כארבעים שנים אחרי הוצאת ההומוסקסואליות מרשימת הפרעות הנפש של האיגוד הפסיכיאטרי האמריקני, מציג ספר פסיכיאטריה ישראלי בהוצאת "דיונון" את ההומוסקסואליות כמחלה הניתנת לריפוי באמצעות טיפולי המרה, ואת הטרנסקסואליות כסטיית מין ומניפולציה חברתית: "אם מה שכתוב על הומוסקסואליות הוא נורא, המשך הפרק, הדן בזהות טרנסקסואלית, פשוט בלתי ניתן לתיאור"

קרוב לארבעה עשורים אחרי הוצאת ההומוסקסואליות ממדריך האבחון DSM של האיגוד הפסיכיאטרי האמריקני וכעשרים שנים אחרי הוצאתו מה-ICD-10 של ארגון הבריאות העולמי, יוצא לאור בישראל ספר הלימוד "פרקים נבחרים בפסיכיאטריה", שחובר על ידי ארבעה מרצים בכירים מהחוג לפסיכיאטריה בבית-הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב (פרופ' אבנר אליצור, פרופ' שמואל טיאנו, פרופ' חנן מוניץ ופרופ' מיכה נוימן. פורסם בהוצאת "דיונון"), ואשר מציג את ההומוסקסואליות כמחלה הניתנת לתיקון באמצעות טיפולי המרה. פרק אחר, העוסק בזהות הטרנסקסואליות, כולל עיוותים קשים אף יותר.

ספר זה מוצג כספר הלימוד הראשון בפסיכיאטריה שנכתב במקורו בעברית ומיועד בעיקר לסטודנטים אשר בתכנית הלימודים שלהם ישנה התייחסות לנושאי בריאות הנפש ומתיימר ליצג גישות שונות ועדכניות בתחום ופסיכיאטרייה המודרנית. המדובר במהדורה החמישית לספר (שיצא לראשונה בשנת 1987), ואשר נדפס בשנה שעברה.

קישור לפרק הרלוונטי (PDF)

הומופוביה בפסיכיאטריה

מהדורת 2010: הומוסקסואליות היא מחלה הניתנת לתיקון

ד"ר גידי רובינשטיין מספר: "לפני כ-10 שנים כתבתי טור בו הבעתי את מחאתי על העמדות האנטי-הומולסביות המוצגות בספר "פרקים נבחרים בפסיכיאטריה", הנלמד עד היום במוסדות אקדמיים שונים. עקב כך, התקשר עמי מחבר הפרק העוסק בהומוסקסואליות, פרופ' שמואל טיאנו, וביקש שאשלח לו את העמודים אשר בהן מופיעות עמדות אלו. הייתי סבור שהדבר נעשה לצורך תיקון המהדורות הבאות. הבוקר הודיעה לי חברתנו, דר' אלינער פרדס, פסיכולוגית קלינית, שעמדות אלו עדיין כלולות במהדורה החמישית משנת 2010 של הספר."

בספר מוצגת ההומוסקסואליות כהפרעה נפשית וכניתנת לבחירה על ידי הפרט. בפרק העוסק בהומוסקסואליות אף זוכה למקום של כבוד גישתו של צ'ארלס סוקארידס אשר לא זו בלבד שראה בהומוסקסואליות הפרעה נפשית, אלא אף טען שהיא ניתנת לשינוי על ידי טיפול פסיכואנליטי. זאת בניגוד לחוסר היעילות, ואף לנזקים, שטיפול כזה עלול לגרום.

ילדים צריך לתקן, ביסקסואלים יכולים להשתנות

סוקארידס, אגב, לא השאיר את עמדותיו בתחום המקצועי גרידא, אלא היה ממייסדי ה-National Association for Research & Therapy of Homosexuality, אשר יזם חקיקה ומדיניות מפלה כלפי להט"ב. גישתו משנת 1968 מוצגת בספר "פרקים נבחרים בפסיכיאטריה" כ"גישה המקובלת כיום בפסכיאטריה" והיא עומדת בניגוד מוחלטת לעמדות האיגודים המקצועיים בתחום בריאות הנפש בארץ ובעולם. התמיכה בטיפולי המרה המוצגת בספר אף עומדת בניגוד לעמדה המובעת בנייר עמדה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל. בפרק נתונים חסרי-שחר, לפיהם ניתן לעזור לכשני שלישים מההומוסקסואלים לשנות את נטייתם המינית.

טרנסקסואליות: סטית מין?

נורה גרינברג, הפועלת לשוויון זכויות הטרנסג'נדרס, מוסיפה: "אם מה שכתוב בפרק על "סטיות מיניות" על הומוסקסואליות הוא נורא, המשך הפרק, הדן בזהות טרנסקסואלית, פשוט בלתי ניתן לתיאור. זאת תערובת של בורות ושנאה העומדת בסתירה מוחלטת לידע העדכני בתחום. הספר הזה משמש עד היום חומר לימוד על פסיכיאטריה לסטודנטים לרפואה ועבודה סוציאלית, ויש להניח שרבים מהם אינם זוכים להחשף לכל ידע אחר."

עצומה שפורסמה בנושא, קוראת לכל מוסד אקדמי וחינוכי, המכשיר אנשי מקצוע מתחום החינוך, הסיעוד ובריאות הנפש להוציא את הספר "פרקים נבחרים בפסיכיאטריה", עד שתוצאנה ממנו ההטעיות הנ"ל ותתוקן התפיסה המקצועית המוצגת בו בדבר הומוסקסואליות.

לחתימה על העצומה

קישורים לכתבות בנושא:

מחאה: ספר לימוד מגדיר הומוסקסואליות כהפרעת נפש (הארץ, 26/12/2011)

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך