אתמול אושרה בועדת השרים הצעת תיקון לחוק זכויות התלמיד, לפיה תיאסר אפליה על בסיס נטייה מינית בבתי ספר. אור שי מסביר מדוע בתי הספר הם המקום בו צריך להתחיל המאבק נגד הומופוביה, במערכת החינוך שהיא המקום בו צומח הדור הבא של החברה הישראלית

מאת: אור שי

הומופוביה בבתי ספר

צילום: ג'רמי ג'נן

מבט על מערכת החינוך בישראל חושף את הפערים החברתיים ואת אי-השוויון בחברה בה אנו חיים: תהליך ההפרטה יצר מערכת חינוך אחת לבני עשירים ואחרת לבני עניים; אחוז הזכאים לתעודת בגרות בקרב יהודים כפול מזה שבקרב ערבים; אחוז האשכנזים שהחלו ללמוד באוניברסיטאות ומכללות עדיין גדול משמעותית מאחוז המזרחיים (נתוני מרכז אדוה).

מערכת החינוך היא המקום שבו צומח הדור הבא של החברה הישראלית. כששוררים בה אפליה, אי-שוויון ואלימות, היא מולידה חברה עם פערים חברתיים וחוסר צדק. בתי הספר הם אחד מהמקומות החשובים ביותר למאבק נגד הפערים החברתיים והאפליה. הם גם המקום שממנו צריך להתחיל המאבק נגד הומופוביה, לסבופוביה, טרנספוביה וביפוביה.

כולנו מכירות ומכירים את הבעיות של תלמידים להט"ב (לסביות, הומואים, טרנס ובי). את האלימות, את האפליה, את הארון הכפוי. כולנו מכירים את הדעות הקדומות הנפוצות בקרב מורים ותלמידים, את הבורות בנושא הלהט"בי בקרב אנשי מקצוע כמו יועצים ופסיכולוגים, את האלימות המילולית והפיזית בבתי הספר. לאור זאת, אין פליאה על כך שקיימת תופעת נשירה מלימודים של בני ובנות נוער מהקהילה.

הפיגוע בברנוער הוציא רבים ממעגל האדישות

מאז הפיגוע ההומופובי בברנוער אשתקד, רבים בקהילה יצאו ממעגל האדישות אל מעגל הפעילות. הטראומה הקהילתית הביאה רבים לחפש את תחושת היחד, ולאחר תחושת היחד, את העשייה. אל התהליך המשמעותי הזה התלוו ויכוחים רבים, לעיתים נוקבים, בדבר האג'נדה הרצויה למאבק של הקהילה הגאה.

נראה, כי על המאבק לשוויון בחינוך להוות חלק אינטגרלי מסדר היום הקהילתי. הזכות לחינוך היא זכות יסוד הכרחית לשם קיומו של משטר דמוקרטי. המאבק למען חברה שוויונית וצודקת, ללא גזענות וללא הומופוביה, מתחיל במאבק נגד ההפרטה והאפליה במערכת החינוך.

אתמול (30 במאי), אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה הצעת תיקון לחוק זכויות התלמיד, האוסרת על אפליית תלמידים על רקע נטייתם המינית וזהותם המגדרית, נוסף על איסורי האפליה האחרים שבחוק (עדה, מצב סוציו-אקונומי, השקפות פוליטיות של ההורים וכו'). תיקון החוק, אותו יזם פורום אדום-ורוד של חד"ש והעלה על שולחן הכנסת ח"כ דב חנין (חד"ש), נועד להיות כלי במאבק נגד ההומופוביה ובעד שוויון מלא במערכת החינוך.

המאבק הזה לא יוכרע ללא התגייסות שלנו אליו. יש צורך במאבק רחב ועקבי למען הפיכתה של מערכת החינוך בישראל לשוויונית, סובלנית ומקבלת את השונה. זהו המאבק של כולנו.

עלינו להיאבק נגד הפרטת מערכת החינוך, משום שהיא עומדת בסתירה לתפיסה של צדק חברתי. עלינו להיאבק נגד אפליית תלמידים ערבים ומזרחיים, משום שהגזענות היא סכנה לכולנו. עלינו להיאבק בעד מערכת חינוך שמחנכת לערכים של פלורליזם ושמירה על זכויות אדם, משום שהערכים הללו הם הבסיס לדמוקרטיה. עלינו להיאבק בעד מערכת חינוך המחנכת לסובלנות כלפי הקהילה הגאה, כדי שניר כץ וליז טרובישי ז"ל יהיו הקורבנות האחרונים של האלימות ההומופובית בישראל.

אור שי הוא רכז פורום אדום-ורוד של חד"ש – פעילות ופעילים בחד"ש למען זכויות להט"ב (לסביות, הומואים, טרנס ובי)

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • מנחם בן, אתה מוזמן למצעד הגאווהמנחם בן, אתה מוזמן למצעד הגאווה "בזמן שאתה מודאג ש"התופעה" מתפשטת, אני מודאג ממצבם של עוד אלפי נערים במדינה שלנו שנמצאים כרגע במצב הרבה יותר גרוע משאני הייתי בו." שימי ראובני כותב למנחם […]
  • עד החתונה זה לא יעבורעד החתונה זה לא יעבור תוכנית הדיור של השר אריאל אטיאס מפלה בגלוי זוגות חד-מיניים, ושוללת מהקהילה את הזכות לדיור. המאבק של הקהילה שלנו הוא חלק ממאבק רחב למען צדק חברתי ויש לנו […]
  • מאוחר מדי, הבנתם?מאוחר מדי, הבנתם? למה פיטרו את האיש הזה, שחושב כמונו? אורנה אושרי מזכירה באותיות גדולות, גם לשמאל וגם לימין, גם לחילוניים וגם לדתיים, כי לא הכל מותר תחת אצטלה של חופש […]