זהירות, להט"בפוביה! לוגו הבנ"ה עם סרט חטופים צהובהיום, יום שישי, ה-17 במאי 2024, מצוין (גם) בישראל יום הבנ"ה (IDAHOBIT) – שהוא היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה (הומופוביה, טרנספוביה, לסבופוביה וביפוביה), זאת יחד עם אלפי פעילים, פעילות וארגונים שונים בכ-100 מדינות ברחבי העולם. יום זה הוכרז לראשונה בעולם בשנת 2005, ומצוין גם בישראל החל משנת 2006.

 

הנושא המרכזי הבינלאומי שנבחר לשנת 2024 לציון הבנ"ה / IDAHOBIT הוא –

"אף אחד לא נשאר מאחור: שוויון, חופש וצדק לכולם."
"No one left behind: equality, freedom, and justice for all"

זוהי איננה שנה "רגילה" במדינת ישראל. אנו עדיין נמצאים בתוך מלחמה קשה ביותר שפרצה לפני כשבעה חודשים, יש 132 חטופות וחטופים שעדיין נמצאים בתופת של שבי החמאס, משפחות חטופים שעושות כל שביכולתן כדי לקדם את שחרור יקיריהן, יקירנו כולם, ישנם עשרות אלפי אזרחים מהצפון ומהדרום שהם פליטים במדינתם ובארצם ועדיין עקורים מביתם כבר חודשים ארוכים ולא ידוע מתי יוכלו לשוב הביתה, מאות חיילים וחיילות שנפלו במהלך קרבות הקשים ברצועת עזה, לוחמים ולוחמות רבים שעדיין נלחמים גם בשעה זו בכל החזיתות, וכל אזרחי המדינה שנמצאים במצב טראומתי ובחוסר וודאות מתמשך ויזדקקו לתקופה ממושכת של ריפוי ושיקום.

הנושא המרכזי הבינלאומי שנבחר כ"רעיון הגג" של הבנ"ה – IDAHOBIT לשנה הזאת מקפל בתוכו גם את מצוות פדיון השבויים וגם את ההבנה שאף אחד לא חופשי עד שלא כולם חופשיים. בצל המלחמה וכאביה נדמה שהזכות לחיות חיים חופשיים ללא פחד מקבלת משנה תוקף. נזעק שוב ושוב כדי שכולם ישובו וכדי שאף אחד לא יישאר מאחור וכדי שיהיה שוויון חופש וצדק לכולם. השתמשו במסר של היום הבינלאומי גם בישראל והדהדו אותו הלאה בקהילותיכם ובסביבתם/ן הקרובה.

העולם ציין לאחרונה את יום השנה ה-75 להצהרה האוניברסלית בדבר זכויות האדם – מסמך שהוא הרבה יותר מאבן יסוד של המשפט הבינלאומי: הוא מדריך לנווט בעולם השסוע באופן עמוק, מערכת ערכים שכולם יכולים לחיות לפיהם, ובסופו של דבר כוח לטובה. ועם זאת, אנו יודעים שהאמירה כי "כל בני האדם נולדו חופשיים ושווים בכבוד ובזכויות" מייצגת הבטחה שטרם מומשה – גם עבור א.נשים להטבא"ק ברחבי העולם, ועבור כל אדם ומי שחווים את ההשפעה המחניקה על חייהם עם שכבות שונות של אי-שוויון. הנושא הבינלאומי המרכזי של הבנ"ה – IDAHOBIT לשנת 2024 הוא קריאה לאחדות: רק באמצעות סולידריות זה לזה ניצור עולם ללא עוול, שבו אף אחד ואף אחת לא נשארים מאחור. והשנה, במיוחד גם לא חטופינו שעדיין נמקים בשבי החמאס.

בתקופה בה ההתקדמות של קהילות הלהטבא"ק+ ברחבי העולם נמצאת בסיכון הולך וגובר, חיוני להכיר בכוחן של סולידריות, של קהילה ושל בעלות ברית, על פני זהויות שונות, תנועות או גבולות. לקול שלך יש את הכוח לעורר השראה וליצור עולם מכיל יותר. בואו להתאחד בסולידריות ולהשפיע לטובה!

מספר פוסטרים שאפשר להפיץ ברשתות הופצו לשנת 2024:

נושא שנתי הבנה 2024 - אף אחד לא נשאר מאחור: שוויון, חופש וצדק לכולם

נושא שנתי הבנה 2024 – אף אחד לא נשאר מאחור: שוויון, חופש וצדק לכולם

 

נושא שנתי הבנה 2024 - אף אחד לא נשאר מאחור: שוויון, חופש וצדק לכולם

נושא שנתי הבנה 2024 – אף אחד לא נשאר מאחור: שוויון, חופש וצדק לכולם

נושא שנתי הבנה 2024 - אף אחד לא נשאר מאחור: שוויון, חופש וצדק לכולם

נושא שנתי הבנה 2024 – אף אחד לא נשאר מאחור: שוויון, חופש וצדק לכולם

נושא שנתי הבנה 2024 - אף אחד לא נשאר מאחור: שוויון, חופש וצדק לכולם

נושא שנתי הבנה 2024 – אף אחד לא נשאר מאחור: שוויון, חופש וצדק לכולם

 

ארגון חוש"ן, מרכז החינוך וההסברה של הקהילה הגאה הפיקו פוסטר שתוכלו להדפיס ולתלות בבית הספר, בלוח המודעות שליד בית הקפה השכונתי, במקום העבודה ועוד. את הפוסטר באיכות גבוהה להדפסה אפשר להוריד כאן. חומרים נוספים של חוש"ן ועוד חומרים ומערכי שיעור בנושא להט"בפוביה אפשר למצוא כאן.

פוסטר הבנ"ה של חוש"ן

פוסטר הבנ"ה של חוש"ן

 

פוסטר הבנ"ה 2024 של האגודה למען הלהט"ב

פוסטר הבנ"ה 2024 של האגודה למען הלהט"ב

> הנושא הבינ"ל המרכזי לציון הבנ"ה 2023
> הנושא הבינ"ל המרכזי לציון הבנ"ה 2022

כאן תמצאו כל מיני עזרים לפעילות, מערכי שיעור ועוד >>
– להיאבק בלהט"בפוביה – למגר את שנאת החינם >>
עקבו אחרינו בבפייסבוק לעדכונים במהלך השנה >>

הבנ"ה היא רעיון ודרישה מהחברה כולה להביע עמדה נחרצת נגד גילויי הומופוביה וטרנספוביה, לסבופוביה וביפוביה, שנאת חינם, דעות קדומות ומעשי אלימות, אפליה ודיכוי.

המסר העיקרי של הבנ"ה הוא כי זכויות להט"ב הן זכויות אדם, ועל כן המאבק נגד הומופוביה וטרנספוביה, לסבופוביה וביפוביה הוא מאבק של החברה כולה, ולא רק של קהילה הלהט"ב.

צוות הבנ"ה גאה להיות נציגות IDAHOBIT בישראל (אתר IDAHOT הישן), ולקדם את המאבק בלהט"בפוביה ואת המודעות לציון יום בינלאומי חשוב זה גם בישראל כחלק מתנועה גלובאלית. אנו גאים וגאות על כך שמדי שנה יותר ויותר א/נשים, פעילים ופעילות בשטח, ארגונים וגופים שונים מכירים את הבנ"ה ואת חשיבותה, מזדהים עם מטרותיה ומבקשים ליטול בה חלק.

בכ-80 מדינות ברחבי העולם יחסים חד מיניים הם עדיין מחוץ לחוק. לפי החוק במדינות מסוימות, העונש יכול להיות לעתים אף מאסר עולם. בשבע מדינות יש עדיין עונש מוות הקבוע בחוק, ועשוי להיות מיושם. במדינות אחרות, בהן הומוסקסואליות אינה בלתי חוקית, עדיין קיימת אפליה ותקיפות פיזיות לעתים תכופות. עבור טרנסג'נדרים, שלעתים חשופים יותר במראה שלהם, המצב אף גרוע יותר.במדינות מסוימות ישנה התקדמות חיובית, אך גם זו שברירית ועשויה תמיד לסגת לאחור. במקומות מסוימים, המצב נעשה גרוע יותר בכל שנה.

מדי שנה ב-17 במאי, היום הבינלאומי נגד הומופוביה, לסבופוביה, טרנספוביה וביפוביה, מזכיר לכולם שעדיין יש צורך בפעולה. יום זה מצוין ברחבי העולם באמצעות פעולות שונות (תערוכות, הקרנות, דיונים, מופעים, תוכניות טלוויזיה, רדיו וכו '), קידום אירועים ויוזמות פרטיות על ידי פעילים יחידים, ארגונים, מוסדות, ערים, וממשלות של יותר כ-100 מדינות, בכל היבשות.

ב-17 במאי, היום הבינלאומי למאבק בהומופוביה, לסבופוביה, טרנספוביה וביפוביה, אנו מבקשים:

–          מכל המנהיגים החברתיים והפוליטיים להיאבק בכל האמצעים נגד האלימות והאפליה הקשורים בנטייה מינית ובזהות מגדרית.

–          מכל האזרחים והא/נשים, להשתמש ביום הזה כדי לעודד את התקווה ואת המגוון האנושי והשונות, ללא קשר לנטייה מינית או לזהות מגדרית.

יוזמת הבנ"ה-IDAHOBIT קוראת לכל אחד ואחת לנקוט פעולה ולציין את היום בדרכו-ה גם בסביבה הקרובה. לכן אנו קוראים לכל אחד ואחת, מכל קהילה או בלי קהילה, לקחת חלק בציון היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה גם בישראל. אנו קוראות לכלל ארגוני קהילת הלהט"ב, לארגונים לזכויות אדם ואזרח, לארגונים פמיניסטיים וחברתיים שונים, לאקטיביסטיות, לרשויות מקומיות, לאנשי ונשות ציבור, לעיתונאים, לפובליצסטיות ולכל מי שקידום המאבק בהומופוביה וטרנספוביה, בביפוביה ובלסבופוביה חשוב להםן, לקחת חלק בציון יום זה, לקיים פעילות במסגרתו ולהעלות את הנושא לסדר היום.

 

כוחה של הבנ"ה הוא בנראות שנוצרת בזכות רשת של אירועים והתייחסויות מצד קהילות, ארגונים וא/נשים רבים בבת אחת, כמו פלאש מוב.