנושא. המשנה לראש הממשלה משה יעלון מהליכוד אמר שלשום בראיון לגלי צה"ל כי המדינה צריכה להכיר בנישואים חד-מיניים, ואף שר האוצר יובל שטייניץ התייחס השבוע לנושא בעת מפגש של פעילי הקהילה בליכוד ואמר כי "הקהילה הגאה היא חלק אינטגרלי ממדינת ישראל". עם זאת, לאחר המפגש אמר שטייניץ לכתב "הארץ" כי "אם תהיה היום הצבעה על נישואים חד-מיניים, אתנגד".

אפליה שיש לשים לה סוף

ואכן, מבחנם של שטייניץ, יעלון וחבריהם בקואליציה הוא מבחן ההצבעה ולא ההצהרה. היום (רביעי), ערב היום הבינלאומי למאבק בהומופוביה, תעלה להצבעה במליאת הכנסת הצעת החוק לחופש בחירה בנישואין, אותה הגיש ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ). הצעה החוק זו באה להסדיר באופן כולל את האפשרות לנישואים אזרחיים, ותאפשר חופש בחירה בין נישואים דתיים, כפי שקיים עכשיו, לבין נישואים אזרחיים למי שירצה בכך או שאינו מוכר ע"י הרבנות. ההסדר בהצעת החוק כולל גם נישואים של בני זוג מאותו מין .

ח"כ הורוביץ אמר כי "מאות אלפי ישראלים אינם יכולים לממש את הזכות הבסיסית לנישואים בארצם, ונאלצים לשאת בהוצאות כבדות ולהתחתן בחו"ל – והכל בגלל כפייה דתית בוטה. כך למשל, חלק ניכר מעולי חבר העמים אינם מוכרים כיהודים ע"י הרבנות ואינם מורשים להתחתן. גם לרבבות הזוגות מאותו המין אין שום פתרון בישראל."

"לא ייתכן כי מדינה דמוקרטית מונעת מאזרחיה זכות בסיסית כמו הזכות להתחתן ולהקים משפחה. זו אפלייה בלתי נסבלת ובלתי מתקבלת על הדעת שיש לשים לה סוף".

"עד כה השתמש נתניהו במפלגות הדתיות וסטטוס קוו השקרי כמכשיר לחסימת החקיקה לשיוויון זכויות ולמאבק בכפייה הדתית. עם כינונה של הקואליצייה הענקית, נשמט תירוץ זה וכעת יעמוד ראש הממשלה ושותפיו החדשים מ"קדימה" למבחן האמיתי", הוסיף הורוביץ.

ח"כ אבסדזה: "ביקשתי חופש הצבעה בנושא"

ח"כ נינו אבסדזה מקדימה, שהצטרפה לא מכבר לקואליציה יחד עם מפלגתה , ומכהנת יחד עם ח"כ הורוביץ כיו"ר משותף של השדולה למאבק בהומופוביה בכנסת, שדולה שהוקמה במהלך אירועי הבנ"ה בשנה שעברה, אמרה כי: "בישיבת סיעת קדימה שנערכה ביום שני ביקשתי חופש הצבעה בנושא על אף התנגדות הממשלה לחוק. הצעת החוק חשובה עבור כל אלה המעוניינים להחליט בעצמם כיצד ובאיזה אופן הם בוחרים להינשא."

"היא חשובה ל-300 אלף עולים שאינם יהודים על פי ההלכה והיא חשובה לכל אותם זוגות חד מיניים שאינם יכולים להיכנס לברית הנישואין ולממש את זכותם הבסיסית להינשא וצריכים לנדוד לארצות אחרות. אתמוך כיו״ר הלובי למאבק בהומופוביה ואתמוך כדי להמשיך לייצג את הכוחות הליברליים בקואליציה", הוסיפה אבסדזה.

אבסדזה, הורביץ והריסון. לובי נגד ההומופוביה

אבסדזה, הורביץ ורנדי הריסון, בעת הקמת השדולה למאבק בהומופוביה, 2011.

בדף הפייסבוק שלו כתב הבוקר ח"כ הורוביץ : "רבבות ישראלים מצביעים ברגליים ופשוט נמנעים מנישואים ברבנות החשוכה, כי נמאס להם מהכפייה הדתית. אחרים נאלצים לשלם אלפי דולרים על נישואים בחו"ל. הגיע הזמן שגם בישראל תהיה אופציה לנישואים אזרחיים, למי שלא יכול או לא רוצה להתחתן ברבנות, כולל לבני זוג מאותו מין. זו הצעת החוק שאני מעלה היום בכנסת. אין לי אשליות שממשלת השקרנים תתמוך בה. זה תלוי בכם, בלחץ הציבורי שלכם. אני לא ארפה מהעניין, וביחד נצליח".

הערב (ד') ב 18:00, מיד לאחר ההצבעה בכנסת, ניצן הורוביץ ונינו אבסדזה מתארחים בפאנל העוסק בקידום זכויות להט"ב בכנסת במסגרת השבוע הפוליטי של אגודת הסטודנטים של תל אביב. כולם-ן מוזמנים. פרטים נוספים בדף האירוע בפייסבוק.

> הורידו את נוסח הצעת חוק הנישואין והגירושין

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך