מאת ידין ספיר

במהלך ההפגנה מול שגרירות רוסיה בקריאה להחרמת אולימפיאדת החורף ב-2014 במחאה על רדיפת הלהט"ב, אנו נקיים לראשונה מחאה מוסיקלית, באמצעות ביצוע של קטע החצוצרה והתותחים המפורסם מתוך היצירה "הפתיחה 1812" מאת המלחין הרוסי, ההומו, פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי

בשנת 1812 הצעיד נפוליאון בונפרט את צבאו אל מוסקבה וכבש אותה ללא קושי. אלא שבמקום למצוא עיר עשירה ומלאת אספקה עבור צבאו הוא מצא רק גחלים לוחשות, לאחר שהרוסים הנסוגים שרפו את העיר עד היסוד. במקום להניע את צבאו הלאה אל יעד אסטרטגי שיקנה לו יתרון במערכה, הוא החליט, מסיבה לא מובנת, להישאר בעיר. התוצאה היתה שעם הגיע החורף הרוסי הקשה צבאו נתפס בלתי ערוך והושמד בקלות על ידי הצבא הרוסי. "גנרל חורף" הציל את רוסיה, כפי שיקרה פעם נוספת כעבור 131 שנים.

בשנת 1882 בוצעה לראשונה היצירה "הפתיחה 1812" מאת גדול המלחינים הרוסים פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי. צ'ייקובסקי התבקש לכתוב את היצירה לרגל חנוכת קתדרלת ישו המושיע במוסקבה, שהוקדשה לאותו ניצחון גדול על הצרפתים, שבעים שנים קודם לכן. בהתאם לסגנונו העשיר, הדרמטי והבומבסטי, הוא כתב יצירה המשלבת בתוכה את פעמוני הקתדרלה והכנסיות סביבה וכן את מטחי הכבוד של תותחי צבא הצאר. התכנית הנועזת היתה להפעיל את התותחים באמצעות מתגים חשמליים כדי לתזמן את הירי בצורה מדויקת בתוך היצירה. אלא שהטכנולוגיה עדיין לא היתה בשלה והתכנית הגרנדיוזית צומצמה, למורת רוחו של צ'ייקובסקי, שבין כה וכה לא החשיב אותה בין יצירותיו הטובות. ואולם, כיום זוהי אחת מיצירותיו המפורסמות והמבוצעות ביותר, לצד יצירות הבלט אגם הברבורים ומפצח האגוזים.

"הפתיחה 1812" במסגרת חגיגות יום העצמאות האמריקאי

צ'ייקובסקי נולד בשנת 1840, ובאופן לא מפתיע כאשר המדובר במשפחות רוסיות מהמעמד הבינוני, החל ללמוד נגינה בפסנתר כבר בגיל 5. מותה של אמו ממחלת הכולרה, כאשר היה בן 14, הכה אותו בדכדוך, וגרם לו להתמסר למוסיקה. למרות כשרונו אביו החליט לכוון אותו ללימודי משפטים, אך לאחר שסיים את הכשרתו כמשפטן נרשם ללימודי הלחנה, והחל בקריירה מפוארת, שהיתה מלווה לכל אורכה במשברים נפשיים קשים ובעיות פסיכוסומטיות. ההערכה היא כי אחת הסיבות לקשייו היתה ההתמודדות הקשה שלו עם נטיותיו המיניות, הסתרתן ורגשות האשם שפיתח בגינן. מתוך מצוקה זו, כאשר היה בן 37 הוא התחתן עם תלמידתו, אך נטש אותה לאחר ימים ספורים ואף ביקש להתאבד. מי שהניא אותו מכוונותיו, היה אחיו מודסט, מחזאי ומתרגם נודע בזכות עצמו, שהיה אף הוא הומו, וחברו הקרוב ביותר לאורך כל חייו.

מרש הילדים מתוך "מפצח האגוזים"

עם יציאתו ממשבר זה החלה תקופת היצירה הבשלה ביותר בחייו, שהולידה את יצירות המופת הסערה, רומיאו ויוליה, מפצח האגוזים, אגם הברבורים, סימפוניית מנפרד ואחרות. כאשר נפטר היה בשיא יצירתו, ולמעשה תשעה ימים בלבד לפני מותו נערך ביצוע הבכורה של אחת מיצירותיו הגדולות: הסימפוניה השישית ("הפאתטית").

מותו הפתאומי של צ'ייקובסקי, בגיל 53, הוליד תיאוריות לפיהן אצילי סנקט פטרבורג אילצו אותו להתאבד בשתיית רעל בשל התנהגותו המינית, או שבחר להתאבד מחשש שנטיותיו יוודעו. החוקרים כיום סבורים כי תיאור מחלתו של צ'ייקובסקי הולם את תסמיני הכולרה, אשר ידוע כי התפרצה בסנקט פטרבורג באותם הימים. עובדת היותו שתיין ומעשן כבד בוודאי לא שיפרה את סיכויו.

בהפגנה שנערוך מול שגרירות רוסיה, במחאה על רדיפת הלהט"ב שם, אנו נבצע את קטע החצוצרות והתותחים המפורסם, כאשר מטעמים מובנים את רעם התותחים יחליפו תופים וכלי הרעשה אחרים, בהשתתפות פעילה של הקהל. בכך אנו נעביר בלא צורך במילים, מסר מוסיקלי לשלטונות הרוסיים, תזכורת לכך שגדול מלחיניהם וגיבור תרבותם, היה הומו.

"אגם הברבורים" בכוריאוגרפיה ההומואירוטית של מת'יו בורן

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך