מה נשתנה המצעד הזה ממצעדי הגאווה בשנים הקודמות? אם בעבר נדמה היה שהטלויזיה מציגה את המצעד כביטוי אקזוטי וחריג של קבוצת אוכלוסייה שקצת מביך לדבר עליה ליד הילדים, נראה שהשנה הדיווחים ביטאו הלכי רוח שונים בתכלית

בשנים קודמות, מצעד הגאווה זכה בדרך כלל לכיסוי תקשורתי אשר במידה רבה עשה עוול למאבק הלהט"ב, כאשר התמקד כמעט לחלוטין בדימויים מיניים מוחצים ומוקצנים, והעלים מסרים פוליטיים וקבוצות צועדים מתונות כגון הורים ללהט"ב ודתיים-גאים.

כעת נראה שסיקור מצעד הגאווה, שנערך אתמול, משקף את העמקת חדירתם של הלהט"ב אל לב הקונסנזוס. הכתבות מדגישות את הפן הפוליטי של המאבק לשוויון התא המשפחתי הגאה, וגם היבטים שבהם המצעד נוגע לציבורים הלא-להט"ביים: התרומה לתיירות, לדימויה של מדינת ישראל בעולם ולמאבק על ציביונה החילוני של המדינה. צילומים של שלטי מחאה, סלוגנים על חולצות, עגלות תינוקות והתבטאויות פוליטיקאים ממלאים את המסך, ודוחקים הצידה את הדימויים המסורתיים של עור חשוף וישבנים גבריים מקפצים.

ראוי לציון כי מי שעדיין אינם זוכים בזמן מסך איכותי להעברת מסריהם הם חברי הקהילה הטרנסג'נדרית.

ערוץ 10: תינוקות, נישואין, תיירים

ציטוטים נבחרים:

"המצעד הזה עמד השנה בסימן המאבק של הקהילה לשוויון בכל מה שקשור להורות ומשפחה".

ראיון עם קובי ויניב ויסברג דותן הורים לילדה שנולדה בהליך פונדקאות: "זה שאתה חד מיני זה לא אומר שאתה לא יכול להקים משפחה בישראל".

ראש האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ': "מה רוצה הקהילה בסך הכל? שוויון. שוויון. זה הכל. הזכות להנשא, והזכות להוליד ילדים והזכות להרגיש בטוחים ברחוב".

מרואיין צעיר: "אם נמשיך לעשות כזה רעש, אולי נוכל להתחתן סוף סוף בארץ. עשיתי צבא, טחנתי את הצורה שלי. גם הוא. לא מגיע לנו?"

"…אל עשרות האלפים שצעדו ברחובות תל אביב הצטרפו מספר שיא של תיירים. כעשרים אלף מחברי הקהילה הגיעו הנה בשבוע האחרון, וכך הפך המצעד לאחד מכרטיסי הביקור הטובים ביותר שיש לישראל להציע".

"…בימים של שנאת הזר והשונה, היום הזה חתם שבוע של אירועים של הקהילה ההומו-לסבית בישראל במסיבה גדולה של אהבה".

ערוץ 2: שגרירים ופוליטיקאים

ציטוטים נבחרים:

רון חולדאי: "העיר הזאת, היא נושאת דגל בעניין הזה, על רקע המאבק על זהותה של מדינת ישראל כולה… לא ידענו שבסופו של דבר זה יביא גם לזרם תיירות כזה… כך נוספים גם שגרירים למדינת ישראל כולה, בעולם כולו."

"את המצעד המסורתי הובילו ארגוני הגאים הדתיים. השנה כך נדמה התמימות נדחקה מעט הצידה [תמונת חולצה של "גאווה בליכוד"]. אולי זו אווירת הבחירות שמביאה לשינוי בגישת הקהילה. דן סלייפר, יו"ר התא הגאה ב'עבודה': "יש תאים גאים בכל המפלגות. אני מהתא הגאה במפלגת העבודה. אנחנו כאן כדי להגיד שהמצעד הוא מצעד פוליטי, ואנחנו פה כדי לדרוש את הזכויות שלנו כציבור שווה זכויות במדינת ישראל."

 ערוץ 1*: המצעד הזה הוא מזמן לא חגיגה רק של הקהילה

ציטוטים נבחרים: 

"אמנם רחובות תל אביב היו סגורים היום עד השעה 16:00, אבל לא נראה שמישהו מתושבי תל אביב הוטרד מזה, אלא ההיפך, מצעד הגאווה השנתי הוא חלק ממה שהופך את תל אביב למה שהיא. מי שהגיע לחגוג עם הקהילה הוא שגריר ארה"ב בישראל. דן שפירו: "מאז מינויו הבהיר הנשיא אובמה כי חזונו לעתיד טוב יותר כולל גם שוויון לאמריקאים ולאמריקאיות חברי הקהילה הגאה…".

"אבל המצעד הזה הוא מזמן לא חגיגה רק של הקהילה. הפוליטיקאים מאוד אוהבים לבוא לכאן ולהשמיע."

שלי יחימוביץ': "הומואים, לסביות ואנשי הקהילה נמצאים בכל האוכלוסיות במדינת ישראל ובכל המפלגות. אצל החילונים ואצל החרדים, אצל היהודים ואצל  הערבים, אצל הימין ואצל השמאל. ולכן לא להתבייש, כל מי שיש לו דרך פוליטית שיפעל בתוך המפלגה שלו".

* זוהי הקלטה חלקית של הסיקור של ערוץ 1, אפשר לראות את הסיקור המלא (דקה וחצי) באתר הערוץ הראשון, מדקה 7:50.

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך