המצוקה והבלבול של ההומופובים מול הצעידה המהירה שלנו מהמחבוא אל מרכז הבמה, גוררת איתה סכנה גדולה. חומת המגן שלנו נסדקת, ועליה כבר מרוחות כתובות ברורות מאוד: "דמכם שוב מותר, נרצח אתכם ברגע שנוכל"

מאת: ידין ספיר

הומופוביה, מצעד הגאווה בירושלים 2010. צילום: מאור ברזני

מה שנכון, נכון (צילום: מאור ברזני)

לעולם לא נצעד לבדנו

תמונה שקלטה עדשת המצלמה של מאור ברזני במצעד הגאווה בירושלים 2010, אחת מבין מאות שצילם שם, ובה נער דתי צעיר המחזיק שלט: "משכב זכר אינו זהות מינית אלא העדפה מינית". משהו בתמונה תופס את עיני, וזה לא הילד, אלא הכתובת על השלט. משהו חסר שם, משהו שונה. כמו בחידות של ההוא מ-ynet, צריך לזהות מה לא בסדר. אני קורא שוב את הכיתוב, ומתחיל להבין שבשלט שלו אין שום דבר שמרגיז אותי, איפה לעזאזל הביקורת?!

"משכב זכר", הפרקטיקה המינית של רוב ההומואים, רוב הפעמים, הוא בהחלט אינו "זהות מינית". שהרי זהות מינית היא התפיסה של אדם כלפי עצמו – אם הוא רואה עצמו כהטרוסקסואל, הומו/לס/בי או משהו אחר (עוד על זהות מינית וזהות מגדרית). הוא בוודאי שאיננו "זהות" כשלעצמה, כי הזהות היא אוסף מורכב, עשיר ודינמי ביותר של חלקי תודעה ותפיסה עצמית. החלק השני של המשפט מדויק עוד יותר – "משכב זכר" הוא אכן תולדה של "העדפה מינית". וכי מה רע בהעדפה? מה פסול בבחירה? It’s a free country baby… (והגיע הזמן שהם ילמדו אנגלית, ונשוב לכך בהמשך).

רק רובד אחד לא זכה כאן לאזכור, ואולי היה זה מפאת קוצר היריעה – זוהי ההתייחסות לנטייה המינית, שהרי היא זו שמשפיעה ומכוונת את בחירתנו.

כל כך צודק השלט, כל כך אמפתי ומכיל, כמעט מזדהה: לא סטייה, לא זהות, לא מחלה. למי מכוון המסר, מה הוא מנסה להגיד? ההסבר הפשוט (הוא מבקש לומר – יש לכם תקנה ובלה בלה), מפנה את מקומו למחשבה מעניינת הרבה יותר – בעצם החברים האלה הם משתתפים במצעד הגאווה! משתתפים פסיביים, אם אפשר לנסח זאת כך, אבל הם שם כל שנה! קחו לדוגמה את איתמר בן גביר, משתתף ותיק ומתמיד, שטורח להגיע לכל מצעד ומצעד בירושלים ובת"א. איזו חשיפה, כמה מגע בלתי אמצעי עם הנושא שלנו. כל הכבוד!

מצעד הגאווה בירושלים 2010. צילום: מאור ברזני

STRAIT זה בטוח לא נכון (צילום: מאור ברזני)

לא רחוק מהילד, העמידו המוחים נגד המצעד, שלט הכתוב אנגלית אוקספורדית משובחת: "STRAIT IS RIGHT STRAIT IS BUTIFUL". השלט ימינה דווקא מצביע לכיוון ת"א. מבולבלים? גם הם.

בנימה מודאגת / נחיתה אל קרקע המציאות

אך בל נטעה. המצוקה והבלבול של ההומופובים מול הצעידה המהירה שלנו מהמחבוא אל מרכז הבמה, טומנת בחובה סכנה גדולה. במלאת שנה לרצח בברנוער, מנהיגי החרדים והימין הקיצוני שבים להסית ולהתיר את דמנו, ומה שמפריד בינינו ובין הרצח הבא, אולי אפילו מאת אותו רוצח, הוא העמידה הציבורית הפומבית של ראשי המדינה לצידנו, כמו זו שזכינו לה בשבוע שאחרי הפיגוע, כי היא זו שהפכה את הפשע ללא משתלם. אבל שנה חלפה, והנה נסוגנו לאחור: הנשיא שחזר להתעלם, איגרת רה"מ שלא נשלחה, השרים שלא באו למצעד, ראש העירייה שלא התייצב לישיבה החגיגית, קולם שוב אינו נשמע… גם המשטרה חזרה להתעלם מתלונות על תקיפה, שהרי הומואים מביאים את זה עצמם. על היועץ המשפטי אין מה להכביר מילים. הוא, כמו קודמיו, מעולם לא תפס את ההסתה נגדנו כעבירה על החוק, או סכנה לשלום הציבור.
הנה כי כן, חומת המגן שלנו נסדקת, ועליה כבר מרוחות כתובות ברורות מאוד: "דמכם שוב מותר, נרצח אתכם ברגע שנוכל".

הומופובים, מצעד הגאווה בירושלים 2010. צילום: מאור ברזני

הכתובת לפניכם (צילום: מאור ברזני)

פרשת "אחרי מות",  ויקרא פרק יח' פסוק כב'-ל'

"ואת-זכר לא תשכב משכבי אשה תועבה הוא… אל-תטמאו בכל-אלה כי בכל-אלה נטמאו הגוים אשר-אני משלח מפניכם. ותטמא הארץ ואפקד עונה עליה ותקא הארץ את-ישביה. ושמרתם אתם את-חקתי ואת-משפטי ולא תעשו מכל התועבת האלה האזרח והגר הגר בתוככם. כי את-כל-התועבת האל עשו אנשי-הארץ אשר לפניכם ותטמא הארץ. ולא-תקיא הארץ אתכם בטמאכם אותה כאשר קאה את-הגוי אשר לפניכם. כי כל-אשר יעשה מכל התועבת האלה ונכרתו הנפשות העשת מקרב עמם. ושמרתם את-משמרתי לבלתי עשות מחקות התועבת אשר נעשו לפניכם ולא תטמאו בהם אני יהוה אלהיכם."

פרק כ, פסוק יג'

"ואיש אשר ישכב את-זכר משכבי אשה תועבה עשו שניהם מות יומתו דמיהם בם."

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • להגדיר מחדש את המושג ידידלהגדיר מחדש את המושג ידיד אדם אחד הוא קוריוז, עשרה אנשים הם תופעה, אלף איש הם מציאות, אבל אלפים משנים את המציאות. מי שלא רוצה שאלפי אנשים להט"בים יתאספו פשוט לא רוצה שישנו לו את […]
  • בדרך למשפחה הומו-דתיתבדרך למשפחה הומו-דתית המציאות המתהווה, של זוגות דתיים גאים המגדלים את ילדיהם, היא שתכתיב בסופו של דבר את יחסם של הרבנים והמגזר הדתי לשאלות ההלכתיות. מסמך העקרונות של הרבנים […]
  • הומופוביה המורכבת מחלקי פאזלהומופוביה המורכבת מחלקי פאזל רשת פאזלנד יצאה בקמפיין שיווקי זוגי ודביק בפייסבוק לקראת ט"ו באב, אך החליטה כי זוגות חד מיניים לא רצויים שם. עכשיו מנסים בפאזלנד למזער נזקים. עמית לב […]