מתוך הקונגרס היהודי העולמי: ביקור באימפריית חב"ד:

…ל"הארץ" התאפשר להאזין לכמה מהסדנאות, שחלקן עסקו גם בנושאים פנימיים ורגישים של חיי השלוחים. בסדנה ששמה "דע מה שתשיב" השתתפו כ-200 שלוחים, רובם צעירים, שיכלו להציג לשני שלוחים מנוסים, מלונדון וברוקלין, דילמות עקרוניות מחיי הקהילות שלהם. לדוגמה, מה לעשות בבית הכנסת כאשר אחד מחברי הקהילה נשוי לאשה לא יהודייה, אם לכבד הומו מוצהר בעלייה לתורה, ואיך להגיב אם אשה מבקשת לשאת דרשה בשבת או לרקוד עם ספר תורה? נדיר שההלכה האורתודוקסית, בוודאי באגף החרדי, מתמודדת עם שאלה כזאת. בחב"ד כן, וזאת על אף שהחסידים אומרים שהם מסרבים לדון בפשרות כלשהן בענייני הלכה. התשובות, שהושמעו בדיון פנימי לחלוטין, היו מפתיעות גם בשביל השלוחים הצעירים.

כששלוח צעיר שאל בסדנה אם מותר להעלות לתורה הומו מוצהר, הרב חיים רפפורט מלונדון השיב: "עליך להישאר תמיד חבר של כל יהודי. אם אדם הוא הומופובי, זה לא בהכרח קשור להלכה. יש מצבים שצריך לזכור שלא משנה כמה אדם נפל, הוא עדיין חלק ממך. יהודי הוא יהודי הוא יהודי".

כאן הצביע שלוח אחר, מקצה אחר של העולם, ואמר שהבעיה בקהילה שלו היא הפוכה: "אנשים הומופובים יוצאים נגדי בקהילה שלי, בגלל שאני מוכן לקבל את הנוכחות בבית הכנסת של אדם שהוא הומו מוצהר. חלק מהם מנהלים נישואי תערובת, אבל דווקא הדבר הזה מפריע להם. מה לעשות?"

רפפורט, מהבמה, שוב הביע את דעתו הנחרצת. "הצביעות בנושא לא תיאמן. לרוב האנשים יש משהו נגד הומוסקסואליות, זה עניין לפסיכולוגים. מישהו שאל אותי פעם אם בעובדה שאני נותן 'עלייה' (לתורה) להומו – אין בה משום עידוד צעירים בקהילה שלי להומוסקסואליות. יש מעט מאוד אנשים שיבחרו להיות הומואים רק כי מישהו קיבל עלייה לתורה. כשאתה רואה את הדמעות של אדם שמתמודד עם דבר כזה, זה לא פשוט להגיד 'הוא לא ניסה מספיק (לא להיות הומו)'. יש אנשים שמנסים להשתנות ולא יכולים, ולכן התשובה רחוקה מלהיות פשוטה. אנשים דתיים, חסידי לובביץ', שלוחים – אין קבוצה אתנית שפטורה מהבעיות האלה. התפקיד שלנו כלפי המתנגדים לשילוב הומואים הוא להסביר שהאיש הזה חש בדידות וזקוק לעידוד. הומואים בקהילה הדתית אלה אנשים שזקוקים לאמפתיה מיוחדת".

לכתבה המלאה ב"הארץ"

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה