ח"כ ניצן הורביץ בשאילתה לשר המשטרה בנוגע ליחס המשטרה לקורבנות אלימות בשל נטייה מינית וזהות המיגדר, היחס לשוטרות ושוטרים לסביות והומואים, וחקירת הברנוער

שאילתא מיוחדת במליאת הכנסת של ח"כ ניצן הורוביץ לשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ'

ניצן הורוביץ (מרצ):

אדוני היושב ראש, כבוד השר – אני מקבל פניות רבות מאזרחים שנפלו קורבן לאלימות בשל נטייתם המינית וזהותם המיגדרית. חלקם נמנע בכלל מלהתלונן למשטרה. חלק מאלה שבכל זאת פנו למשטרה והגישו תלונה קובלים על יחס מבזה בתחנות המשטרה. לעתים היחס המעליב הזה הגובל בהטרדה, הוא קשה ומשפיל אפילו יותר מהאלימות או התקיפה עצמה. זה מצב בלתי נסבל.

ברצוני לשאול:

1. מה נעשה במשטרת ישראל למתן יחס הולם?

2. מה נעשה לקידום תכניות להכשרת שוטרים לטיפול בסוגיות אלה?

3. מה היחס בתוך המשטרה לשוטרים ושוטרות בעלי נטיות מיניות שונות?

היו"ר ראובן ריבלין:

תודה.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

תודה. אדוני היושב ראש, חבריי חברי הכנסת, במסגרת הפעילות החינוכית הנעשית במשטרת ישראל בוצעו פעולות שונות לשם הטמעת נושא הקירוב ומתן שירות שוויוני לבעלי נטיות מיניות שונות.

גובשה תוכנית חינוך במשותף עם עמותת "חושן" ונציגי עמותת "הבית הפתוח" בירושלים, הכוללת מפגש עם נציג קהילת הלהט"בים, הרצאה וסדנה. ההקניה מועברת לשוטרים במג"ב, לחניכי קורס הקצינים והועברה למאות שוטרים ביחידות השונות במשטרה. נבנה מערך שיעור לכלל השוטרים בנושא מתן שירות שוויוני. המערך עוסק בהיכרות עם סטריאוטיפים ודעות קדומות והמאבק בהם וכן בתפקיד המשטרה בשמירה על זכויות האדם.

ערך שמירת זכויות כבוד האדם וחירותו קובע כי השוטר יפעל לשמירה על זכויות האדם בממלכתיות, בשוויוניות, ללא משוא פנים, בסובלנות כלפי האחר והשונה. ערך השירות קובע כי השוטר יסייע לאזרח לקיים את אורח חייו על-פי טעמו ובכפוף לרוח החוק. מעבר לכך, ככל שיש לאזרח תלונה על יחס לא הולם שניתן לו על-ידי שוטר, הוא רשאי להגיש תלונה ביחידה לתלונות הציבור או ביחידה לחקירות שוטרים.

באשר לשאלתך השלישית, הרי שהיחס לכלל השוטרים הינו זהה, ללא קשר לנטייתם המינית. במשטרת ישראל משרתים שוטרים, שוטרות, בעלי נטיות מיניות שונות, חלקם אף בדרגות בכירות ביותר.

היו"ר ראובן ריבלין:

חבר הכנסת הורוביץ. רק רציתי להעיר לך – לא הערתי בזמן הניסוח – ששאלתך השלישית פותחת פתח למחשבה, שאני בטוח שלא התכוונת אליה, שהמשטרה צריכה לדרוש בשאלון שהיא שואלת לדעת מהן נטיותיו המיניות.

ניצן הורוביץ (מרצ):

לא, חלילה. זו לא היתה הכוונה. אתה יודע את זה.

