> אירועי הבנ"ה 2011 ברחבי הארץ

אירועי IDAHO הבינלאומיים, וכך גם הבנ"ה בארץ, עומדים השנה – 2011 – בסימן הומופוביה ודת. הדעות הרווחות הן, כנראה, שכל הדתות סולדות מכל צורה של שונות מינית (ומהומוסקסואליות בפרט), שכל התפיסות המסורתיות הן מחולל חזק של הומופוביה ושכל הדתיים הם הומופובים. למזלנו, המציאות מורכבת הרבה יותר.

בניגוד לעשורים הראשונים של פעילות להט"ב, שאופיינה ברדיקליות רבה (ראיית המשפחה, הצבא, הדת וכו' כמוסדות הטרוסקסיסטים דכאניים), מרבית התנועות הפוליטיות של הלהט"ב בימינו מבקשות דווקא לקיים דיאלוג עם החברה ולקדם אפשרויות של השתלבות בתוכה. גישה זו מכווינה את המאבקים בתחומי הנישואין והאימוץ, השירות בצבא (בארה"ב) וגם בתחום הדת, מתוך הכרה שגם ללהט"ב עשויים להיות רגשות דתיים, אשר אותם הם מבקשים לממש ולבטא בתוך המסגרת הדתית. מהעבר השני, לחלק מהמערכות הדתיות יש את הנכונות לפתוח את שורותיהן בפני הלהט"ב ולמצוא את הדרך להעניק להם לגיטימיות ומקום גם בתוך תפיסת העולם המסורתית והאמונית.

ההתפתחות הרבה ביותר מתרחשת בעולם הנוצרי-פרוטסטנטי, שבו מספר כנסיות פתחו את שעריהן בפני להט"ב, כולל אפשרות של קידוש נישואין חד מיניים, סמיכה לכמורה ולתפקידים בכירים. בכל המקרים מדובר בכנסיות שבהן יחס שיוויוני בין המינים. בניגוד לדימוי הרווח, גם בעולם המוסלמי קיימים זרמים ותנועות רפורמה, שחלקם מקיימות שיוויון בין המינים וקבלה של להט"ב, כולל איממים שמשיאים זוגות חד מיניים.

ביהדות, הזרם הרפורמי היה הראשון לאמץ את הלהט"ב לחיקו ולאפשר הסמכת רבנים, ומינויים לרבי קהילות, שהן לעתים קהילות של להט"ב. אחת מקהילות אלה נחשפה באחד הפרקים של התכנית אמא מחליפה, שהכתה בתדהמה את האמא המחליפה שהגיע מישראל, כמו גם את הצופים בארץ. בשנים האחרונות קיימת התפתחות חשובה בעמדת רבנים מהזרם הלאומי-אורתודוקסי בארץ, שדנים בכובד ראש בסוגיות הנגזרות מהמפגש של אמונה, הלכה ונטיה הומוסקסואלית. גם הציבור הדתי נחשף יותר ויותר לדמויות ולמודלים של דתיות להט"בית, וזאת הרבה בזכות פעילות ונראות גוברות והולכות של לטה"ב דתיים, כיחידים ובמסגרת ארגונים ("בת-קול" של לסביות דתיות, ואחריה "הו"ד" ו"חברותא" של הומואים דתיים), ואף במדיה – כמו למשל בסדרה "סרוגים".

התפתחויות אלה חשובות ביותר לניתוק הקשר שבין דת והומופוביה, לקבלה ולהקלה על מצוקתם של מי שנולדו לתוך חברה מסורתית או דתית, או מבקשים להצטרף אליה.

ברוך שעשני כרצונו. צילום: יפה פיליפס

עצומה ועזרים נוספים לפעילות באתר הבנ"ה החדש

ארגון היום הבינ"ל נגד הומופוביה יזם, כחלק מאירועי IDAHO לשנת 2010-2011 עצומת קריאה לדתות, שנכתבה על ידי אנשי רוח בני דתות שונות, ואשר דורשת מהדתות לעדכן את גישתן כלפי להט"ב, ובכל מקרה למתן גילויים של אנטגוניזם והומופוביה, מתוך אחריות למניעת אלימות כתוצאה מהקצנה דתית והסתה. אנו קוראים לכולם להצטרף ולחתום על העצומה באתר.

אתר האינטרנט של הבנ"ה עולה השנה מחדש לאוויר מחדש במתכונת חדשה ורחבה והוא ישמש כמרכז עדכונים, תוכן ומידע שוטף בכל הקשור בהבנ"ה ויספק גם תכנים בנושא במהלך השנה.

באתר ניתן למצוא דרכים רבות להשתתף ולציין את היום. התעדכנו בלוח אירועי הבנ"ה שיתעדכן באופן שוטף, אליו תוכלו גם להוסיף אירועים. בעמודי עזרים לפעילות הבנ"ה תוכלו למצוא חומרים שונים שיסייעו לכם, כמו מערך שיעור, פוסטר הבנ"ה ברזולוציית דפוס, באנרים להטמעה באתרי אינטרנט, רשימת סרטים וספרים ועוד. תוכלו לבקר גם בגלריית התמונות, ולהתעדכן בתכנים השונים שבאתר מהארץ ובעולם. אם עוד לא הצטרפתם לעמוד הפייסבוק שלנו, תוכלו לעשות זאת ישירות מעמודי האתר, או דרך עמוד הבנ"ה בפייסבוק.

אם אתם מעוניינים לפרסם תכנים שלכם לאתר, טורי דעה, סיפורים אישיים, מאמרים,  תמונות, להוסיף אירועים, עזרים לפעילות וכדו' – נשמח לקבל מכם ולפרסם באתר, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר.

עוד לא מאוחר להצטרף לפעילות!

אנו קוראים לאקטיביסטיות ואקטיביסטים, לא רק מתוך הקהילה הגאה, לקחת חלק ביום הבינלאומי למאבק בהומופוביה בישראל.

אנו קוראים לארגוני הקהילה, לארגוני זכויות אדם ואזרח, לארגונים פמיניסטיים ולכל מי שקידום המאבק בהומופוביה, לסבופוביה, טרנספוביה וביפוביה חשוב להם, לקחת חלק בציון יום חשוב זה ולקיים פעילות במסגרתו.