הפרשן הפוליטי יואב סיון סבור שהיציאה של קן מהלמן מהארון תוכל לפתוח לקהילה דלתות חדשות, גם לפני שהמפלגה הרפובליקנית תחזור לשלטון

מאת: יואב סיון

איני חבר של קן מהלמן (Ken Mehlman), אפילו לא בפייסבוק. אני לא יודע מי הם חבריו, ואני לא מכיר אותו. אבל כאשר אני מביט בביוגרפיה שלו, אני מתחיל להכיר אותו. אני מגלה, למשל, שהוא ניהל את הקמפיין של ג'ורג' וו. בוש, לכהונתו השנייה כנשיא ארה"ב בשנת 2004. מנהל קמפיין עובד בצמוד למי שמריץ את הקמפיין, ולכן אני מניח שהוא ובוש חברים. ואני מניח שיש למהלמן חברים נוספים במפלגה הרפובליקנית, בפרט בהנהגתה, שכן הוא עמד בראש ה- Republican National Committee, אחד המוסדות החשובים במפלגה. ובעולם הפוליטי קשה להתקדם מעלה אם אין לך חברים.

קן מהלמן

קן מהלמן. יציאתו מהארון מעוררת תקווה

ולא אתפלא אם למהלמן יש חברים רבים בקהילה היהודית בארצות הברית. הוא מכהן בוועד של מוזיאון השואה בוושינגטון. זהו אחד התפקידים הנחשקים ביותר בריכוז היהודי השני בגודלו בעולם, והוא מעיד על מחויבות לקהילה ועניין בשימור הזיכרון שלה.

וכששמעתי שקן מהלמן יצא מהארון וכעת הוא הומו בראש חוצות, לא התפלאתי. יש הומואים בכל מקום ויש להם כל מיני חברים, לעתים יהודים, לפעמים רפובליקנים, אפילו נשיא ארצות הברית בוש יכול להיות חבר שלהם. אז למדתי מקן מהלמן שאפילו המנהל הפוליטי של הבית הלבן, התפקיד בו שימש בתקופת הנשיאות הראשונה של ג'ורג' וו. בוש, יכול להיות הומו. אלה חדשות משמחות גם אם הן מגיעות באיחור של שש שנים.

עם חברים כאלה לקן מהלמן יהיו הרבה אויבים, ועם חברים כאלה מהלמן יכול לסייע לקהילה שלנו. אנשים ירימו את הטלפון כאשר יראו את המספר שלו על הצג. אנשים שקשה להשיג את המספר שלהם, אנשים שכשמשיגים את המספר שלהם, קשה לשכנעם להרים את השפופרת. שאפילו שכשמשכנעים אותם לענות, עדיין קשה להשאיר אותם על הקו ולחדור ללבם.

.

הסערה שהיתה יכולה להיות לפני שש שנים היא היום סערה בכוס התה במסיבת תה מזדמנת, עניין לכמה טורים ופרשנויות בעיתונים, ותו לא…

היציאה של מהלמן מהארון – והכרזתו שברצונו לפעול כעת למען חבריו בקהילה הלהט"בית – מרגיזה אולי מפני שהחברים של מהלמן אינם החברים שלי ושלך, אך היא מעוררת תקווה מפני שהחברים שלו אינם החברים שלי ושלך. לו יש יכולת, יש לו סיכוי לשכנעם לענות לטלפון ואולי אפילו לחדור ללבם.

וזאת יכולה להיות ההשפעה שלו על המערכת הפוליטית האמריקנית.

אם הוא היה יוצא מהארון לפני שש שנים, כאשר כיהן בתפקידי מפתח במפלגת השלטון, במפלגה הרפובליקנית, הוא היה מעורר סערה. הוא היה מטלטל את המדינה, את הציבור, בוודאי את המפלגה הרפובליקנית. הבית הלבן – היכן שהוא עבד כמנהל הפוליטי של הנשיא בוש – היה מתעסק בעניין במשך ימים ואולי שבועות ונאלץ להדוף את הביקורת הקטלנית מהאגפים הליברלים והשמרניים כאחד. הניו יורק טיימס היה תוקף את בוש ואנשיו משמאל על הצביעות שלהם – נגד הומואים עם הומו בתפקיד מפתח – והמטיף פט רוברטסון היה תוקף את בוש ואנשיו מימין על הצביעות שלהם – נגד הומואים עם הומו בתפקיד מפתח.

אם מהלמן היה יוצא מהארון כאשר הוא היה בעמדת מפתח, אמריקה כולה היתה שמה לב, ואולי אנשים נוספים מהצוות של הבית הלבן והקונגרס והסנאט והממשל היו יוצאים מהארון. אולי בכירים נוספים במפלגתו, המפלגה הרפובליקנית, היו יוצאים מהארון בעקבות הדוגמה שנתן. ואולי, מי יודע, אפילו בכירים נוספים במפלגה הדמוקרטית היו יוצאים החוצה בעקבותיו.

יואב סיון וחברים

יתכן שהטלטלה הפוליטית היתה גורמת לכך שבוש היה בכל זאת נבחר שוב. יתכן שהוא היה מחליט להשאיר בתפקיד את מנהל הקמפיין שלו, בכל זאת חבר, אף על פי שהוא הומו – ומהלמן מעיד שבוש אינו הומופוב, הוא בטח מכיר את החברים שלו. אז בוש היה נבחר שוב, אבל המפלגה הרפובליקנית היתה נשארת בשלטון רכה יותר, נעימה יותר, גם להומואים מחוץ לארון וגם להומואים בתוך הארון.

ויתכן שהטלטלה הפוליטית היתה גורמת לכך שבוש היה מפסיד. אולי אפילו מכוון שהמנהל הפוליטי שלו הוא הומו – הרבה אמריקנים שמרנים לא היו מצביעים לבוש אז. ג'ון קרי היה מנצח, ואולי הוא היה עד היום הנשיא.

ובמקום בית לבן רפובליקני, היה יכול להיות לנו בית לבן דמוקרטי. אולי לא בדיוק סטייל-אובמה, אבל גם ג'ון קרי היה שיפור משמעותי לעומת בוש.

קן מהלמן עוד לא אמר את המילה האחרונה

אבל קן מהלמן התמהמה ויצא מהארון רק עכשיו, אז הוא לא ישפיע על הפוליטיקה בוושינגטון. האנשים החזקים הם מהמפלגה הדמוקרטית ואובמה לא צריך מנהל קמפיין רפובליקני, יהודי, שחזר בתשובה ויצא מהארון.

הסערה שהיתה יכולה להיות לפני שש שנים היא היום סערה בכוס התה במסיבת תה מזדמנת, עניין לכמה טורים ופרשנויות בעיתונים, ותו לא. אפילו באוגוסט, העונה שבה קל לנפח ידיעות שוליות בעיתונים המובילים, עדיין החדשות על היציאה מהארון של מהלמן הגיעו באיחור של שש שנים וזוכות לטיפול של עורך המזדמן ולא של העורך הראשי של הניו יורק טיימס או ה-CNN.

הפוליטיקה והיציאה מהארון הן רגישות לזמנים. והתזמון יעשה את כל ההבדל שבעולם היום – ולא כלום מחר. זה הרי כל ההבדל בין היציאה מהארון ביוזמתנו, לבין היציאה מהארון הנכפית עלינו מכוון שמישהו שעדיין זוכר לנו חסד נעורים מלפני שש שנים עוד טורח לצלם בטלפון הנייד שלו תמונה שלנו מתנשקים עם בחור מזדמן בקפה השכונתי.

לוח הזמנים של מהלמן מראה שעדיין לא שמענו את המילה האחרונה ממנו. ב-1991 הוא סיים את בית הספר למשפטים בהרווארד, עת חברו לספסל הלימודים היה ברק אובמה. עשר שנים מאוחר יותר הוא כבר הכיר חבר נוסף, ג'ורג' וו. בוש. לאובמה לא חסרים הומואים "רשמיים", הוא לא צריך את מהלמן. אבל לבוש ולבכירים נוספים במפלגה הרפובליקנית חסר גם חסר במיוחד מכוון שעוד כמה שנים הם ישובו לבית הלבן. מהלמן גר כעת בצ'לסי, הבלוק הוורוד של מנהטן, אבל אולי הוא יכול לבלות סופשבוע בחווה מבודדת בטקסס עם הנשיא בוש ולחדור אל ליבו. לא נופתע אם עוד יהיה נצר לשושלת בוש בבית הלבן בוושינגטון. כבר היו דברים מעולם.

יואב סיון הוא עיתונאי ישראלי בניו יורק ולשעבר חבר וועד בבית הפתוח בירושלים ובאגודת ההומואים, הלסביות, הבי והטרנס בישראל.
האתר של יואב סיון: www.YoavSivan.com

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • האם אתה מאושר? האם את מאושרת?האם אתה מאושר? האם את מאושרת? איך אפשרי הדבר שרועי "שינה את זהותו המינית"? לא אפשרי. איציק היימן, מתנדב חושן, עונה ל"רועי", הטוען בטור ב- YNET, כי הפך מהומו לסטרייט בעזרת סדנאות […]
  • מפתח אנכרוניסטי: פסק דין הומופובי מדמה זוגיות ל"מפתח ומנעול"מפתח אנכרוניסטי: פסק דין הומופובי מדמה זוגיות ל"מפתח ומנעול" כמעט מבלי שנשים לב, קיבלנו שיעור בחינוך מיני: תפקיד המפתח לחדור, תפקיד המנעול להיפתח. ומה אפשר לעשות בשני מפתחות או שני מנעולים? לפנינו פסק דין שהוא לא […]
  • מאוחר מדי, הבנתם?מאוחר מדי, הבנתם? למה פיטרו את האיש הזה, שחושב כמונו? אורנה אושרי מזכירה באותיות גדולות, גם לשמאל וגם לימין, גם לחילוניים וגם לדתיים, כי לא הכל מותר תחת אצטלה של חופש […]