נשים וגברים טרנסג'נדרים סובלים מגילויי בריונות טרנספובית וחווים מדי יום אפליה בתחומים רבים. אם לא די בכך, גם התקשורת מגלה כלפיהם חוסר רגישות משווע. בגין כל אלה, יצוין ביום חמישי הקרוב "יום הזיכרון לטרנסג'נדרים"

מאת: דרור ניב

"האם טרנסקסואלים הפכו להיות מטרה קלה?" היתה כותרת המאמר שהתפרסם באתר ה-BBC באוגוסט האחרון בעקבות הרשעתו של לאון פייל ברציחתה של דסטיני לורן. לורן, אשה טרנסג'נדרית בת 29, נרצחה באכזריות בעיר לונדון בחודש נובמבר בשנה שעברה. לשאלתו של מחבר המאמר, השיב ברנרד ריד מהאגודה לחינוך ולחקר הזהות המגדרית, כי האלימות הטרנספובית נמצאת במגמת עליה. ריד לא היה צריך להתאמץ במיוחד כדי לבסס את טענתו. חודש אחד בלבד לפני מותה של לורן, נרצחה אשה טרנסג'נדרית בשם אנדראה וו'דל, בביתה שבעיר ברייטון שבאנגליה. היא נחנקה באכזריות לאחר שהופעל על צווארה "לחץ חסר רחמים", שנמשך לא פחות מ- 20 שניות. השופט, שקבע כי ניל מקמילן אשם ברצח, אמר בדברי הסיכום שלו דברים מרגשים: "מה שעשית באותו לילה הביא לקיצם חיים, אשר בעיני רבים היו רצופי קשיים עימם התמודדה (הנרצחת) באומץ רב". בני משפחתה של וו'דל שיתפו בהרגשתם הקשה לאחר מתן פסק הדין ואמרו כי הם מקווים שכל מי ששמע על אנדראה יקבלו השראה לחיות את חייו כשהוא אמיתי לעצמו וקראו לא לשפוט אחרים בגלל שונותם.

טרנספוביה אינה סיבה לגאווה. צילום: מאור ברזני

לורן ווו'דל אינן הקורבנות היחידות לאלימות הטרנספובית והתמונה המתקבלת, היא של עליה באלימות כלפי טרנסג'נדרים. די לשוטט באתר “Remembering Our Dead” כדי להצטמרר ממספר הטרנסג'נדרים שנרצחו, המונצחים בו על קיר הזיכרון. אך זהו, מן הסתם, רק חלק קטן ממספר הקורבנות האמיתי. בין השמות מופיע גם ברנדון, או בשמו המלא ברנדון טינה, אשר סיפורו הטרגי תואר בסרט "בנים אינם בוכים". ברנדון נרצח בליל ה- 31 בדצמבר 1993, ימים ספורים לאחר שנאנס ע"י מי שעתידים היו גם להיות רוצחיו. נתונים אודות הסיכון של אנשים טרנסג'נדרים ליפול קורבנות לרצח קיימים ברשת, אך מהימנותם מוטלת בספק, שכן ודאי קיימים מקרי רצח נוספים של טרנסג'נדרים, אשר לא הוגדרו כ"פשעי שנאה" או שהפן הטרנספובי שבהם טושטש. יחד עם זאת, בכתבה שפורסמה וניסתה "לעשות סדר" בעניין זה, נטען כי הסיכון לטרנסג'נדר, ליפול קורבן לרצח, גבוה בארה"ב פי 10 (!) מזה של האוכלוסייה הכללית. ארה"ב, אגב, נמצאת במקום השני בשכיחות אירועי רצח על רקע טרנספובי, בעוד ברזיל "מובילה" את הרשימה.

טרנסג'נדריות מאבדות הרבה יותר מ- 30% מהמשכורת

התרכזות בסיפורים אלו עלולה להאפיל על כל אותם טרנסג'נדרים, אשר חיים חיים מלאים ומספקים, נתמכים בבני משפחה ובחברים, שמקבלים ושאוהבים אותם כפי שהם. ולמרות זאת מצבם של רבים מבני קהילה זו אינו פשוט. חלק גדול נאלץ לחיות מידי יום עם דחייה, אפליה, עוינות ואלימות על צורותיה השונות. עבור טרנסג'נדרים רבים הבחירה לחיות את זהותם המגדרית, כפי שהם מרגישים אותה, מלווה באיום מתמשך על היכולת למלא את אותם צרכים בסיסיים שכל אדם זקוק להם.

במהלך "כנס שדרות לחברה" האחרון, במסגרת דיון בפאנל 'מעמד האישה', בחר יו"ר הכנס עוזי דיין להתנסח כך: "הדבר הכי כואב בניתוח לשינוי מין – כשחותכים לך 30% מהמשכורת". מעבר לשימוש המוטעה בדימוי, עוזי דיין, כלל לא השכיל להבין את הכאב ואת האובדן האמיתיים, שבני הקהילה הטרנסג'נדרית חווים. בסרט "לשנות את המין בטרינידד" מספרת סברינה, שעברה את התהליך הפיזי של שינוי המין עוד בזמן שחיה כגבר נשוי עם שני ילדים, על מה שהיא מגדירה "הכאבים שכרוכים בלהיות טרנסקסואלית": "את מאבדת את הכל, מיד, עכשיו, הכל אבוד". היא מספרת כיצד נאלצה לעזוב בצו משטרה את ביתה וכיצד פוטרה ממקום העבודה שלה. סברינה אם כן, כמו טרנסג'נדרים רבים אחרים, לא איבדה "רק" 30% ממשכורתה, אלא הרבה יותר.

