קאשה ז'קלין נגבאסרה, פעילת זכויות להט"ב מאוגנדה

קאשה ז'קלין נגבאסרה, פעילת זכויות להט"ב מאוגנדה

קאשה ז'קלין נגבאסרה, פעילת זכויות להט"ב מאוגנדה, הוכרזה כזוכה בפרס מרטין אנאלס היוקרתי, המוענק מדי שנה לפעיל זכויות אדם. נגבאסרה פעילה בייצוג להט"ב בארצה, וזאת תחת איום מתמיד בהתנכלות מצד השלטונות וגילויי אלימות מצד האוכלוסיה, אשר נתונה תחת מסע הסתה גלוי ובוטה נגד להט"ב. במהלך השנתיים האחרונות מתקיים באוגנדה מסע תעמולה ארסי הקורא לחקיקת עונש מוות ללהט"ב ולעונשי מאסר ארוכים למי שייסעו בידיהם. חקיקה זו, אשר זכתה בתמיכה בתמיכת הנשיא מוסאבי, נבלמה עד כה בזכות לחץ מצד מדינות המערב והאו"ם.

נגבאסרה עצמה הופיעה ברשימת "מאה ההומואים הגדולים" הידועה לשימצה, שפרסם העיתון האוגנדי רולינג סטון (שאינו קשור לכתב העת האמריקאי בעל אותו השם). היא מספר פעמים הותקפה פיזית ומילולית, ולשם בטחונה מקפידה להחליף מקומות מגורים לעתים קרובות. פעיל זכויות להט"ב בולט אחר שהופיע באותה הרשימה, דיויד קאטו, נרצח השנה במהלומות פטיש.

מגיל צעיר סבלה נגבאסרה מאפלייה בלימודים ותעסוקה בשל היותה לסבית גלויה. משום כך בחרה ללמוד משפטים והתמחתה בזכויות אדם. היא המייסדת והיו"ר של ארגון זכויות הלהט"ב Freedom and Roam Uganda, והיא היתה לאישה הלסבית הראשונה שהתראיינה בגלוי לטלויזיה של אוגנדה. יחד עם דיויד קאטו המנוח, היא תבעה וניצחה את העיתון רולינג סטון בשל פרסום שמה ברשימת "האנשים שאותם יש לתלות".

לפני שאני לסבית אני בן אדם

הפרס הקרוי על שם מזכ"ל אמנסטי לשעבר, נחשב ל"פרס נובל לזכויות האדם", אם כי במהלך 18 שנות קיומו טרם כובד אף אחד מהזוכים גם בפרס נובל לשלום (כך שהוא עדיין אינו נחשב למנבא לזכייה בפרס הידוע יותר). הזוכה נבחר על ידי ועדה שיפוט המורכבת מנציגי עשרה ארגוני זכויות אדם עולמיים.

בנימוקי השופטים נכתב: "התשוקה שלה לקידום שיוויון ועבודתה הרצופה לשם סיום אווירת האימים הנתעבת, מהווה השראה עבור פעילי להט"ב ברחבי העולם, אשר עומדים בפני איומים, אלימות ואפשרות מאסר על בסיס נטייתם המינית וזהותם המגדרית."

בנאום הזכייה שלה בג'נבה, בנוכחות אישי שם ופעילי זכויות אדם מכל העולם, אמרה נגבאסרה: "הזכייה שלי בפרס מעבירה מסר, לא רק לאוגנדה, ולא רק ל-38 מדינות באפריקה אשר אוסרות על הומוסקסואליות, אלא לכל מגיני זכויות האדם ברחבי העולם, שלפני שאני לסבית אני אישה, ולפני שאני אישה אני בן אדם". היא קראה לעולם להמשיך לעמוד לצידם של הלהט"ב: "אנשים כמוני לא צריכים להיות לבד… אנשים כמוני לא צריכים לחיות בפחד… אנשים כמוני ורבים אחרים שם בחוץ זקוקים לאנשים כמוכם מסביבנו, מאחורינו ולצידנו… אינך יכול להיות חופשי אם השכן שלך אינו חופשי".

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך