הצטרפות פורטוגל למועדון המדינות המתירות נישואין חד מיניים עשויה להקל על זוגות ישראליים להגשים את חלומם. איך זה קרה, ומתי זה יקרה גם אצלנו?

מאת: ידין ספיר

לפני מספר ימים העביר משרד המשפטים הפורטוגלי לרשמי הנישואין, הנחייה לפיה ניתן להשיא זוגות חד מיניים שאינם בעלי אזרחות פורטוגלית, ללא דרישת הוכחה לקבילות הנישואין בארצם (מסמך NULLA OSTA שמדינת ישראל אינה מנפיקה לאזרחיה). מדיניות זו, במידה ולא תתקל במכשולים, צפויה לפתוח בפני זוגות ישראליים אפשרות נוספת לנישואין, נגישה וזולה יותר מאשר נישואין בקנדה.

בשנת 2005 פסק בית המשפט העליון בישראל, כי על המדינה לרשום נישואין שבוצעו בחו"ל גם במקרים של נישואין בין בני אותו המין, בהתאם לעיקרון לפיו על המדינה להכיר בכל תעודת נישואין חוקית. מאז שניתן פס"ד "פונק-שלזינגר" בראשית שנות השישים, נוהגים זוגות ישראלים להתחתן בקפריסין – מדינה המאפשרת נישואי זרים בתחומה, שההגעה אליה פשוטה וזולה. בפני הזוגות החד מיניים, עם זאת, האפשרות היחידה עד כה היתה להתחתן בקנדה.

מיקי כספי, סוכן נסיעות, חבר ועד האגודה ויו"ר "גאים בגליל", מספר כי חבילת נישואין לקפריסין או צ'כיה, הכוללת טיסות, 5 ימים במלון 4 כוכבים, ניירת וכל עניני הבירוקרטיה, עולה לזוג כ-2000 יורו – מחיר שמספיק בקושי כדי לכסות את עלות הטיסות לקנדה בעונת החורף. החיסכון בעלויות לפיכך צפוי להיות גדול מאוד ולהגיע לאלפי דולרים לזוג. כספי מציין שפורטוגל אטרקטיבית מאוד גם כיעד תיירותי, ומציעה נופים, אוכל, חופים ואנשים חמים.

נופש להט"בי בפורטוגל. יעד אטרקטיבי לתיירות

פורטוגל שלא הכרתם

איך בכלל קרה שנישואין חד מיניים חוקקו דווקא באחת המדינות העניות באירופה, בה הדת הקתולית כל כך דומיננטית (85% מהאוכלוסיה)? אם נזכור את העובדה שספרד היתה אחת מחלוצות הנישואין החד מיניים, וגם את כך שארגנטינה הצטרפה למועדון המצומצם בדיוק השבוע, הרי שכנראה הגיע הזמן לרענן את התפיסות שלנו לגבי המאמינים הקתולים. בעוד הכנסייה שלהם מתנגדת בחריפות להפלות, לאמצעי מניעה וכמובן להומוסקסואליות, מתברר שהקתולים במדינות הלטיניות אולי מאמינים באלוהים ובישו בנו, ואוהבים את הסקרמנטים, החגים והאפיפיור, אך הם אינם נוטים להסתמך על הכמורה בכל מה שנוגע לניהול ענייני העולם הזה, והינם גם חשדנים במיוחד בכל הקשור למעורבותה של הכנסייה בפוליטיקה.

הסבר זה מקבל חיזוק מסקר דעת קהל שהתפרסם לאחרונה בארה"ב, לפיו הקהילה הלטינית הקתולית היא התומכת הנלהבת ביותר בנישואין חד מיניים (57%), בעוד שבקרב חברי הקהילה הלטינית הפרוטסטנטית נרשמו אחוזי התמיכה הנמוכים ביותר (22%). מבחינה חברתית הקהילה הלטינית מאופיינת במשפחתיות וקהילתיות, ובדומה למצב אצלנו בישראל, הרבה להט"ב מגלים שאחרי שמסתיימת התמודדות עם היציאה מהארון, בני משפחתם מקבלים אותם בחום וגם הופכים לתומכים נלהבים של שיוויון זכויות לקהילה.

מבחינה פוליטית-מדינית, אפשר שדווקא רגשות הנחיתות מול יתר מדינות אירופה המערבית הולידו בפורטוגל של העשורים האחרונים אקלים פוליטי תוסס ותשוקה להדביק את הפערים. המדינה שהבחירות הדמוקרטיות הראשונות בה נערכו רק בשנת 1975, הצטרפה לאיחוד האירופאי בשנת 1986, עוד בצורתה הקודמת כ"הקהילה האירופאית המאוחדת", ובשנת 2001 כבר הונהגו בה איחודים אזרחיים של בני אותו המין.
נושא הלגליזציה של הנישואין החד מיניים תפס מקום בולט בסדר היום הפוליטי של פורטוגל החל ממערכת הבחירות בשנת 2005, כאשר המצדדים החזקים ביותר בחוק היו צעירי המפלגה הסוציאליסטית שניצחה בבחירות. למרות התמיכה החזקה בתוך הקואליציה, ראשיה החליטו בסופו של דבר לדחות את ההכרעה ולהתנגד להצעות החוק בנושא שהעלו השותפות הקוליציוניות הקטנות. באופן פרדוקסלי, מי שסייעה רבות להעניק לנושא בולטות תקשורתית וציבורית, היתה דווקא הכנסייה הקתולית, בהתנגדותה העזה.

טרזה פירס והלנה פייקסאו Uploaded with ImageShack.us

בשנת 2006 זוג לסביות, טרזה פירס והלנה פייקסאו, עתר לבית המשפט בדרישה לחייב את המדינה לחתן אותן, וזאת בהתאם לאיסור בחוקה על אפלייה על בסיס מין, ואיסור בחוק משנת 2004, על אפלייה על בסיס נטייה מינית. לאחר שבית המשפט דחה את עתירתן, הן ערערו לבית המשפט לחוקה, שקבע בשנה שעברה, שהחוק אינו מתיר ואינו אוסר על נישואין חד מיניים, ועל כן יש להסדיר את הנושא בפרלמנט.

במקביל לתהליכים המשפטיים, התקיים דיון ציבורי נרחב במסגרת מערכת הבחירות של שנת 2009, שבה התחזקו הקולות התומכים בנישואין חד מיניים, וכללו הפעם גם את ראשי הסוציאליסטים. ראש הממשלה, ז'וזה סוקראטס הציג הצעת חוק שכללה נישואין, ללא אפשרות לאימוץ ילדים, והבטיח לקדם אותה אם ינצח בבחירות. ארגוני הלהט"ב החליטו להבליג על הפגיעה בנושא האימוץ, מתוך ציפייה שבעתיד גם פגם זה יתוקן, ובמהלך מאי 2009 הם יצאו לקמפיין הסברה בעד החוק, שנהנה מתמיכת אישי ציבור בולטים, ובראשם הסופר חתן פרס נובל ז'וזה סרמגו (שנפטר בחודש שעבר), וראש עיריית ליסבון אנטוניו קוסטה.

הממשלה מבטיחה ערב הבחירות… אבל… מקיימת!

באוקטובר 2009 נבחר ראש הממשלה סוקרטס לכהונה נוספת, ובחודש דצמבר הגישה ממשלתו את הצעת החוק לפרלמנט. במהלך השבועות הבאים הממשלה הצליחה לבלום ניסיון לחייב משאל עם בנושא, ובחודש פברואר ניצחה בהצבעה בפרלמנט. מכאן עבר החוק לאישורו של הנשיא השמרן אניבל קבקו סילבה, לשעבר ראש הממשלה מטעם מפלגת הימין, שהינו בעל סמכות להטיל וטו על חוקים חדשים. ואולם, תחת לבטל את החוק, החליט הנשיא להעביר אותו לעיון בית המשפט לחוקה, שקבע ברוב של אחד עשר מול שניים, שהחוק הינו חוקתי.

ב-17 במאי, היום הבינ"ל נגד הומופוביה, חתם הנשיא על החוק, והעניק לו בכך אישור סופי. טקס החתימה התקיים רק ארבעה ימים לאחר ביקור של האפיפיור במדינה, שבמהלכו התבטא בחריפות נגד החוק. ביוני 2010 נכנס החוק לתוקפו, ובנות הזוג טרזה פירס והלנה פייקסאו, היו הראשונות לממש אותו ולהתחתן.

לאחר קבלת החוק אמר ראש ממשלת פורטוגל ז'וזה סוקרטס:

זהו חוק הומניסטי… חוק שמכבד את הערכים ההומניסטיים של חברה, שמשתוקקת לשיוויון בין כל אזרחיה. אני יודע שלמדינה יש בעיות נוספות… אך איני רואה סיבה מדוע זה צריך למנוע מאיתנו לעשות מה שצריך, שזה לקדם חברה צודק יותר ונטולת אפלייה.
"המאבק נגד אפלייה הוא עבודה בלתי פוסקת… אני לא יכול להבין איך מישהו יכול להיות מוטרד מכך שכמה אנשים הם עכשיו מאושרים יותר."

רונאלדו. הלך רוח של פתיחות? צילום: Jan S0L0

רונאלדו. הלך רוח של פתיחות? צילום: Jan S0L0

התבטאות תמיכה נוספת, ומפתיעה במידה מסויימת, היתה של כוכב הכדורגל כריסטיאנו רונאלדו:

"…אנו חייבים לכבד את הבחירות שנעשות על ידי כל אחד, מפני שאחרי הכל, לכל האזרחים צריכות להיות אותן הזכויות והחובות".

נחיתה במציאות הישראלית

ובחזרה אלינו… מה הסיכוי שאנו נראה בימי חיינו, כאן בישראל, נישואין חד מיניים? ובכן, פורטוגל, בניגוד לישראל, נהנית בשלושת העשורים האחרונים מהפרדה מוחלטת בין דת למדינה. במצב הזה, החלת הנישואין על זוגות חד מיניים היתה תלויה בסך הכל בתיקון קטן לחוק, שהשמיט את ההתייחסות למין הנישאים. אצלנו, לעומת זאת, הנישואין הדתיים הם היחידים המותרים, והם נתונים תחת מונופול של בתי דין הפועלים בחסות המדינה. במקביל, מתוך הצורך להגן על המתקשים להנשא בשל המגבלות הדתיות, התפתח והתרחב משפטית מושג "הידועים בציבור", באופן שאין לו אח ורע בעולם. באופן פרדוקסלי, בעוד שבפורטוגל החוק הסדיר את הנישואין, אצלנו זוגות חד מיניים נהנים מזכויות מהותיות יותר – כגון שירותי הפרייה ואימוץ הדדי, המאפשרים לזוגות להקים משפחות שבהן רשומים זוג הורים כדין. שינוי חוקי הנישואין בישראל נראה כיום בלתי אפשרי, ואף הניסיון לקדם את רעיון האיחוד אזרחי תחת הכינוי "ברית הזוגיות", נראה תקוע, ובכל מקרה לא צפוי לחול על זוגות חד מיניים.

אז בינתיים, תהיה לנו פורטוגל, שכנראה תהפוך להיות יעד המסע הרומנטי של הזוגות החד מיניים מישראל.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך