להלן רשימת ספרים מומלצים, העוסקים בהומופוביה, לסבופוביה, טרנספוביה וביפוביה, שתוכלו להעזר בהם אם אתם מארגנים פעילות כלשהי המשלבת.

אם יש ספרים שתרצו לראות ברשימה, נשמח אם  תיצרו איתנו קשר דרך האתר, או תשלחו לנו מייל לכתובת info@havana.org.il. ניתן גם להוסיף ספרים לרשימה כתגובות בתחתית עמוד זה, הפתוח לתגובותיכם.

שם הספרמחבר/תהוצאהשנהנושא
אין צפור כזו, קורציפהאילן שיינפלדשופרא1999ספרות ילדים
אלוהים נכה מאה אחוזמוטי אברבוךעם עובד2003קריאה. במסע חיפוש אחר זהותו, נקרע סמי בין הצורך לשמור את קשריו עם בנו ועם גרושתו שבקיבוץ לבין התלות הנפשית שפיתח בבן-זוגו לחיים מזה שלושים שנה – אליוט ההרסני.
אני אוהב את תמיראלי להרמעריבבכיתה י' מגלה דני מרוז שהוא מאוהב, ולא באסנת שמחזרת אחריו ומבקשת ממנו חברות, אלא בתמיר, החתיך של המחזור. אלא שדני עמוק בארון ומפחד לחשוף את עצמו, ובטח שלא בפני תמיר, שהוא סטרייט גמור, והימים הם סוף שנות השמונים, והסביבה לא ממש עוזרת.
אמא, יש לי משהו לספר לךדבורה לוז ושרה אבנישופרא2000עיון. לוז, אמא של הומו, ממקימות תהל"ה, ואבני, מרצה למיניות האדם, אספו סיפורי יציאה מהארון.
אמא שלך יודעת?ירון פרידמשכלחייהם של שלושה צעירים תל-אביביים, העובדים בעיתון יומי לא נפוץ במיוחד. כל הדילמות הקיומיות היומיומיות שלהם, ביניהן שאלות על זוגיות, אהבה וחיזור – מכל המינים – מתובלות בהומור רב.
ארון בתוך ארוןעירית קורןידיעות אחרונות2003עיון. סיפוריהם של הומואים ולסביות דתיים. כיצד מתמודדים עם הגילוי הזה מול עצמם, מול משפחתם ומול החברה, מדוע הם מתעקשים להישאר בתוך עולם דתי שמסרב להכיר בזהותם המינית ובזהותם בכלל? מה גורם להם להישאר בתוך הזהות הכפולה והסותרת הזו - המינית והדתית, ומה הן הדרכים שהמציאו לעצמם כדי להתמודד עם כפילות זהות זו.
באפלה פראית זו - סיפור מותיהרולד ברודקיבבל1999יומן מחלה של הסופר האמריקאי הנודע, הרולד ברודקי, שמגלה בגיל 65 כי נדבק באיידס בעקבות יחסים הומוסקסואליים בהם התנסה כעשרים שנים קודם לכן. מסמך נועד, ייחודי ומרגש שחושף בפרטנות דקדקנית את מצבי הגוף והנפש של חולה במחלת האיידס - על רגעי האושר העילאיים ותהומות הייאוש.
בן לוקח בן ובת לוקחת בתאוסף סיפוריםאסטרולוג1999מבחר סיפורי אהבה מתוך היצירה ההומו-לסבית בספרות העולם
ג'קא.מ.הומסמעריב1989 (תורגם 2006)ארבע שנים לאחר שעזב את הבית, הוא מספר לבנו על הסיבה שהובילה לפירוק המשפחה. "אני הומו", הוא אומר, ועולמו של ג'ק חרב עליו בן רגע. מה זה אומר להיות בן לאבא הומו, בדיוק כשאתה מתחיל לצאת עם בנות? ומה, לעזאזל, יקרה אם מישהו מהסביבה הקרובה יגלה את הסוד?
דוד, יהונתן וחיילים אחריםדני קפלןהקיבוץ המאוחדקובץ סיפורים קצרים על חיילים הומוסקסואלים בצה"ל.
העיתון והארון: דפוסי תקשורת של הומואיםעמית קמההקיבוץ המאוחד2003הספר המדעי הראשון בעברית הכולל היבטים רבים ומגוונים של החוויה ההומואית: החל מגיבוש זהות וכלה בייצוג במדיה, דרך יציאה מהארון, התמודדויות שונות, היסטוריה, תרבות וכדומה.
זוג יונים בניםנדב שטכמןצבעוניםילדים 3-7, 26 עמודים.
זה סיפורו של היון יוני המבקש להביא אל התיבה את חברו הטוב מני ולא יונה ממין נקבה.
כמו... אלי סמית'בבל1997קריאה. איימי ואש, שתי נשים צעירות שהמשיכה ביניהן, כמו המשיכה בין קרח לאש, מרקיעה אל מעבר לגבולות החבויים בין תרבויות, ארצות, משפחות, חברויות ואהבות.
מסתרי פיטסברגמייקל שייבוןעם עובד (מאנגלית: ארנה קזין)2010כתבה בוואלה על אודות הספר
מעבר למיניותעורכים: יאיר קדר, עמליה זיו ואורן קנרהקיבוץ המאוחד2003עיון. מבחר מאמרים בתחום לימודים הומו-לסביים ותיאוריה קווירית. תוכן העניניים ומאמר לקריאה מתוך הספר במהדורה הדיגיטלית
נער חלוםג'ים גרימזלישופרא1998קריאה. נתן ורוי מתאהבים, ועליהם לשמור על סוד אהבתם מפני חבריהם, מפני הכנסייה ומפני בני משפחותיהם. ספר נוסף: ציפורי חורף.
סיפור ורודאילנה זפרןמפה2005סיפור לסבי בקומיקס. משלב בתוכו את הכרוניקה האישית של המחברת, בשילוב תיאור מקיף של תולדות הקהילה בארץ. מצחיק, מרגש ומלא בידע.
עד לאהבהמיטשל פייגנבאוםשופרא1998שני גברים שהיו מאהבים לאותו גבר נשוי מאיימים על המערכת הזוגית שלו ושל אשתו.
רציתי לנשק לך בשדה החרציותאביבה עברוןידיעות אחרונות2000אילה ודניאלה, שהידידות ביניהן הופכת במהלך סופשבוע גורלי לרומן סוער. מאותו רגע חייהן אינם יכולים לחזור ולהיות כפי שהיו.
רק אתהאילן שיינפלדשופרארומן בדוי על סיפור שהיה באמת, סיפור אהבתם של גל ושל איזי, שני צעירים בראשית שנות השמונים בתל-אביב, ששמרו את אהבתם עד שחדרה אליה אשה, ושינתה את חייהם כליל.
שלושים חודשי אהבהגלי סמביראחרגול2005
שתיקת החרדיםשייע בריזלידיעות אחרונות1999סיפור חייו של שייע בריזל בן ה-36, יהודי דתי בעל משפחה, חשבונאי וכלכלן. שייע נולד למשפחה חסידית בבני ברק, והמשפט של מוישל'ה, חברו לספסל הלימודים ב"חדר", "אני רק רוצה שתדע שאביך לא צדיק גדול כמו שאתם חושבים, אבא שלך הומו" ששמע בגיל 11 שינה את חיייו מן הקצה אל הקצה.
תמונתו של דוריאן גרייאוסקר וויילד אור-עם1984 (1890)אחד הספרים החשובים בספרות האנגלית של המאה ה-19 ובכלל, שזכה לפרשנויות רבות. סיפור על צעיר שנשאר צעיר לנצח, ורק תמונתו הולכת ומתעוותת, כשאורח חייו הולך ומתדרדר. אך מה זו ההידרדרות הזאת, בעצם? אגב, סופרים שמשחקים בשפה כחומר ביד היוצר, כמו ויילד, תמיד מומלץ לקרוא במקור (דנה פלג).
תפוזים אינם הפרי היחידג'אנט ווינטרסוןבבל1998
תפילה לבובילירוי ארונס. תרגום: דנה אלעזר-הלויכרמל2011מרי גריפית' היתה נוצריה אדוקה, שמתוך בורותה מיררה את חיי בנה בובי, עד שהתאבד. אחרי מותו היא הפכה לדוברת הבולטת ביותר של ארגון ההורים ללהט"ב בארה"ב. סיקור הספר באתר הבנ"ה

המלצות המגדלור

המגדלור הוא מקום עצמאי לספרים ותרבות בתל אביב הפועל משנת 2010. המגדלור הוא אתר ובית לאוהבי ספרים ומקום מפגש בו אפשר לשבת, לדפדף, לקרוא, לחשוב ולהחליף מילים. בדקו גם את קטגוריית ספרות להטב"קית של המגדלור.

מחקרים ישראליים על להט"ב

רשימה ביבליוגרפית שערך וריכז ד"ר עמית קמה מהמכללה האקדמית עמק-יזרעאל.

הרשימה נועדה לשם כינון גוף ידע מסודר ושיטתי בכל הנוגע לעבודה המדעית על הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים בישראל. הגיעה העת ליצור שיח הדדי, שבו ניתן להיעזר בעבודותיהם של עמיתינו . הדבר נכון הן עבור תלמידים וסטודנטים והן עבור אנשי אקדמיה, שלעיתים אינם מודעים לעושר הרב שכבר קיים.

הרשימה כוללת למעלה מ-300 עבודות שפורסמו בכתבי-עת מדעיים ובערוצים אקדמיים אחרים (עבודות לקבלת תארים מתקדמים) בעברית ובאנגלית על ידי חוקרים מקומיים או חוקרים זרים אשר בחנו את ההקשר הישראלי.

הרשימה היא פרי עבודתו של ד"ר קמה במהלך השנים האחרונות. אני מקווה שהצלחתי לאתר ולשלב את כל העבודות העומדות בקני-המידה הנ"ל. אשמח לעדכן, להוסיף ולשנות. אפשר לפנות אליי בכתובת הבאה: amit8860@yahoo.com

> להורדת הרשימה מחקרים ישראליים על להט"ב.