היו"ר ראובן ריבלין:

ודאי שלא, אבל בנוסח השאלה – – –

ניצן הורוביץ (מרצ):

הדברים ברורים ואני אדגיש אותם –

יש שוטרות ושוטרים, לוחמים במג"ב, סוהרות וסוהרים בשב"ס, שהם הומואים ולסביות – חלקם בארון, חלקם לא, חלקם-חלקן אפילו חיים עם בני זוג שרבים מהם גם הם משרתים במשטרה. וצריך להקפיד על כך שבתוך המשטרה הם יזכו ליחס הולם ושיוויוני, ושלא תהיה אווירה עויינת, הומופובית, קנטרנית, ומטרידה שתגרום מצוקה לשוטרות ולשוטרים האלה. בכוונתי להמשיך לעקוב מקרוב אחר העניין הזה, לא רק משום ששוטרים וסוהרים ואנשי ביטחון הומואים ולסביות זכאים ליחס כמו כל שוטר אחר, בלי שום אפליה או הטרדה, אלא גם משום שלעניין הזה יש השלכה ישירה על האופן שבו המשטרה מטפלת ומתייחסת לעבירות ואלימות כלפי הומואים וטרנסג'נדרים. לכן אני מקווה שהמשטרה תטמיע את הדברים בכל דרגי השירות.

אדוני השר, בהקשר הזה הדברים האלה הם חלק ממה שעובר על הקהילה הגאה בעקבות האירוע שהיה בתל-אביב, הרצח ב"בר-נוער". זה היה אירוע קשה ביותר, שיש לו השלכות שהן נמשכות על חיי הקהילה הגאה, ובכלל על החברה הישראלית. השאלה אם היום, שנה וחצי לאחר הרצח הזה, אתה יכול לומר לנו אם בכלל ממשיכה החקירה, איפה היא עומדת, מה אנחנו יכולים, כאזרחים ישראלים, לשמוע על הדבר הזה?

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

חבר הכנסת ניצן הורוביץ – לצערי באירוע הטרגי נפגשנו. שם היינו יחד, גם שר החינוך שנמצא אתנו, גם הוא היה אתנו שם. אני נשאל מדי פעם האם יש חדש. אני עוקב אחרי התיק הזה, עוקב מקרוב. זה בסדר עדיפות גבוה מאוד במשטרה, מאוד גבוה. לי חשוב, לפיקוד המשטרה, לקהילה, לאזרחים חשוב שנפענח את זה. זה אחד המקרים הקשים שישנם. אני אומר את זה, ואני חוזר ואומר.

אין לו שום ספק שהמשטרה תפענח את זה. אין לי שום ספק, רק לפעמים צריך את המזל, צריך בדיוק את המידע שחסר. אני אומר לך, בתיק הזה הצוותים הוחלפו כמה פעמים, נבדקו אלפי אנשים, אם לא עשרות אלפים, וכל פרט מוסיף לחקירה. בסוף זה יגיע, הפענוח. אני מאוד מקווה שזה יהיה מוקדם יותר. לצערי, אני לא יכול לבשר פה, במעמד הזה, שיש התפתחות דרמטית. נמשיך לעקוב אחרי התיק ואני אשמח לעדכן, גם מעל דוכן זה, שפענחנו את התיק הזה. תודה.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • סיכון מוגבר להידבקות בנגיף ה- HIV בקרב בני נוער להט"ביםסיכון מוגבר להידבקות בנגיף ה- HIV בקרב בני נוער להט"בים לקראת יום האיידס העולמי שיחול ב- 1 בדצמבר: מחקר חדש מצביע על שכיחות גבוהה של התנהגות מינית מסוכנת בקרב בני נוער, המקיימים יחסי מין עם בני מינם. דרור ניב […]
  • הרוצחהרוצח במוצאי שבת ה-1 באוגוסט 2009 אירע פיגוע הירי בברנוער בו נרצחו ניר כץ וליז טרובישי ז"ל. פצועים רבים עדיין מתמודדים עם ההחלמה והשיקום. הרוצח טרם נתפס. לציון […]
  • מאמר מערכת: זה לא הגיע להםמאמר מערכת: זה לא הגיע להם הרצח בברנוער, השבוע לפני שלוש שנים, הביא למפנה בדעת הקהל כלפי להט"בופובי ופשעי שנאה. מרכז הדיווח שיושק השבוע יוכל לסייע בתרגום התפיסות […]