בעקבות פס"ד שניתן השבוע בביהמ"ש לענייני משפחה בירושלים, עו"ד ויקטוריה גלפנד, המלווה זוגות חד מיניים רבים בהליכי פונדקאות בחו"ל ובהליכי אימוץ הנדרשים לאחר לידת הילדים, מסבירה כי אנחנו עדיין רחוקים ממצב בו כל זוג חד מיני המביא ילדים יוכל להקים משפחה שוות זכויות. ההורים מחוייבים בהליך אימוץ מלא, שאורך שנים, וכרוך בפלישה ובחדירה לצנעת הפרט. "מדובר בכלי שאינו יעיל, וצריך למצוא פתרון אחר"

מאת: עו"ד ויקטוריה גלפנד

עו"ד ויקטוריה גלפנד: "מבחינת המדינה המסוגלות ההורית של האבות בספק, עד שיוכח אחרת"

עו"ד ויקטוריה גלפנד: "מבחינת המדינה המסוגלות ההורית בספק, עד שיוכח אחרת"

הנקודה העיקרית שעולה בהקשר של הסדרת מעמדם של ההורים הלא ביולוגיים של ילדים (בין אלו שנולדו לזוגות נשים מתרומת זרע, ובין אלו שנולדו לזוגות גברים בהליכי פונדקאות בחו"ל), היא כי הפתרון הנוכחי, בדמות הליכי אימוץ ארכניים, איננו הפתרון ההולם את המצב בשטח. זהו כלי לא יעיל, מאחר וההליכים אורכים שנים, והוא פולשני וחודרני לצנעת הפרט. בנוסף לכל אלה – עצם ההיזקקות לבדיקות של מסוגלות הורית של בני הזוג במסגרת תיקי אימוץ משאירה תחושה כאילו המדינה סבורה שבני זוג מאותו המין אינם ראויים להיחשב לזוג הורים, עד שלא יוכיחו אחרת. כאמור, הנושא רלוונטי לזוגות של גברים ונשים כאחד.

פונדקאות: יקר, מסורבל, ולזוגות חד מיניים החוק הופך את זה לקשה עוד יותר

נקודה נוספת הרלוונטית לתחום הפונדקאות היא שכאשר בפני בני זוג מאותו המין עומדת דרך אחת בלבד להפוך להורים בלעדיים לילדיהם, וזאת באמצעות פונדקאות בחו"ל, נגזרת מכך שורה שלמה של השלכות קשות ומכבידות:

• בני הזוג נאלצים כיום לפנות למסלול של פונדקאות בחו"ל, מאחר והם אינם מ"סוג" ההורים המיועדים המוכר עפ"י החוק הישראלי.

• הדבר מחייב אותם לגייס משאבים עצומים. כך, בחלק ניכר מהמקרים, הולדת ילדים באה במקום רכישת דירה, או שהיא מתאפשרת לאחר משכון של דירה קיימת.

• ההורים נאלצים לחוות את ההריון בשלט רחוק טרנסאטלנטי.

• ההורים נאלצים לשהות שבועות ארוכים בחו"ל, החל מהגיעם לשם לקראת הלידה ועד להסדרת דרכון לילד שבאמצעותו יוכל לשוב לישראל. חופשת הלידה ניתנת רק לאחד מההורים, והשני נעדר מעבודתו כחופשה ללא תשלום.

• בני הזוג נאלצים לבצע בדיקת DNA לקביעת אבהות ביולוגית, גם אם אינם רוצים לדעת מי מבין שניהם הוא הוא ההורה הביולוגי (כך למשל בארה"ב, בה ניתן להחזיר באותו טיפול עוברים של שני בני הזוג אל רחמה של הפונדקאית, וקליטתו של עובר זה או אחר נקבעת ע"י יד הגורל בלבד).

• ישנה בירוקרטיה מסורבלת של קבלת אזרחות ישראלית לילד, למרות שע"פ החוק ילדו של אזרח ישראלי זכאי לאזרחות ישראלית מיום לידתו.

• עד להסדרת רישומו של הילד במשרד הפנים בישראל הילד הינו נטול זכויות רפואיות, סוציאליות וכו'.

• גם אם במדינה בה נעשו הליכי הפונדקאות הוכרו שני בני הזוג כהורי הילד ונרשמו כזוג הורים בתעודת לידתו, משרד הפנים יכיר בהורה הביולוגי בלבד ויתעלם ממעמדו ההורי של בן הזוג השני עד להשלמת הליכי אימוץ – הליכים שהינם כאמור ארוכים, מסורבלים ופולשניים.

שני פתרונות אפשריים להסדרת אימוץ ילדי הפונדקאות

בנוגע לסוגיית האימוץ, נעשתה זה מכבר פניה ע"י הח"מ, עו"ד ויקטוריה גלפנד, למשרד הרווחה וליועץ המשפטי לממשלה, במטרה לשנות את אופן ההליכים לרישום שני בני הזוג כהורים, כך שכאשר מדובר בזוגיות ממוסדת, הצופה פני הורות משותפת טרם "נוצר" הילד, המדינה תכיר בשני בני הזוג כהורים לאותו ילד כאילו היה ילדם הביולוגי המשותף. עפ"י ההצעה, הדבר יוכל להתאפשר בשני מסלולים:

האחד, רישום הילד כמשותף כבר בעת רישומו הראשוני במשרד הפנים וזאת עפ"י הצהרת בני/בנות הזוג (או לכל היותר, לאחר הצגת מסמכים המעידים על קיום חיים משותפים על ידם).

השני, מתן צו אימוץ ע"י בית משפט בהליך מזורז וללא הפניית התיק לבדיקה ע"י עובדים סוציאליים בשירות למען הילד.

בעקבות פנייתי הנ"ל, נדון הנושא כיום אצל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בתחום היועץ והחקיקה. אנו ממשיכים לעשות את כל המאמצים כדי שהמדינה תתקן את המצב המפלה הקיים היום בכל הנוגע להורות חד מינית, כפי שתואר לעיל.

צפו בעו"ד ויקטוריה גלפנד, בתכנית הבוקר של ערוץ 2

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך