וונדי דוכובני יושבת בכלא בארץ מאז יולי 2009 בזמן שאין מדינה שמוכנה לקלוט אותה. נפתח חשבון בנק למטרת איסוף תרומות לשחרורה בערבות

מאת: נורה גרינברג

וונדי היא אישה טרנסקסואלית ילידת ניקרגואה; מגיל צעיר התגוררה ברוסיה יחד עם אמה, שהייתה אוקראינית. היא נכנסה לישראל באפריל 2009 באמצעות דרכון מזוייף. היא נעצרה כמה חודשים מאוחר יותר, ומאז יולי 2009 יושבת בכלא. היא אמורה להיות מגורשת, אבל ממשלת ניקרגואה, אשר וונדי, לדבריה, היא אזרחית שלה, טוענת שלא מוכר לה אדם כזה, גם לא בשמה הגברי, וולטר.

מאז נעצרה התנהל בין וונדי לבין השלטונות משא ומתן מייגע בחיפוש אחר מדינה שתסכים לקלוט אותה. ניקרגואה כאמור הודיעה שלא תקבל אותה כי היא אינה מוכרת לה. אחר כך הוצע לה לחזור לרוסיה, בזכות העובדה שחייתה שם שנים רבות עם אמה. אלא שגם רוסיה טענה שאינה מכירה אותה. וונדי מסרה מידע נוסף בחודש יולי האחרון וממשלת רוסיה הבטיחה לבדוק. היא עדיין בודקת.

שני בתי משפט קבעו שעליה להשאר במעצר עד שתימצא לה מדינה שתסכים לקבל אותה. במילים אחרות, נוצר מצב שבו היא עלולה לשבת בכלא עד סוף ימיה. למרות שהדברים לא נאמרים במפורש, גורמים מקורבים אליה מאשרים את החשד שהיחס שניתן לה מצד כל הגורמים, הן הישראלים והן הזרים, נגוע בטרנספוביה.

בינתיים מצבה מידרדר. תנאי מעצרה קשים, וחוסר התקווה פוגע בה נפשית. היא כחושה וחלשה וסובלת מדכאון, כפי שניתן לצפות מאדם במצבה.

לאחרונה החליט סוף סוף בית המשפט שאי אפשר להחזיק אדם במעצר לזמן בלתי קצוב. על כן ציווה השופט שיש לשחררה ממעצר ולאפשר לה לשהות בישראל עד לגירוש. לשם כך נקבעו שלשה תנאים:

כתובת מגורים מוכרת, שבה תתגורר עד לרגע שבו יוחלט לגרשה.

ערבות בסך 20,000 ₪, כדי להבטיח שלא תתחמק מגירוש.

הפקדת 30,000 ₪ בקופת בית המשפט, לצורך אותה מטרה, כלומר – שתציית לצוו הגירוש אם וכאשר יוחלט לגרשה.

לשמחתנו, נמצא ערב שמוכן להתחייב עבורה. אלא שעדיין דרושים לה 30,000 ₪ לצורך הפקדון. לה עצמה אין כסף, ואישור השהייה אינו כולל רשיון לעבוד (על כך היא

תצטרך להלחם בנפרד מול משרד הפנים, שכידוע מת לחלק רשיונות עבודה למהגרים בלתי חוקיים).

סיכומו של דבר, האישה יושבת מעל שנה במעצר לזמן בלתי מוגבל. היא אינה מסוכנת לציבור, והיא מסוגלת לעבוד ולפרנס את עצמה. אחזקתה במעצר וההתדיינות המתלווה לו עלו למדינה עד עתה מעל מאה אלף שקלים. סוף סוף הבינו זאת כל הגורמים, אלא שדלת התא של ונדי עדיין נעולה, והיא עלולה להשאר כך עוד הרבה זמן. המטרה עכשיו היא למצוא לה מקום לגור ותורם או תורמים שיסכימו להעמיד לרשותה את ה-30,000 ₪ הדרושים לערבות.

ועוד דבר: מדובר בעניין דחוף. לא רק כיוון שכל יום וכל שעה נוספים במעצר הם עינוי נורא עבורה ואות קלון על מצחה של המדינה (כלומר – של כולנו), אלא כי צו בית המשפט עלול להתבטל מכל סיבה שהיא.

החלטנו להרתם לעזרתה של וונדי הן כחברי הקהילה הטרנסג'נדרית המחויבים לעזור לאדם טרנסג'נדר והן כאזרחים שאינם יכולים לעמוד מנגד לנוכח העוול שבהושבת אדם במעצר לזמן בלתי מוגבל.

לתרומות: חשבון בנק הדואר 22299798

בעלי החשבון הם אלישע אלכסנדר ונורה גרינברג. אם וונדי תמצא דרך אחרת להשתחרר, או אם הכסף לא יועבר אליה מכל סיבה שהיא, הוא ייועד לסיוע לאנשים טרנסג'נדרים.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה