18 חברי כנסת הגיעו לכנס הגאווה שארגן ח"כ ניצן הורוביץ לציון חודש הגאווה, ואיתם גם פעילות ופעילים רבים מהקהילה הגאה. גם הח"כים החרדים מילאו את חלקם כאשר התבטאו נגד קיום הכנס בכנסת. יו"ר הכנסת רובי ריבלין וראש האופוזיציה ציפי לבני היו בין הדוברים. "זהו מאבק של החברה הישראלית כולה", אמר הורוביץ

מספר שיא של חברי כנסת הגיעו לכנס הגאווה בכנסת שארגן ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ והתקיים, זו השנה השלישית, בסימן "הורות ומשפחה גאה". רשימת חברי הכנסת במלואה: יו"ר הכנסת רובי ריבלין (ליכוד), ראש האופוזיציה ויו"ר קדימה ציפי לבני, נינו אבסדזה (קדימה) המכהנת כיו"ר משותף (עם ניצן הורוביץ) של השדולה נגד הומופוביה וטרנספוביה, זהבה גלאון (מרצ), אילן גילאון (מרצ), דב חנין (חד"ש), איתן כבל (עבודה), נחמן שי (קדימה), רחל אדטו (קדימה), יוליה שמאלוב ברקוביץ' (קדימה), יוחנן פלסנר (קדימה), שלמה מולא (קדימה), דניאל בן סימון (עבודה), עינת וילף (עצמאות), דורון אביטל (קדימה), זאב ביילסקי (קדימה) ואבישי ברברמן (עבודה).

כנס גאווה בכנסת 2011. צילום ליאור חלאבי

כנס גאווה בכנסת 2011. "מאבק של החברה הישראלית כולה". צילום: ליאור חלבי

כמו כן נכחה בכנס משלחת גאווה מגרמניה, בה חברי פרלמנט גרמנים, נציגי משטרה מקלן וברלין וראש הקהילה היהודית בברלין. המשלחת תשהה בארץ במהלך השבוע ותשתתף באירועי גאווה שונים ותצעד במצעד הגאווה בת"א שיתקיים ביום שישי הקרוב (10.6).

תעודת עניות למדינה

כנס גאווה בכנסת 2011. ח"כ נינו אבסדזה עם המשלחת מגרמניה. צילום ליאור חלאבי

ח"כ נינו אבסדזה עם המשלחת מגרמניה. צילום: ליאור חלבי

ח"כ הורוביץ אמר בפתח דבריו בכנס כי "האפליה המפורשת בחוק כלפי הקהילה הגאה בולטת במיוחד בכל הנוגע לזוגיות, הורות והקמת משפחה: היעדר האפשרות להינשא, אי-הכרה בזוגיות הגאה בתחומים שונים כגון טיפול רפואי וירושה, אפליה ברורה בתחום האימוץ והפונדקאות בישראל, ועוד. הקמת משפחה היא זכות אדם בסיסית, והעובדה שזכות זו נמנעת מרבבות אזרחים בישראל היא תעודת עניות למדינה".

פעילים ופעילות רבים מקהילת הלהט"ב נכחו בכנס (בין השאר גם נציגי הבנ"ה), מביניהם נשאו דברים ארנה קזין, רחל אלגבסי, עו"ד מיכל עדן, איתי פנקס, יואב ארד, דן גולדברג, עו"ד עירא הדר, מנכ"ל חוש"ן אירית צביאלי, ניבי נאור, חוה אלדובי (תהל"ה), זהורית שורק (בת קול), עדי מורנו (משפחות הקשת) ואבי סופר. הדוברים התייחסו בעיקר לנושא המרכזי של הכנס: משפחות חד מיניות, והצביעו על האפלייה והעוולות שמערכת החוק והבירוקרטיה מצביעה כיום בפני בני המשפחות.

"משרד הביטחון פיצל לי את המשפחה"

רחל אלגבסי סיפרה על סירוב המדינה להכיר בהורות שלה על הילדים שילדה בת זוגה המנוחה, פאביולה בוהדנה, שנספתה באסון השריפה בכרמל לפני כחצי שנה. "היא נשרפה לי פעמיים", אמרה אלגבסי, "פעם אחת באש הגדולה, ופעם אחת כשמשרדי הממשלה החליטו החלטה שהופכת את פאבי בקברה. היא אמרה שאין הבדל בין הילדים שלנו, עד שבא משרד הביטחון והחליט לפצל לי את המשפחה ולפלג לי את הילדים. שניים הם ילדיה, והשלישית נדחקת לפינה".

מספר דוברים התייחסו לאיסור על פונדקאות בארץ, ועל הקשיים שהמדינה מערימה על תהליך הפונדקאות בחו"ל. ניבי נאור הסבירה על המכשולים שהחוק מערים על ההורים הטרנסג'נדרים, ועל האטימות של המערכת ברישום המין בתעודת הזהות. עדי מורנו ביקשה הכרה במשפחות המורכבות מיותר משני הורים, אשר עשויות להוות מסגרת פחות יקרה וגם פרובלמטית מבחינה מוסרית מאשר הפונדקאות.

זהורית שורק מארגון בת קול, סיפרה כי בית הדפוס שבו הזמין הארגון הדפסת פלאיירים למצעד הגאווה בתל אביב, סירב לבצע את העבודה, משהבחין במסרים הלהט"ביים שהם הכילו.

כנס גאווה בכנסת 2011. צילום ליאור חלאבי

"ליצור לחץ אשר יוביל לשינוי חברתי". צילום: ליאור חלבי

ח"כ זהבה גלאון אמרה בדיון: "אנחנו מחוייבים למאבקה של הקהילה" וקראה לשר הביטחון להכיר בבתה של רחל אלגבסי כיתומה של פביולה בוהדנה ז"ל, ובכך לשים קץ לעוול כלפיה. בתוך כך, בחדשות ערוץ 2 דווח כי ח"כ גלאון נאלצה "להבריח את דגל הגאווה" למשכן, לאחר שאנשי משמר הכנסת סירבו להכניסו מאחר שללא תיאום מראש לא ניתן להכניס חומרי תעמולה פוליטית למשכן הכנסת, לדבריהם.

ח"כ אילן גילאון, חברה של גלאון לסיעה, ציין כי "יש חוק אחד שהכנסת הזו לא יכולה לחוקק, וכך גם לא שום פרלמנט בעולם, וזהו החוק הקובע שאנשים צריכים להיות בני אדם".

לבני: "כשמרגיזים אותי אני במיטבי"

כנס גאווה בכנסת 2011. צילום ליאור חלאבי

כנס גאווה בכנסת 2011. "כשמרגיזים אותי, אני במיטבי". צילום: ליאור חלבי

ח"כ נינו אבסדזה אמרה "אני גאה להציג את הנושא כנציגת העולים בכנסת. שמייצגת קהילה של מיליון איש באו ממדינה טוטליטרית… יש ניסיונות להציג את העולים כתומכים בצעדים ריאקציוניים. זה לא נכון! זה נכון שמחפשים ליברליזם, מחפשים פתיחות, ואחד הנושאים החשובים הוא זה של הקהילה הגאה. עשינו עד עכשיו ונמשיך. ניצן ואני הקמנו את השדולה… שהבטחנו שהיא תהיה נשכנית ולא נשמע כאן יותר התבטאויות מסוג 'צריך לתת להם טיפול תרופתי'…".

ח"כ ציפי לבני סיפרה כי "באתי בעקבות ההצבעה על הצעת החוק של ניצן בכנסת, שלא עברה, כצעד של התנצלות בפני משפחות הקהילה הגאה… באתי כי שמעתי את אותם הקולות [נגד הכנס] וכשמרגיזים אותי אני במיטבי… ורציתי לומר שהבית הזה יהיה פתוח בפני כל אחד ואחד מאזרחי מדינת ישראל."

"אם הכנסת היתה מקדימה את בית המשפט העליון, לא היה צורך בהתערבות הזו"

חבר הכנסת שלמה מולה דיבר על "התרומה של הקהילה הגאה לתרבות, לכלכלה ולחיים שלנו בחברה". הוא ציין כי "יש מי שתוקפים את בית המשפט העליון בשל התערבותה. אך אם הכנסת היתה מקדימה את בית המשפט העליון לא היה צורך בהתערבות הזו." עוד הוא אמר: "אין לכם בפני מי להתנצל אפילו במחשבה… כמו שאני לא מתנצל שאני שחור. … אם מישהו יש לו בעיה עם זה אז הבעיה היא שלו, הוא זה שיש לו את הדיעה הקדומה…", ובהקשר זה הוסיף: "אני מצטער שלא כל חברי הסיעה שלי הגיעו."

הנוכחות המרשימה של חברי הכנסת של קדימה, מיוחסת לפעילות הנמרצת של אבי סופר וקבוצת פעילים גאים במפלגה. הפתעת הערב הגיעה מצד חברת הכנסת יוליה שמלוב ברקוביץ', שנודעה בעבר בשל התבטאויותיה נגד פמיניזם, אשר בירכה על קיום הכנס והביעה תמיכה במאבק הקהילה לשיוויון.

בהיעדרם בלטו דווקא חברי הכנסת של העבודה, ובעיקר המתמודדים על ראשות המפלגה: שלי יחימוביץ', עמיר פרץ ובוז'י הרצוג. חברם לסיעה, דניאל בן סימון אמר כי הוא מייצג את כל חבריו לסיעה והוסיף "אני מאחל לכם לנצח במאבק, זוהי ארץ של מאבקים…כל אחד לומד את זה על בשרו. המצב הולך ומשתפר… ".

כנס גאווה בכנסת 2011. יו"ר הכנסת רובי ריבלין. צילום: ליאור חלאבי

כנס גאווה בכנסת 2011. זהבה גלאון, יו"ר הכנסת רובי ריבלין, ניצן הורוביץ, נינו אבסדזה, נחמן שי, שלמה מולה

ח"כ הורוביץ התייחס גם  לקריאות נגד קיום הכנס ואמר כי הדברים הללו מדגישים את הצורך להגביר את המאבק נגד דעות קדומות ונגד אפליה מכל סוג. "זהו מאבק של החברה הישראלית כולה, הסובלת משסעים עמוקים והקצנה הולכת וגוברת".

הכנס ננעל בקריאה של חברי כנסת ופעילים לקהילה לקחת חלק בחיים הפוליטיים, להתפקד למפלגות השונות וליצור לחץ אשר יוביל לשינוי חברתי.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך