"למה פשע שנאה שמבוצע נגד הומואים הוא 'פיגוע' ופשע שנאה שמבוצע נגד אוכלוסיה אחרת הוא 'ונדליזם'?" מי שחשב שויקיפדיה היא זירה הנטולה מאבקי כוחות, ודאי לא ניסה לעדכן ערך בעצמו. לעתים, המאבק הוא גם מול "ויקיפדים" בעלי דעות קדומות והומופוביות. כאן בא לידי ביטוי הצורך במאבק על זירת הידע

מאת: ידין ספיר

חשיבות שאינה נופלת מחשיבותם של יום המשפחה, יום אנזא"ק, יום סיירות, יום פאי, יום הרצל, יום הנכבה, יום הנגול, יום המלכה, יום המגבת ועוד ימים כאלה ואחרים שנחוגים אצלנו בוויקיפדיה. למה למחוק? [מתוך דיון: האם להשאיר את הערך "היום הבינלאומי נגד הומופוביה"]

ויקיפדיה - פורטל להטב, תמונה מהבלוג neverblendin.wordpress.com

הומופוביה ומאבקי כוחות קיימים גם בויקיפדיה, בדיונים מאחוורי הקלעים

כאשר המדע הוא חזית, הידע הוא כוח והמידע הוא און-ליין, המאבק נגד ההומופוביה, הבורות והבערות אינו מתקיים רק באולמות האוניברסיטאות ובחדרי הישיבות של ועדות הכנסת. את המלחמה שלו, בחר דוד אברהם לקיים בויקיפדיה. מזה זמן שהוא וחבריו מוסיפים, עורכים ומעשירים ערכים הנוגעים ללהט"ב. לפני מספר שנים חבר אברהם אל אמיר גוריון, ברק עטר, דני וקס ואחרים, ויחד הם הקימו את פורטל הלהט"ב, המהווה שער לנושא הזה באתר האנציקלופדי המקוון הפופולרי בעולם. "שמתי לי למטרה לכתוב, לתרגם, לערוך ולהרחיב כמה שיותר ערכים הקשורים ללהט"ב בכל התחומים – מתוך אמונה שהומופוביה בראש ובראשונה נובעת מתוך חוסר ידע מהימן וחוסר היחשפות או היחשפות מאוד סלקטיבית ללהט"ב."

החשיבות אכן ברורה. חשיבות של פח האשפה. למחוק את הדבר הזה ויפה שעה אחת קודם. [מתוך דיון: האם להשאיר את הערך "אקטיביות ופסיביות (מיניות)"]

לא תמיד זה הולך בקלות. מי שנכנס אי פעם לעולם הויקיפדיה, ותחת הרושם הראשוני שהאתר פתוח לכו-לם, ניסה להוסיף ערך חדש או לשנות ערך קיים, נתקל בוודאי בשומרי החומות הנוקשים (שלא לומר, הקטנוניים), שהחזירו את המצב לקדמותו כהרף עין. ואכן, לוקח זמן להבין את השיטה, ללמוד איך ומה כותבים, ובעיקר, איך ומה לא כותבים. לפעמים זה כרוך בויכוחים מתישים ומרגיזים, ולעתים אף מגיע להצבעה דמוקרטית שבה קובע הרוב להוריד את כל פועלך לטמיון.

ואני לא מסכים. עובדת היותו של אדם להט"ב היא רק פרט אחד בביוגרפיה שלו, ולא תמיד חשוב. במקרה של אובזילר ברור לחלוטין שקריירת הטניס שלה מאפילה על הכל, למעט כניסתה לפוליטיקה… [מתוך דיון בשאלה האם לשייך את ציפי אובזילר בקטגורית להט"ב ישראלים]

הדבר קשה שבעתיים כאשר המאבק הוא מול ויקיפדים בעלי דעות קדומות והומופוביות, אשר מתנגדים לערכים בעלי גוון גאה. ואולם, כאן בדיוק בא לידי ביטוי הצורך במאבק על זירת הידע, ועל התודעה החברתית הפונה אליה לשם ביסוס עובדתי.

דני וקס מספר שחלק מהמאבקים הקשים ביותר התנהלו סביב הכללת אישים בקטגוריית להט"ב, כמו למשל במקרה של הטניסאית ציפי אובזילר או הזמר יהודה פוליקר, לאחר יציאתו מהארון, כמובן. ערכים המוכרים היטב לקהילת הלהט"ב, כגון "אקטיביות ופסיביות", או ערכים הנוגעים בטענה לפיה הומוסקסואליות היא בחירה ("הומוסקסואליות בבעלי חיים") נכנסו חיש קל לרשימת הערכים המועמדים למחיקה. רק לאחר מאבקים ארוכים ובזכות עיקשות ונחישות, הצליחה הקבוצה בסופו של דבר לשנות את פני הויקיפדיה.

למה פשע שנאה שמבוצע נגד הומואים הוא "פיגוע" ופשע שנאה שמבוצע נגד אוכלוסיה אחרת הוא סתם "ונדליזם"? [מתוך דיון לפני הצבעה: הרצח בבר-נוער. תוצאות ההצבעה: הוחלט להשאיר את ההגדרה פיגוע ברוב של 42 מול 31]

אחרי שנים מפרכות של עשייה, היקף עבודתם של לוחמי הויקיפדיה מעורר השתאות. מאות ערכים המקיפים את העולם החברתי, התרבותי והפוליטי של הלהט"ב. הפורטל הוא מקור ידע עשיר גאה ואופטימי, שבוודאי ידע להעריך כל מי שכילד נאלץ להסתמך על הטור "על בנים ועל בנות" כמקור ידע המבטיח לו שזהו בוודאי רק "שלב חולף".

ואולם המאבק לא הסתיים. "ויקיפדיה זקוקה למתנדבים" מסביר דוד. "היא זקוקה לקוראים שיתנו הערות והארות, יעדכנו, יחדדו נושאים, יעזרו בתרגום וניסוח ויציעו הצעות ורעיונות. תחום הלהט"ב סובל במיוחד ממיעוט כותבים הומואים, לסביות, בי וטרנס במרחב בוויקיפדיה, שכן הרוב המכריע של הכותבים באתר הוא גברים סטרייטים ואין משתמשים רבים שמתעניינים בנושא. כך קרה, למשל, שעד לשנה שעברה לא היה קיים בוויקיפדיה הערך "לסביות", וערכים בסיסיים אחרים היו במצב מחפיר."

לדני יש ראייה אחרת על הנושא. "קודם כל צריך להיות ויקיפד. מי שבא בשביל אג'נדה לא יצליח. זה לא מעשי. כולנו התחלנו בכתיבה בתחומים אחרים ועברנו לכתוב על נושאי להט"ב. לא מדובר ב"קבוצה", אלא בעבודה אינדיבדואלית, ומה שצריך בשביל להתחיל זה פשוט לפתוח חשבון, להתנסות ולהכיר את הויקיפדיה על כל מורכבותה."

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך