מספר ימים לפני ציון יום השנה הראשון לפיגוע בברנוער, הגיעו איילה כץ וכארם דבס לשיחה באולפן "העולם הבוקר" בערוץ 2. "צריך להבין שכולנו קודם כל בני אדם ". צפו בראיון המלא

ניר כץ ז"לבמוצאי שבת הקרובה יתקיימו בת"א אירועי זיכרון לציון יום השנה הראשון לפיגוע בברנוער, בו נרצחו ניר כץ וליז טרובישי ז"ל, ונפצעו עוד כ-13 בני נוער ששהו במקום. בין האירועים תתקיים בתל אביב צעדה שתצא מהברנוער ברח' נחמני ותסתיים בגן מאיר, שם תיערך עצרת זיכרון.

לקראת יום זה, התארחו אתמול (ג') באולפן התוכנית "העולם הבוקר" בערוץ 2 איילה כץ, אמו של ניר כץ ויו"ר תהל"ה, וכארם דבס, שיצא מהארון לאחר הפיגוע.

"מהבחינה הציבורית, חשוב מאוד שיתפסו את הרוצח", אומרת איילה כץ, "אך מבחינה אישית, הגעתי להחלטה שאני לא  תולה את ה-well being הפרטי שלי בכך שיתפסו אותו. מה שחשוב אלה החיים. לקחת מהחיים של ניר לא את השנייה האחרונה בה הוא נרצח, אלא את אותם המקומות שהוא גדל עליהם והיה, היה במקום של נתינה, במקום של אהבה."

עוד הוסיפה כץ כי "כולנו בני אדם ולא משנה מאיזה מגזר, לא משנה איזו נטיה מינית, השתייכות מפלגתית, דתית או אחרת – כולנו בני אדם."

עד כמה זה מפחיד לצאת מהארון?

לדברי כארם דבש, נער מעכו, שיצא מהארון לאחר פיגוע הרצח, "ביומים הראשונים שאחרי הרצח הסתתרתי ממש בארון כי פחדתי, אבל כשראיתי שממשיכים לדבר על זה, כשחשבתי על זה שוב – אני אחד מהם, אני אחד כמוהם, אז למה שלא אעשה משהו בנידון? עברתי לתל אביב והחלטתי כן לצאת מהארון. יכולתי להיות אחד מהם, יכולתי להיות גם פצוע או הרוג."

"לפני חודש יצאתי מהארון מול כולם בעכו. זה קשה, זה קצת מפחיד, אבל ברגע שאתה אומר 'אמא, אבא, אני ככה וככה' , זה עובר בשניות, שניות שאתה מרגיש  שהן כמו נצח, אבל עדיין זה שניות. זה לא כזה קשה כמו שזה נשמע, אבל עדיין זה לא כזה קל. ההורים שלי הבינו, אבל הם מעדיפים שלא לדבר על זה הרבה."

"לפני הפיגוע לא חשבתי בכלל על יציאה מהארון. חשבתי על זה הרבה אחרי הפיגוע, אחרי ששמעתי על הרצח, ועשיתי את זה רק בשביל זה ואפילו עברתי לתל אביב, כי רציתי להיות בבר נוער."

צריך לשנות את השיח החברתי

איילה כץ הוסיפה עוד כי  הדרך היא  על ידי "דיאלוג, היכרות, שיחה, הבנה שיש תהליכים. כל עוד החברה הישראלית כולה בכל נושא ובכל תחום היא כמכונות של דעות – 'אם אני צודק אז אתה לא צודק' ואם אתה לא צודק אז לא רק שהדעה שלך לא נכונה ולא לגיטימית, אז אתה בעצמך הופך להיות לא לגיטימי. זה כל השיח שלנו בחברה הישראלית בהרבה מאוד נושאים, וגם בנושא הזה".

"המפתח הוא לא רק הומופוביה, אלא  ההבנה שלנו שכחברה, לטובת כולנו והחוסן שלנו צריך לשנות את השיח החברתי. להבין דבר בסיסי – שכל אחד בן אדם וכל אחד ייחודי – ופשוט לדבר"

צפו בראיון המלא, מתוך תוכנית הבוקר:

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך