מסתבר שדברים בכל זאת זזים בכדורגל, הענף ההומופובי ביותר בספורט. מהתאבדותו של שחקן הפריימר-ליג הראשון והיחיד עד כה שיצא מהארון, דרך שלמה שרף ששמח שלא נתקל בשחקני כדורגל הומואים, ועד להצהרת התמיכה של כריסטיאנו רונאלדו בנישואין חד מיניים. כתבה מיוחדת לרגל מונדיאל 2010

מאת: ידין ספיר

צלו של ג'סטין פשנו

ג'סטין פשנו. שחקן הכדורגל היחיד שיצא מהארון

ג'סטין פשנו. שחקן הכדורגל היחיד שיצא מהארון

כאשר מדברים על הומופוביה וספורט, נראה שאין עוד ענף ספורט יותר הומופובי מכדורגל. בעוד שבענפים אחרים, אגרסיביים אף יותר, היו כבר יציאות מתוקשרות של כוכבים ושחקני עבר או פעילים, הרי שבענף הכדורגל, היציאה היחידה אי פעם מהארון הסתיימה באופן טרגי בהתאבדותו של השחקן.

המדובר היה בכדורגלן הבריטי ג'סטין פשנו (Justin Fashanu). פשנו התחיל את הקריירה שלו בקבוצת נורוויץ' סיטי, שבמסגרתה כבש 35 שערים ב-90 משחקים בין השנים 1978-1981. יכולתו הגבוהה הביאה להעברתו לקבוצת נוטינגהם פורסט עבור מיליון פאונד, סכום שיא עבור שחקן שחור באותה התקופה.

בקבוצתו החדשה התחילו הצרות שלו, כאשר למאמן בריאן קלאף (Brian Clough) נודעו השמועות בדבר נטיותיו המיניות של השחקן. המאמן החל להשתלח בו, הוציא אותו מההרכב ולבסוף אף הרחיק אותו מאימוני הקבוצה. התוצאה היתה הרסנית, ולמעשה חיסלה את הקריירה של פשנו כשחקן בכיר. מעתה הוא נדד בין קבוצות תחתית וליגות משנה ובשנת 1990 יצא מהארון בראיון חושפני, שאחריו אחיו היחיד ניתק איתו את הקשר. בשנת 1997 הוא אימן בארה"ב, ושם גם הואשם בתקיפה מינית של נער, האשמה שבעקבותיה התאבד בתליה. צלו של מקרה זה מרחף מאז כעננה קודרת מעל שחקנים הומואים וביסקסואלים אחרים ששוקלים לגלות את נטיותיהם.

"אני שמח שלא נתקלתי בשחקנים כאלה"

לאורך השנים ניתן היה למצוא לא מעט התייחסויות הומופוביות בוטות מצד אוהדים, כדורגלנים ובעיקר מאמנים. המקרה של פשנו משקף את העובדה שהמאמנים הם כנראה החוליה המשמעותית ביותר בשרשרת הכובלת את השחקנים אל הארון. המאמנים הם שמחתימים שחקנים בקבוצה או מזמנים אותם לנבחרת, הם המשבצים אותם בהרכב או מעלים אותם כמחליפים, והם האחראיים לאווירה השוררת בקבוצה ולגבולות המותר והאסור.

שלמה שרף. מעדיף בלי שחקנים הומואים

שלמה שרף. מעדיף בלי שחקנים הומואים

בשנת 2009 הצהיר מרצ'לו ליפי (Marcello Lippi), מאמן נבחרת איטליה, שלעולם לא יזמן לנבחרת שחקנים שיצאו מהארון, זאת משום שהם יקשו על הנבחרת להתרכז במשימתה, ידרדרו את רמת המוטיבציה שלה וירחיקו ממנה את האוהדים. בהזדמנות אחרת אמר, כי בארבעים שנותיו כמאמן מעולם לא נתקל בשחקן הומו. הצהרה שקשה מאוד להאמין לה, לאור השמועות העקביות לגבי נטיותיהם המיניות של אחד או יותר משחקני הנבחרת שלו, שהיו שותפים לזכייה באליפות העולם בכדורגל לפני ארבע שנים.

בישראל, פורסמו אמירותיו של מאמן הנבחרת לשעבר, שלמה שרף, שבשנת 2004 אמר "אני שמח שלא נתקלתי בשחקנים כאלה במהלך שנות האימון שלי, כך שלא היתה לי את הדילמה איך לנהוג איתם ולא להיתקל בזה בכלל. אני מקווה שגם לא תהיה בעתיד תופעה כזו בין השחקנים כי אם היא תתחיל היא רק תלך ותגדל". שלוש שנים אח"כ הוסיף: "אתה יודע איפה אני הייתי עושה את מצעד הגאווה? באילת, ליד הגבול. מעביר אותם את הגבול ולא מחזיר אותם".

מספיק שחקני כדורגל הומואים כדי להרכיב 3 קבוצות

לעומת המאמנים שמימיהם לא נתקלו בשחקן כדורגל הומו, עיתון גרמני שבדק את הנושא, מצא שלמעשה ישנם שחקנים רבים מאוד שהם בארון רק מבחינה תקשורתית, בעוד שהם גלויים לגבי הסביבה הקרובה שלהם. העיתון קבע שמספר השחקנים הללו בבונדסליגה (הליגה הבכירה) מספיק בשביל להרכיב 3 קבוצות.

יחצ"ן בריטי סיפר שייעץ לשני שחקנים אנגלים בכירים שלא לצאת מהארון, מחשש לקריירה שלהם. וכמובן ששמועות נוספות מסוג זה רוחשות בעתונות ובעיקר באינטרנט, כך שניתן לשער שכמות הכדורגלנים ההומואים אינה רחוקה משיעור ההומואים באוכלוסיה הכללית.

גראם לה-סו – קורבן הומופוביה סטרייט מחוץ לארון

ב"היעדר" שחקנים הומואים, ההומופוביה מצאה לה לא פעם קורבנות מזדמנים מקרב השחקנים הסטרייטים. מי שהעז לדבר על התופעה, היה שחקן נבחרת אנגליה וצ'לסי, גראם לה-סו (Graeme Le Saux). בשלב מסוים בקריירה שלו, הודבקה לשחקן התווית של "הומו" (בדומה למקרה אצלנו של שחקן הכדורסל שמעון אמסלם) ובמשך שנים הוא זכה להטרדות בלתי פוסקות מצד הקהל ומצידם של שחקנים אחרים. במקרה החמור ביותר הוא הושפל על המגרש על ידי שחקן ליברפול דאז רובי פאולר, אשר עשה לכיוונו תנועות של הזזת ישבן והקניט אותו בעודו מתכונן לבעיטה חופשית.

לה-סו, בעל השכלה אקדמית ומודעות פוליטית, תיאר את ההיבט הכאוב הזה של הקריירה שלו בפרקי הפתיחה של האוטוביוגרפיה שלו, בהם התייחס אל עצמו באופן מפורש כאל קורבן הומופוביה. שחקן אחר במצבו אולי היה פונה אל ההומופוביה עצמה, כדי להרחיק ממנו את החשדות, אך לה-סו העדיף להזדהות עם הקהילה, וציין שקשה לו לדמיין איך שחקן שהוא באמת הומו היה מצליח לשרוד את ההצקות הבלתי פוסקות הללו, שגרמו לו עצמו להרהר לא פעם בפרישה.

אולי בהשפעת סיפורו של לה-סו, החלו ההתאחדות האנגלית ומשטרת אנגליה לטפל ביד קשה באוהדים שקראו קריאות גנאי הומופוביות במגרש, כמו במקרה של הטרדת השחקן סול קמפבל (Sol Campbell), בשנה שעברה. המשטרה פרסמה את תמונותיהם, עלתה על עקבותיהם והם נקנסו והורחקו למשך שנים מהמגרשים. ואולם, ההתאחדות נסוגה ברגע האחרון מהעלאת קמפיין נגד הומופוביה שהכינה, זאת על רקע סירובם של מאמנים ושחקנים להשתתף בקמפיין, מחשש שיזוהו עם הקהילה הלהט"בית.

כריסטיאנו רונאלדו בעד נישואין חד מיניים

סקר שבוצע לאחרונה מצא שדווקא בקרב האוהדים חלו שינויי עמדות מרחיקי לכת. לעומת מי שחושבים שהאוהדים הם הומופובים במהותם, מצא הסקר ש-80% מהם דווקא מוכנים לקבל שחקן הומו. יש מי שפירשו את הממצאים כאילו ההומופוביה היא בקרב האגודות והמאמנים, ולאו דווקא בקרב האוהדים, אך ישנם גם מי שסבורים שעכשיו הבעיה היא רק הפחד של שחקנים לצאת מהארון, וכי יציאה של מספר משמעותי של שחקנים תשנה את התמונה לחלוטין.

רונאלדו. הלך רוח של פתיחות? צילום: Jan S0L0

רונאלדו. הלך רוח של פתיחות? צילום: Jan S0L0

באופן מפתיע, האמירה המתקדמת ביותר הגיעה דווקא השבוע, ערב משחקי אליפות העולם בכדורגל, מצדו של לא אחר מאשר כוכב הכדורגל הפורטוגלי כריסטיאנו רונאלדו, השחקן היקר ביותר בהיסטוריה של הכדורגל, ומי שנחשב כיום לאחד משני השחקנים הטובים בעולם. כאשר נשאל השבוע רונאלדו לדעתו לגבי הצטרפותה של פורטוגל למועדון המדינות המאפשרות נישואין חד מיניים הוא ענה: "אני יודע שהחוק עבר והתגובה הראויה היא שאנו חייבים לכבד את הבחירות שנעשות על ידי כל אחד, מפני שאחרי הכל, לכל האזרחים צריכות להיות אותן הזכויות והחובות".

בין אם הביע את עמדתו האמיתית, ובין אם ניסח את תשובתו בעזרת יועצי תקשורת (שבוודאי מודעים לכוח המכירה של הכוכב הפוטוגני בקרב גייז), אולי התרחבות הלך רוח זה של פתיחות, היא זו שבסופו של דבר תדרבן את השחקן הראשון לצאת מהארון, ואחריו גם אחרים.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך