סערה בקהילה בעקבות הפרת חסיונו הרפואי של הגבר הטרנסג'נדר העומד ללדת

בידיעה שפורסמה בעיתון ידיעות אחרונות ובאתר YNET, סופר על הריון ראשון בישראל של גבר טרנסג'נדר. הידיעה נוסחה באופן סנסציוני, ותוך ציון נתונים סטטיסטיים מופרכים לגבי שכיחותם באוכלוסיה של טרנסג'נדרים.

בשעות הצהריים הוציא ארגון חוש"ן הודעה לעתונות, בו גילה כי הידיעה הוצאה לתקשורת על ידי בית החולים "ליס", תוך פגיעה בחסיונו הרפואי של היולד.

בהודעת חוש"ן, החתומה על ידי אירית צביאלי אפרת, מנכ"ל הארגון, נאמר: "הופתענו לגלות, בעקבות החשיפה בכלי התקשורת של הריון של אדם טרנסג'נדר כי למרות מאמצי החינוך וההסברה שלנו, גם בקרב צוותים רפואיים, הבורות וחוסר ההבנה עדיין מביאות לפגיעה בצנעת הפרט של להט"בים

"ארגון חוש"ן, מרכז החינוך וההסברה של קהילת הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) בישראל, מצר על הפגיעה בפרטיותו של הטרנסג'נדר שדבר הריונו נחשף הבוקר באמצעי התקשורת השונים.

"מדי שנה נפגשים כ-200 מתנדבי ארגון חוש"ן, טרנסג'נדרים ואחרים, עם מאות תלמידים, סטודנטים וספקי שירותים מקצועיים, במטרה להילחם בבורות ובדעות הקדומות שעדיין קיימות כיום בחברה הישראלית. הופתענו לגלות כי למרות פעילויות רבות שאנו מקיימים לאורך כל השנה, גם בבתי חולים וגם בבתי ספר לרפואה, עדיין עולה תחושה קשה מהפרסום של בורות וחוסר ידיעה.

"אנו מזמינים את אנשי הסגל הרפואי של בית החולים "ליס" ליולדות להיפגש עם מתנדבים טרנסג'נדרים מחוש"ן, ועם להט"בים נוספים, ולהכיר קצת יותר מקרוב את עולמם. אולי כך ישכילו להבין להבא כי גם מטופלים טרנסג'נדרים זכאים לשמירה על החיסיון הרפואי שלהם, ועל האמון שהם נותנים באנשי המערכת הרפואית, ולא יראו בהם אנקדוטה שראויה לכותרות על חשבון פגיעה בצנעת הפרט שלהם.

"אנו מקווים כי גם אם פגיעה זו נעשתה בתום לב, יופקו ממנה הלקחים הראויים, הן בקרב אנשי בית החולים ליולדות, והן בקרב אנשי התקשורת שהיו מעורבים בחשיפת הפרשה."

הפורום החיפאי: סודיות רפואית הינה זכות חשובה ביותר של אדם לפרטיותו

יפתח היבנר, מסר בשם הפורום החיפאי: "הפורום מתנגד בכל תוקף להפרת סודיות רפואית שהתרחשה פה. סודיות רפואית הינה זכות חשובה ביותר של אדם לפרטיותו והפרתה אינה עולה על הדעת, יתר על כן כאשר מדובר באדם טרנסג'נדר שהפרת סודיותו פוגעת בו יותר מכלל האוכלוסיה."

אילנה ברגר אצל לונדון וקירשנבאום: מיתוסים ודעות קדומות רבים קשורים לעניין הביולוגי

ד"ר אילנה ברגר, מנהלת המרכז למיניות וזהות מינית, הופיעה בתכנית של לונדון וקירשנבאום בהסכמתם של בני הזוג. בראשית דבריה ציינה כי בני הזוג מוסרים כי הם "זוכים לטיפול הולם ומעולה ללא דופי" בבית החולים הדסה בירושלים.

לאחר פתיח מבולבל ורצוף סטריאוטיפים מפי ירון לונדון, ביקשה אותו ד"ר ברגר להתייחס לגברים טרנסג'נדרים בלשון זכר, והסבירה את הקשר שבין מין ביולוגי לבין מגדר. כמו כן ציינה כי הכמיהה להורות אינה קשורה לאמהות אלא להורות: "גברים שבוחרים להיות בהריון, הם לא נשים, אלא גברים עם מבנה אנטומי שמאפשר להם להכנס להריון. הם לא נשים ולא חווים עצמם כנשים".

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • הקהילה מציינת את יום הזיכרון הטרנסג'נדרי קורבנות האלימות הטרנספובית אינם אלמונים. מותן הטרגי והמיותר לא יהיה לשווא, אם הוא יצליח לעורר בבני אדם זיק של אמפתיה והבנה כלפי מי שכל מבוקשם הוא לחיות […]
  • מבין אירועי הבנ"ה 2014 בישראלמבין אירועי הבנ"ה 2014 בישראל בסוף השבוע, 17 במאי, יצוין ברחבי העולם יום המאבק הבינ"ל בלהט"בפוביה. מה צפוי בישראל? וגם אתם יכולים לקחת חלק בציון […]
  • "דעות קדומות. שלא נדע""דעות קדומות. שלא נדע" קמפיין החמסה של הבנ"ה שתגן עלינו מדעות קדומות. אנחנו לא חושבים שצריך להישמר מהבית. אנחנו חושבות שצריך להישמר מדעות קדומות. חשוב שנהיה מוגנים מדעות […]