ואכן, האפלייה בתחום התעסוקה היא מרכיב מרכזי בקושי עימו אנשים טרנסג'נדרים מתמודדים: אווירה ויחס לא מקבלים, או עוינים ממש, הגבלת אפשרויות הקידום ואף פיטורין; אלה המחפשים עבודה, חווים קושי, כבר משלב הצגת מועמדותם למשרה כלשהי. המשמעות היא פגיעה קשה ביכולת להתפרנס ולממש את הפוטנציאל האישי, וזאת רק בשל סטיגמות ודעות קדומות. אך הקושי לא מצטמצם רק לתחום הפרנסה: אנשים טרנסג'נדרים חווים בורות מצד הממסד הרפואי וחוסר הכרה בזכותם להגדיר את עצמם, לפי הזהות שלהם, במסמכים ממשלתיים. וזוהי רק רשימה חלקית.

התקשורת העוינת – כלפי טרנסג'נדרים

טרנספוביה במבזק חדשות ב-YNET. איפה מועצת העיתונות?

גם התקשורת אינה טומנת ידה בצלחת בכל הקשור ליצירת האווירה הציבורית הטרנספובית, והתבדחות של עורכי חדשות על חשבונם של הטרנסג'נדרים אינן מאורע נדיר. כך למשל, מבזק באתר ynet, בחודש יוני האחרון, אשר דיווח על תחילתו של מצעד הגאווה בירושלים ועל מעצרן של שלוש פעילות ימין שהתכוונו להשליך ביצים על הצועדים, זכה בזכות "שנינותם" של העורכים לכותרת "נעצרו 3 נשים עם ביצים".

בחודש יוני בשנה שעברה, כתב נעם גיל ביקורת על התכנית כוכב נולד, אשר לאורכה הוא ביזה את זהותה הטרנסג'נדרית של הזמרת דנה אינטרנשיונל, אשר שימשה כשופטת בתחרות. את ביקורתו על התכנית, ניסח גיל, תוך שהוא מתייחס אל דנה כאל זכר, מכנה אותה "אדון" ו"שופט", ואף את ניצחונה בתחרות האירוויזיון הוא קושר ל"תהליך כירורגי שעבר". הדברים הללו נכתבו בלא אחר מאשר מקומון ידיעות תל אביב – ענף של אחד העיתונים הנפוצים במדינה, בשנת 2009, בעיר שבה לכאורה הפתיחות וקבלת השונה גובלים על דעת רבים ב'עיר חטאים'.

ואולם, החטא האמיתי, הוא בהתייחסות המתנשאת והלעגנית, אשר מהווה גורם משמעותי להמשך הדיכוי, הקיפוח והאלימות. כך למשל, לדפי אתרים שונים, מצורפת בעת האחרונה פרסומת בצורת חידון אינטרנט נושא פרסים, שבו מוצגות מספר תמונות של נשים, כשעל הצופה מוטל לזהות "מיהו הגבר" מביניהן. כך, במחי יד, נשללת הזהות הטרנסג'נדרית והופכת להתחזות פורימית פשוטה וחסרת משמעות. אם לא די בכך, במקומון עכבר העיר העלו ידיעה על הפרסומת הפוגענית, אך העורך החליט לצרף אליה דווקא תמונה גרוטסקית של דראג-קווין, ששוב התכתבה עם הסטריאוטיפ, לפיו טרנסג'נדרית היא בסך הכל גבר המחופש לאשה.

ביום חמישי הקרוב, 18/11/2010, יצוין יום הזיכרון לטרנסג'נדרים

היום מוקדש לזכרם של קורבנות הטרנספוביה שנרצחו ולאוכלוסיית הטרנסג'נדרים כולה, אשר חווה קשיים יום יומיים. האירוע צוין לראשונה בסן פרנסיסקו בשנת 1999, כשנה לאחר רציחתה של ריטה הסטר, אשה טרנסג'נדרית, אשר נדקרה למוות בביתה. מאז האירוע מצוין במאות ערים בעולם ומשנת 2002 הוא מצוין גם בישראל. לדבריה של נורה גרינברג, פעילה בולטת בקהילת הטרנסג'נדרים והטרנסקסואלים בישראל, ולשעבר יו"ר אגודת הלהט"ב, מדובר ב"אירוע בינלאומי המוקדש לסולידריות בין טרנסג'נדרים, להצהרה בדבר ערך חייהם של אנשים טרנסג'נדרים ולציון המאבק נגד טרנספוביה והומופוביה, למען שוויון, סובלנות וקבלה". יום הזיכרון השנה יחל בתהלוכה המסורתית שתצא בשעה 18:30 מפינת הרחובות נחמני ורוטשילד ותסתיים בטקס הזיכרון עצמו, שייערך בשעה 20:00 במרכז הגאה בת"א.

> תכניית אירועי יום הזיכרון לטרנסג'נדרים

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך