בג"ץ דן הבוקר (ראשון), בהרכב מורחב של שבעה שופטים, בעתירות של שני זוגות גברים הדורשים להכיר בהם כהורים לילדים שנולדו בהליכי פונדקאות בארצות הברית. נכון להיום, בהיעדר חקיקה המסדירה פונדקאות של ישראלים בחו"ל, נדרשים האבות הביולוגיים לעבור בדיקה גנטית על מנת להוכיח את הורותם. במקרה של זוגות חד-מיניים, בן הזוג שאינו האב הביולוגי נדרש לעבור הליך אימוץ כדי שהמדינה תכיר בו כאבי הילד.

השופטת אסתר חיות מתחה ביקורת על החוק בישראל, שאינו מאפשר פונדקאות לזוגות חד-מיניים. "החוק הזה חוסם את דרכם של הרבה מאוד זוגות להליך של פונדקאות, לא רק הומוסקסואליים. הם נאלצים לפנות לחו"ל בגלל שהחוק הישראלי לא מתיר להם לבצע פונדקאות. זו אפילו עבירה פלילית אם רופא ישראלי יבצע להם פונדקאות. האנשים האלה – שהם אזרחים טובים ומועילים – החוק בישראל לא נותן להם פתרון".

עו"ד חנוך ארליך, המייצג את הזוג שכבר עבר את הבדיקה הגנטית, אמר כי הזוג מחפש פתרון נקודתי ומהיר, אך המדינה גוררת את הדיון לעניין עקרוני. "הגישה של המדינה לוקחת אותנו לדיון אתי-ערכי בנושא של הפונדקאות, בזמן שאנחנו לא שם. ההתנגדות של המדינה היא התנגדות עקרונית אתית-ערכית לפונדקאות באשר היא. עם כל הכבוד לעמדת פרקליטות המדינה, אנחנו נמצאים במשפט המנהלי, והשאלה שעומדת בפני בית המשפט היא אם על פקיד הרישום לרשום את שני ההורים כהוריה של הילדה", הסביר בדיון.

(מקור הידיעה: הארץ. » לידיעה המלאה)