שלושה אירועים חדשותיים מהשבוע האחרון מעניקים לנו זויות התבוננות על מצב הלהט"ב ביבשת אפריקה

מאבק הלהט"ב ברוב מדינות אפריקה מתמקד במאמצים לביטול החקיקה הפלילית נגד יחסי מין חד מיניים ונגד הסתה ורדיפה כלפי להט"ב. למרות קשיים גדולים, מנסים פעילים וארגונים לשנות את דעת הקהל ולהפחית את רמות העוינות כלפי הלהט"ב. האו"ם, האיחוד האירופאי וארה"ב מפעילים לחץ כבד על מדינות אפריקה על מנת להביא לשיפור מצב הלהט"ב. שלוש ידיעות חדשותיות מהשבוע האחרון מעניקות לנו אפשרות להציץ על המתרחש.

אוגנדה: הצגה ראשונה העוסקת בהומוסקסואליות

בקמפלה, בירת אוגנדה, מוצג בימים אלה לראשונה מחזה העוסק בהומוסקסואליות. "הנהר וההר" מביא את סיפורו של סמסון, בחור הומו, אשר מנסה לשנות את נטייתו המינית באמצעים שונים: כומר, רופא אליל ו'ססנגה' – מדריכת מין (שתפקידה בדרך כלל הוא חניכת נערות). לאחר שכל הנסיונות כושלים, הוא משלים עם היותו הומו ויוצא מהארון. אלא שחבריו לעבודה במפעל אינם יכולים לסבול את הגילוי, ורוצחים אותו באכזריות.

לדברי יוצרי ההצגה והשחקנים, הם מבקשים להביא את הסיפור האנושי, ולהכיר לקהל את הצדדים האנושיים של ההומוסקסואליות. ההצגה בינתיים הוצגה ללא הפרעות, למעט שני צופים שעזבו את האולם לפני תום ההצגה – האחד משום שלא הסכים למסר של קבלת הומואים, והשני מפני שזעם על כך שהעלילה מסתיימת ברצח של הגיבור.

אוגנדה עומדת בשנים האחרונות במרכז תשומת הלב העולמי והאפריקאי בהקשר של זכויות הלהט"ב ביבשת. זאת לאחר שבעידודם של מטיפים אמריקאים הוגשה הצגת חוק שביקשה להטיל עונש מוות על להט"ב, ועונשים כבדים על מי שיסייעו לאנשים להט"ב או למאבק לשיוויון זכויות. מאמצי החקיקה נבלמו בזכות לחץ בינלאומי כבד ביותר מצד האו"ם, האיחוד האירופאי וארה"ב, אך האווירה הציבורית כלפי להט"ב נותרה עוינת ביותר.

סמסון מטופל על ידי 'ססנגה', שמנסה להפוך אותו לסטרייט

 

זימבבואה: פשיטה משטרתית על משרדי ארגון להט"ב

שוטרים פשטו ביום שני האחרון על משרדי GALZ הארגון לזכויות להט"ב בהררה, בירת זימבבואה, בחיפוש אחר "מידע בלתי חוקי" ו"חומר פוגעני", ועצרו 44 אנשים. לאחר החקירה בתחנת המשטרה נותרו שניים מפעילי הארגון במעצר.

על פי העדויות, השוטרים פעלו בברוטליות רבה, בעטו והיכו באמצעות אלות וחלקם אף נראו שתויים.

משרד החוץ האמריקאי וגופים נוספים גינו בחריפות את הפשיטה על משרדי הארגון, וכן את הפגיעה המתמשכת בזכויות להט"ב. השלטון בזימבבואה נחשב לאחד המושחתים באפריקה, ומצוי תחת סנקציות אמריקאיות שמטרתן לאלץ את המשטר לקיים רפורמות ובחירות דמוקרטיות.

 

קמרון: "יום שנאת הגיי"

ארגון בשם התאחדות הצעירים הקמרוניים קיים ביום שלישי האחרון האירועים לציון "יום שנאת הגיי". לדבריו המארגנים, מטרת היום, היא "להגן על הערכים המסורתיים", וכן לשמש כיום זיכרון עבור צעיר שנאנס ונרצח "על ידי המאפייה הגאה" – מונח רווח בתקשורת המקומית.

ארגוני זכויות אדם מכל רחבי אפריקה והעולם פנו לנשיא פול ביאה, בדרישה לעצור את אירוע ההסתה והשנאה הבוטה, ולהיאבק בדעות הקדומות שמפיצים המארגנים. הבקשות לא נענו והאירוע צוין בצעדה לאורך נהר היאונדה.

בקמרון קיים חוק נגד יחסי מין הומוסקסואליים הקובע עונש של עד חמש שנות מאסר וקנס של 400 דולר.

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך