אבי סופר, לשעבר יו"ר אגודת הלהט"ב, ובהווה יו"ר 'אדם לאדם-הזדמנות לתת', מאמין שרוב הקהילה היא מרכז מבחינה פוליטית, שבעיית הון-שלטון חוצה מפלגות, שהדרך היחידה לשנות היא מבפנים, וכי גם מי שבארון יכול להשפיע. הוא רואה במתפקדים למפלגות השונות בני ברית ולא מתחרים ומבטיח לסייע לכל מי שירצה להקים פורום ורוד בכל מפלגה שהיא. כעת, הוא מקים פורום כזה בקדימה

מאת: ידין ספיר

אבי סופר. "שאלת התמודדותי לכנסת עלתה ותוכרע בהמשך"

אבי סופר פרסם השבוע בקיר הפייסבוק שלו פוסט תחת הכותרת "האם כדאי לפוליטיקאי/ת לתמוך בקהילת הלהט"ב?".

"לא." עונה סופר לשאלה, "…אלה מסכנים את מעמדם ואת התמיכה בהם… אנו צריכים להבטיח שעל כל קול שהם מאבדים בגלל תמיכתם בקהילת הלהט"ב הם יזכו בשני קולות מתוך הקהילה."

הקריאה של סופר אינה מקרית. יחד עם קבוצה של שותפים לרעיון, הוא הקים את פורום רוד בקדימה", מה, שכנראה, הופך את קדימה למפלגה הימנית ביותר, שבה פועל תא להט"בי.

סופר פעיל בארגוני הקהילה כמעט שלושה עשורים, ואף שימש כיו"ר ועד האגודה במהלך שנות התשעים. הוא מעיד שעד כה לא היה פעיל במפלגה כלשהי במישור הארצי, אך החליט שכעת הגיע הזמן לעשות מעשה.

ביקשתי ממנו לענות על כמה שאלות לגבי הנתיב שבחר.

קדימה היא מפלגה שקמה בעיקר מקרב פורשי הליכוד, יש בה חברים שסולדים מהקהילה. הצבעה לקדימה מחזקת כוחות שמרניים ולא רק ליברליים. מדוע להקים פורום דווקא שם?

"אני מאמין שהקהילה, ככל עם ישראל, הינה מרכז. קדימה היום הינה מפלגת מרכז שיש בה אמנם גם תומכי ימין אבל לא רק. אני רואה בציפי לבני מנהיגה הלוקחת סיכונים רבים בענייני קהילה.אני מאמין במחויבותה לענייננו ואני מרגיש שעלינו לחזק את תומכינו המסכנים את מעמדם.

"אתה אומר שבקדימה חברים הומופובים. לא חקרנו עדיין את העניין ולא הצגנו לחברי/ות הכנסת המכהנים/ות שאלות בעניין. אבל בהנחה שיש בדבריך מידה של אמת, ברור שהפסדם של תומכינו הפומביים מיידי. עלינו להתגייס ולספק להם את התמיכה שכנגד. עלינו לסמן לפוליטיקאים כי רצוי וכדאי לתמוך בקהילה חזקה המתגייסת לשמר את תומכיה ולחזקם."

קדימה היא מפלגה שמחוברת מאוד לבעלי הון, ומתקיים בה קשר בין הון לשלטון, אפילו כשהיא באופוזיציה. האם תמיכה בקדימה או אפילו פעילות בה במסגרת פורום לא פוגעת בסולידריות של הקהילה עם קבוצות מוחלשות אחרות?

"יש דברים שאינך מרוצה בהם. הון -שלטון, התחזקות השמרנים וכו'. אלו רעות חולות של כל הפוליטיקה הישראלית. הדרך היחידה לשנות זאת היא מבפנים ולא ע"י ביקורת מבחוץ. לו היו לנו 5-10 חברי/ות כנסת מן הקהילה, גלויים, החלוקים ביניהם בעניינים שונים אך מאוחדים במלחמה בהומופוביה, היו פניה של הקהילה נראים אחרת. רוצה להחליש את השמרנים? בוא הצטרף למי שעובד מולם.

"שיטת הפריימריס מאפשרת גם למי שאינו פעיל פוליטי להשפיע. אפילו יושבי הארון יוכלו להשפיע. כל שצריך הינו להתפקד ולהצביע בבחירות המקדימות. שם בעצם נקבעים פניה של הכנסת ופחות בבחירות הכלליות. רוצה להגביר תמיכה וסולידריות עם קבוצות מוחלשות אחרות בחברה הישראלית? עליך לפעול במקום שבו מתקבלות ההחלטות. אנו רואים את מקומנו במפלגה גדולה השואפת וגם יכולה להביא שינוי."

איננו רואים במתפקדים למפלגות אחרות
מתחרים
,
אלא בני ברית מובהקים

המפלגה היחידה שעד כה ייצגה את הקהילה בצורה עקבית והכניסה שני הומואים לכנסת היא מרצ. מדוע לא לחזק אותה, במיוחד בהתחשב בעובדה שכיום אין כמעט הבדלים בתפיסה המדינית בין קדימה לבין מרצ?

"ההתפקדות הדלה, לצערי הרב- למרצ מוכיחה שהקהילה מתפלגת בדעותיה ככל העם בישראל. אפילו בעניינים הנוגעים לקהילה אין בינינו אחידות – ואני רואה זאת כדבר מבורך וכפלורליזם רעיוני שקהילה בוגרת יכולה לעמוד בו, אלא שדעותינו שונות ומגוונות בענייני מדינה רבים: גדר- כן לא. הסכם שלום כזה או אחר-כן לא. שכר בכירים-כן לא וכו'. איננו מכוונים את חיינו על פי דעותינו בענייני קהילה בלבד וטוב שכך. הייתי שמח לו היו למרצ 15 חברי כנסת."

מי איתך בפורום החדש?

"את הקבוצה של 'ורוד בקדימה' הקימו איתי, איתי לירון, זהורית שורק, טובה שלמוני ועוד. יש לנו עשרות מתפקדים/ות מדי שבוע. אנו מגיעים לחוגי בית ובעצם לכל מפגש אליו אנו מוזמנים. יש כבר כמה עשרות מתנדבים/ות הפוקדים בימים אלה."

האם בחזונך אתם מריצים מועמדים גאים לרשימה לכנסת או לרשויות המקומיות?

"אנו עסוקים בגיוס מתפקדים/ות. אנו מוכנים לסייע בעניין גם למתפקדי מפלגות אחרות שכן אנו ניגשות/ים לעניין מנקודת מבט קהילתית ואנו מעדיפים כל התפקדות לכל מפלגה על פני אי השפעה ואי השתתפות בכלל. איננו רואים במתפקדים למפלגות אחרות מתחרים אלא בני ברית מובהקים."

האם אתה שוקל התמודדות?

"שאלת ההתמודדות שלי עלתה ותוכרע בהמשך."

גאווה בכנסת

במקביל לקריאתך להצטרף לקדימה, פתחת דף פייסבוק שבו אתה קורא לחברי הקהילה להתפקד למפלגות באופן כללי. איך נולדה היוזמה ומי עוד מאחוריה?

"את 'גאווה בכנסת' מפעילים יחד איתי כמה חברים – ביניהם איתי לירון מקדימה, דרור מזרחי יו"ר הפורום הורוד של מרצ, אייל ליברמן מן הקהילה הדתית הגאה ועוד.

"בפתיחה החגיגית של אירועי הגאווה בכנסת, ראיתי את קומץ חברי הכנסת התומכים בנו, נושאים דברים וממהרים לענייניהם. פניתי לחה"כ ניצן הורביץ שישב בראש האירוע ואמרתי לו 'ניצן, למה יש בכנסת רק ניצן אחד? למה רק במפלגה אחת?' שם בשל בראשי הרעיון שעלינו לעשות לעצמנו ולתמוך בתומכינו בכל המפלגות הדמוקרטיות.

"קבוצת 'גאווה בכנסת' קוראת לחברי הקהילה להקים פורומים ורודים בכל המפלגות. לעמת את חברי/ות הכנסת עם דעותיהם. להציב להם שאלות ולפרסם את תשובותיהם. אנו נעזור לכל פורום ורוד, בלי שים לב באיזו מפלגה, לתפקד בעניין. שוב, לא נוכל לבצע את המשימה לבדינו והדבר תלוי במתפקדים/ות שיתניעו את היוזמה. תמיכתנו מובטחת."

קבוצת 'גאווה בכנסת' קוראת לחברי וחברות הקהילה להשמיע קול ולהשפיע. אין כל טעם בישיבה מחוץ למשחק ובתלונה על טיבו

ניתן לראות כי בקרב הציבור הלא ימני-דתי קיימת ספקנות רבה לגבי היכולת להשפיע ואפילו רתיעה מעיסוק בפוליטיקה. האם אתה מזהה בקהילה מודעות פוליטית ואופטימיות לגבי מידת היכולת להשפיע, או ספקנות כמו בציבור הכללי?

"אכן יש סלידה בציבוריות הישראלית ובקהילה מן הפוליטיקה הלא נקיה אלא שבהמנעותנו מהשתתפות במשחק אנו עוזרים, במו ידינו להתפתחותה של הפוליטיקה ממנה אנו סולדים. כיום יש 3 קבוצות עיקריות של מפלגות בכנסת. אלה הלא דמוקרטיות שאין למתפקדיהן כל השפעה על הרכב הרשימה לכנסת כמו 'ישראל ביתנו' ו'ש"ס'. איננו עוסקים במפלגות אלה בכלל.

"קבוצה שניה הינה של המפלגות שמתפקדיהם/ן בוחרים מועצה וזו מרכיבה את הרשימה. נקרא לשיטה חצי-פריימריס. כמו הבית היהודי ומרצ. הקבוצה השלישית היא זו של המפלגות שיש בהן פריימריס פתוחים לגמרי לכל מתפקדי המפלגה והן הליכוד שם נבחר מרכז, וקדימה ומפלגת העבודה שם הפריימריס פתוחים לכל חברי המפלגה.

ניצן הורוביץ, עצרת זיכרון במלאת שנה לרצח בברנוער. צילום: מאור ברזני

ח"כ הורוביץ. "למה יש בכנסת רק ניצן אחד?"

"קבוצת 'גאווה בכנסת' קוראת לחברי וחברות הקהילה להשמיע קול ולהשפיע. אין כל טעם בישיבה מחוץ למשחק ובתלונה על טיבו. מספר גדול של מתפקדים/ות מעלה את המחיר לכיסא בכנסת ומקשה מן הסתם על פוליטיקה לא נקיה. קל יותר להשפיע על 2000 בוחרים מאשר על 20,000.

"היום, נהנית הקהילה מפרורים של פשרות ועיסקאות הנערכות בלי שבעלי העניין- אנחנו- ניקח חלק בדיון. אין פוליטיקה ללא פשרות אבל אם נהיה במשחק יהיו אלה הפשרות שלנו.

"אינני רוצה לדון בטיב המצעים שנכתבו ע"י אחרים והוגשו לנו לאחר מעשה. עלינו להיות נוכחים/ות ליד השולחן עליו נכתב המצע.

"האכזבה שחש הציבור נובעת מחוסר יכולתם של חברי הכנסת ל'ספק את הסחורה' ואחת הטענות הנפוצות הינה 'אינכם מקיימים את מה שהבטחתם'. איך יקיימו מי שקיבלו 5% מן הכוח את 100% מן ההבטחות?

"כשארגנו, אני וחברותי וחבריי את אירועי הגאווה הראשונים, בראשית שנות ה-90: ארון בשינקין, טקס להטב"י ביד ושם, פסטיבל גיי- סטרונומי ,לא בדקנו את יחסה של הקהילה לעניין. האמנו שאם נשכב על הגדר יבואו ההמונים וכך אמנם היה. קומץ משוגעות/ים שהלכו אחרי רעיונות ש'לא היה להם שום סיכוי להצליח'. את 'אי ההצלחה' ניתן לראות היום."

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך