ד"ר פרנק קמני, מחלוצי הלוחמים למען זכויות להט"ב, נפטר בתחילת השבוע בגיל 86, בביתו שבוושינגטון הבירה. קמני, שסבל מבעיות לב הלך לעולמו ב 11 באוקטובר, יום המצוין בארה"ב כ"היום הלאומי ליציאה מהארון", סמליות שלא חמקה מעיני התקשורת אשר סיקרה את מותו  וחייו.

פרנק קמני נולד בניו יורק למשפחה יהודית בשנת 1925. בשנת 1943 התגייס לצבא ארה"ב ולחם במלחמת העולם השניה. בסיום המלחמה נרשם ללימודי פיסיקה, אותם סיים בהצטיינות בשנת 1948, ובשנת 1956 סיים את לימודי הדוקטורט באסטרונומיה באוניברסיטת הארוורד.

 

פרנק קמני, מחלוצי הפעילים למאבק בהומופוביה ולמען זכויות להט"ב

פרנק קמני, מחלוצי הפעילים למאבק בהומופוביה ולמען זכויות להט"ב (צילום: ויקיפדיה)

בשנת 1956 הוא החל לעבוד כאסטרונום בארגון ממשלתי שעסק במיפוי, ואולם כעבור שנה פוטר לאחר שנתפס על ידי המשטרה באתר קרוזינג. למרות שמלבד אובדן פרנסתו, משמעות הדבר היתה חרפה חברתית, הוא החליט לצאת למאבק, ותבע בבית המשפט לבטל את פיטוריו. המקרה הגיע לבית המשפט העליון, אשר דחה את תביעתו, ואולם היתה זו הפעם הראשונה שמקרה של פיטורין על רקע נטייה מינית הגיע לערכאות העליונות.

קמני לא ויתר, והיה לאחד ממייסדי הסניף של "מטשין" בוושינגטון. מטשין היה ארגון זכויות הלהט"ב הראשון בארה"ב, שנוסד בראשית שנות החמישים, ואולם הסניף שהקים בבירת ארה"ב הציב רף חדש ולוחמני של ייצוג קהילת הלהט"ב ומאבק נחוש לשיוויון זכויות.

עם השנים הוא נודע בעמדותיו הבלתי מתנצלות, בלשונו החריפה ובסיסמה שהגה "גיי זה טוב". בשנת 1970 היה למועמד ההומו הגלוי הראשון שהתמודד למושב בקונגרס.

הוא נמנה בין המובילים של המאבק כנגד הגדרת ההומוסקסואליות כמחלת נפש, על ידי ארגון הפסיכיאטרים האמריקאי, עד לביטול ההגדרה בשנת 1973. כאשר התקבלה ההחלטה ציין בסרקזם כי "זהו היום שבו נרפאנו בהמונינו על ידי הפסיכיאטרים".

את כל מאבקיו הקפיד לתעד בצורה מפורטת ומסודרת, וכאשר התבקש על ידי ספריית הקונגרס לסייע במסמכים הנוגעים למאבקו, העביר לא פחות משבעים אלף דפים, אשר נסרקו לבסיס נתונים המשמש למחקר.

ברבות ימיו זכה לראות את פרויקט חייו קורם עור וגידים, ואת המטרות עליהן חלם ונאבק, כגון ביטול האיסור על שירות גייז בצבא (הוא היה אורח הכבוד בטקס חתימת החוק על ידי הנשיא בבית הלבן) ואת אישור הנישואין הגאים בניו יורק, מגיעות לכדי מימוש בזו אחר זו. על כך הגיב "זה כמו סוף של ספר".

רייצ'ל מדו על פרנק קמני

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך