תוכנית הדיור של השר אריאל אטיאס מפלה בגלוי זוגות חד-מיניים, ושוללת מאנשי הקהילה הגאה את הזכות לדיור. המאבק של הקהילה שלנו הוא חלק ממאבק רחב למען צדק חברתי ויש לנו חובה מוסרית להיאבק נגד ממשלה המבקשת לשלול את הזכות הזו

מאת: אור שי

הארץ סערה בשבועות האחרונים סביב הקריטריונים שקבע שר השיכון והבינוי, אריאל אטיאס, לתוכנית "מחיר למשתכן", אך בתוך ההמולה התקשורתית נעלמה עובדה אחת פשוטה: התוכנית הזאת מפלה בגלוי זוגות חד-מיניים, ולמעשה שוללת מאנשי הקהילה הגאה את הזכות לדיור.

הקריטריון המכריע בתכניתו של משרד השיכון הוא "ותק בנישואים" – כל שנת נישואים, עד השנה השמינית, מגדילה בעשרה אחוזים את הסיכוי לזכות בדירה מוזלת. מאחר שישראל אינה מכירה בנישואים חד-מיניים הקהילה הגאה אינה עונה על קריטריון זה, ובעצם מודרת לחלוטין מהזכאות לדיור מוזל.

קיימת אפליה מבנית כלפי משפחות חד מיניות. צילום: cc by KLHint

קיימת אפליה מבנית כלפי משפחות חד מיניות. צילום: cc by KLHint

הדימוי הציבורי של הקהילה הגאה מושפע מהייצוג הזוהר שלה בתקשורת, עם ידוענים שיצאו (או שלא יצאו) מהארון. אלא שבניגוד לדימוי הרווח, רבים מאנשי הקהילה חיים מתחת לקו העוני.

למעשה בשל נורמות תרבותיות הומופוביות לאנשי הקהילה הגאה יש סיכוי גבוה יותר מאחרים להימצא בעוני. צעיר שיצא מהארון וסיפר להוריו שהוא הומוסקסואל או ביסקסואל לעתים קרובות מפסיק לקבל תמיכה כלכלית מהמשפחה. תמיכה זו היא חיונית כידוע, ואובדנה מגביר את סיכוייו של הצעיר להידרדר אל מתחת לקו העוני.

הדברים ששכח נתניהו

הדברים חמורים אף יותר כשמדובר בטרנסג'נדרים, הסובלים מדיכוי תרבותי ומהדרה, וחמורים לא פחות כשמדובר בנשים לסביות וביסקסואליות. אלו האחרונות סובלות מאפליה כפולה – הן בשל השתייכותן לקהילה הגאה, והן בשל העובדה ששוק העבודה עדיין מפלה נשים.

כלומר, אנשי הקהילה הגאה נזקקים לדיור בר-השגה לא פחות (ולעתים אף יותר) משאר האוכלוסייה. ההדרה של הקהילה הגאה מתכנית הדיור הממשלתית היא פגיעה מובהקת בעקרון השוויון.

בנימין נתניהו, צילום: ויקיפדיה

ראש הממשלה נתניהו. לא תרגם את דבריו למעשים. צילום: ויקיפדיה

אחרי הטבח ב"בר נוער", אמר ראש הממשלה נתניהו: "אני מודע לכך שיש צרכים מיוחדים לקהילה". עוד הוסיף נתניהו:"אני חושב שהייתה התקדמות בחברה הישראלית לסובלנות, ואני מקווה ובטוח שביכולתנו להמשיך להניע זאת קדימה". אולם ראש הממשלה לא תרגם את דבריו למעשים. בעוד שברמה הרטורית התחייב נתניהו לשוויון, הרי שמעשיה של ממשלתו ממשיכים להגשים את אותה אפליה ישנה ורעה.

ולא רק כלפי הקהילה הגאה. תוכנית "מחיר למשתכן" מפלה גם קבוצות חברתיות נוספות. הקריטריון של "ותק בנישואים" פוגע במשפחות חד-הוריות, אשר נראה כי אין צורך להסביר שהמצוקה שלהן הופכת את הדרתן מהתוכנית לעוול הזועק לשמיים.

בשורה התחתונה, הממשלה יזמה תוכנית שתקדם בעיקר את הקבלנים ופחות את האזרחים, והציבה קריטריונים הומופוביים וגזעניים, המקטינים את מספר האזרחים שייהנו מהתוכנית.

המאבק הוא על הזכות של הקהילה הגאה לחיות בכבוד

הומופוביה היא לא רק התבטאויות גלויות של אישי ציבור נגד הקהילה הגאה, שמתמעטות בשנים האחרונות. הומופוביה היא קודם כל אפליה בגישה לשירותים ומשאבים של המדינה.

בשבועות האחרונים נשמעו קולות של שמחה מצד פעילים שונים בקהילה הגאה, בשל זכייתה של תל אביב בתואר "העיר הגאה הטובה בעולם". אך האפליה ההומופובית בתוכניתו של משרד השיכון מוכיחה כי השמחה הייתה מוקדמת מדי.

כל עוד הממשלה מקיימת מדיניות הומופובית, גזענית וניאו-ליברלית, המאבק צריך להיות על הזכות של הקהילה הגאה לחיות בכבוד בישראל, ולא על האפשרות של תיירים גאים ליהנות מביקור בתל אביב.

התופעה שבאמת צריכה לעודד אותנו, היא הצטרפותם של להט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) למחאה החברתית בקיץ האחרון. דגלי הגאווה שהתנוססו מעל מאהלים ונישאו בהפגנות ברחבי הארץ, מייצגים את העובדה שהמאבק של הקהילה שלנו הוא חלק ממאבק רחב למען צדק חברתי.

יש לקהילה הגאה, ולכל אדם שחי בארץ, זכות לדיור ולחיים בכבוד, ויש לנו חובה מוסרית להיאבק נגד ממשלה המבקשת לשלול את הזכות הזו.

אור שי הוא רכז פורום אדום-ורוד של חד"ש – פעילים בחד"ש למען זכויות להט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים). הטור פורסם לראשונה ב-nrg דעות

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • יום האיידס 2010 – קול קוראיום האיידס 2010 – קול קורא איידס היום הוא כבר לא מחלה שמתים ממנה אם יודעים עליה. אבל מה שאנחנו לא מצליחים לרפא הוא את הבורות. מי ייתן ויגיע היום בו נוכל להוריד את המסכות שלנו וכל […]
  • להביא לשינוי הנדרש זה מכברלהביא לשינוי הנדרש זה מכבר אלו הם ללא ספק ימים היסטוריים, שבהם אנו מביטים משתאים כיצד מדינות רבות בעולם מאשרות נישואים שווים לבני אותו המין. ואולם הבנ"ה הוא יום שבו אנו נדרשים לשאת […]
  • על הקהילה הדתית להתנער ממיזם השידוכים של "כמוך"על הקהילה הדתית להתנער ממיזם השידוכים של "כמוך" הערפל המוסרי האופף את המיזם החדש של "כמוך", מחייב את הקהילה הגאה, ובעיקר את הקהילה הדתית, להתנער נחרצות מארגון זה ומהרבנים המגבים את עולם הערכים המעוות […]