חלק "מהזעם" בימין ובמפלגות החרדיות כלפי מערכת המשפט, התקשורת, האקדמיה והארגונים, נובע ממה שהם רואים כגישה פתוחה וסובלנית כלפי הקהילה הגאה. ח"כ ניצן הורוביץ על השלכות של מהלכי החקיקה על הקהילה

מאת: ניצן הורוביץ

ח"כ ניצן הורוביץ (צילום:ויקיפדיה)

ח"כ ניצן הורוביץ (צילום:ויקיפדיה)

אלה ימים שחורים לכל אדם חופשי. ארגוני החברה האזרחית, ובראשם ארגוני זכויות האדם, עומדים תחת מיתקפה פוליטית גסה, נמוכת מצח, מצד קואליציית הימין הקיצוני-חרדים בכנסת. מחסום הבושה נעלם מזמן. הממשלה והרוב האוטומטי שלה בכנסת עורכים חיסול ממוקד לכל מוקד של ביקורת ומחשבה חופשית: מערכת המשפט, התקשורת, האקדמיה, וארגוני החברה האזרחית. שורת הצעות חוק מרושעות מכוונת למטרה אחת ויחידה: להרוס את הדמוקרטיה ואת החברה החופשית בישראל.

קלקול הנוער ופריצות

לארגוני הקהילה מקום מיוחד בעימות הזה, והפגיעה בהם עלולה להיות קטלנית. חשוב להבין כי מעבר להתנגדות לפעילויות הקהילה עצמה, הרי חלק "מהזעם" בימין ובמפלגות החרדיות כלפי מערכת המשפט, התקשורת, האקדמיה והארגונים, נובע ממה שהם רואים כגישה פתוחה וסובלנית כלפי הקהילה הגאה. בדיונים רבים בכנסת אני שומע על "הרס מוסד המשפחה", "קלקול הנוער", "פריצות", ושאר טענות הבל כלפי הקהילה הגאה וכל הגורמים אשר סובבים אותה. ובדיוק משום כך, הממשלה נמנעת מתמיכה רצינית בארגוני הקהילה, ואלה נאלצים לגייס תרומות בחו"ל.

רוב הארגונים לא מקבלים דבר מהממשלה, ולכן נאלצים לגייס תרומות בחו"ל. ועכשיו גם את זה הממשלה רוצה לגדוע. זו רשעות לשמה

כך נוצר מצב מקומם במיוחד: הממשלה ושאר הגופים הממסדיים הם הרי אלה שהיו אמורים לבצע את מרבית המטלות של ארגוני הקהילה, כגון טיפול בנוער במצוקה, שמירה על שוויון זכויות, ומאבק בגילויי אלימות ואפלייה. אבל המימסד מתנכר לעניין כמעט באופן מוחלט. וממש כמו בתחומים אחרים של חברה ורווחה, לזירה הזו נכנסו ארגונים שעושים את העבודה, שבעצם הממשלה היתה צריכה לעשות. אלא שרוב הארגונים לא מקבלים דבר מהממשלה מלבד מכשולים וקשיים בירוקרטיים, ולכן נאלצים לגייס תרומות בחו"ל. ועכשיו גם את זה הממשלה רוצה לגדוע. זו רשעות לשמה.

חלקים באופוזיציה לא רוצים להסתכסך עם החרדים

שר המשפטים יעקב נאמן (צילום׃ ערוץ הכנסת)

שר המשפטים יעקב נאמן. המוציא לפועל של ליברמן ונותן רוח גבית לכפייה דתית (צילום׃ ערוץ הכנסת)

מתוך הממשלה מוביל את המערכה שר המשפטים יעקב נאמן, המוציא לפועל של ליברמן, אשר מגלה גישה עוינת במיוחד להצעות החוק והמאבקים שלנו ונותן רוח גבית לכפייה דתית. בכנסת מתייצבת לצדו הקואליציה כולה, ולעתים – ואני אומר את זה בצער גדול – גם חלקים מהאופוזיציה שלא רוצים "להסתכסך עם החרדים". קל להפריח הצהרות באירועים חביבים ומתוקשרים בת"א. הרבה יותר קשה להיאבק בשורש הבעיה – הברית העמוקה בין השמרנות הבוטה של הימין והכפייה הדתית – וגם לשלם על זה מחיר פוליטי. אז לכל מי שעדיין שוגה באשליות שהמאבק הלהט"בי הוא "לא פוליטי", כדאי לפתוח אוזניים ועיניים ולראות מי הם מתנגדי הקהילה וגם להקשיב למה שהם אומרים.

במציאות הקודרת הזו אנחנו מתייצבים לכל מאבק ולכל עימות, ובעיקר לא מוותרים על הזכות ליזום הצעות חוק ולקדם את האינטרסים שלנו גם אם זה קשה וגם אם האווירה עוינת. ולפעמים יש אפילו כמה הצלחות. כך למשל, אושרה בממשלה ובקריאה טרומית הצעת חוק האוסרת על לשכות התעסוקה להפלות קבוצות שונות בבואן לבקש עבודה. החוק החדש ימנע אפליה על רקע נטייה מינית – מונח שמצוין באופן מפורש (עניין שבדרך כלל משרד המשפטים מנסה למנוע) – וכן מנשים בהיריון ומי שעוברים טיפולי פוריות.

אחרי הברנוער

עוד עניין בעל משמעות עצומה בעיני, הוא גישת מערכת החינוך לקהילה וחבריה, בעיקר ביחס לבני נוער. בעקבות הרצח בברנוער, שר החינוך הבטיח כי יופץ חוזר מנכ"ל העוסק בבני נוער להט"בים ושיפורסם גם באתר האינטרנט של המשרד ויהיה נגיש לכל. לאחר ששר החינוך התמהמה בעניין, הגשתי שאילתא, שגם התשובה עליה התעכבה, אך בסופו של דבר קיבלתי לידי את התשובות ואת מסמך המנהל הפדגוגי, המנמק ומציג את מדיניות המשרד בנושא.

את השינוי הגדול, העמוק והיסודי, שאנחנו כמהים לו, רק שינוי פוליטי יביא, וזה יקרה בבחירות. לכך אני מקדיש את עיקר המאמץ, ואני רוצה להודות לכל הפעילים שעוזרים ותומכים – הם אלה שנותנים לי תקווה גדולה.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך