לאחר שבחודש שעבר האו"ם קיבל החלטה להוציא התייחסות להומוסקסואליות מרשימת העילות הבלתי מוצדקות לעונש מוות, ביוזמתן של מדינות ערביות, הארגון שב והצביע לפני מספר שעות על הנושא, והחזיר את הנוסח הקובע כי זוהי עילה בלתי מוצדקת להריגה.

ההצעה לתיקון הסעיף נעשתה ביוזמת ארה"ב, וזכתה ברוב של 93 בעד ו- 55 נגד. האו"ם הצביע בעד ההחלטה כולה ברוב של 122 בעד, ללא מתנגדים ו-59 נמנעים.

בחודש שעבר החליט פנל של האומות המאוחדות להסיר את ההתייחסות להומוסקסואליות כסיבה לא מוצדקת להוצאה להורג. מהלך זה נעשה ביוזמתן של מרוקו ושל מאלי, כשמרבית המדינות שתמכו בו היו אפריקאיות או ערביות. חלק גדול ממדינות אלו מגדירות הומוסקסואליות כעבירה, כשחמש מתוכן אף מתייחסות לכך כאל פשע שדינו מוות. התיקון קרא לשינוי צמד המילים "נטייה מינית" בביטוי "אפליה על בסיס כללי". ההחלטה החדשה כן מתייחסת במפורש למספר גדול של קבוצות אחרות, ובתוכן פעילים למען זכויות אדם, מיעוטים אתניים ודתיים וילדי רחוב.

רצח הומואים על ידי משטרים הומופוביים

פעיל זכויות הלהט"ב הוותיק פיטר ת'אצ'ל אמר בעקבות אותה החלטה כי זהו "יום מביש בתולדות האומות המאוחדות" וכי ההחלטה תיתן אור ירוק "דה-פקטו" לרצח מתמשך של להט"בים על ידי משטרים הומופוביים, חוליות מוות ופורעים". הוא הוסיף: "ההצבעה באו"ם מהווה התרסה ישירה כלפי ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם, אשר מבטיחה יחס שווה, אי אפליה ואת הזכות לחיים".

עונש מוות להומואים ולסביות קיים כיום בחמש מדינות, כולן מוסלמיות. כמו כן מתנהלת מערכה בינ"ל נרחבת כנגד הניסיונות לחוקק עונש מוות להומואים ולסביות באוגנדה, מדינה נוצרית.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך