הוויגסטוק, פסטיבל הדראג הישראלי המוקדש להעלאת המודעות לאיידס, יתקיים גם השנה במסגרת אירועי סיום הקיץ של הקהילה הגאה

שנת הלימודים עוד לא נכנסה לשיגרה ומי מכם שהסטודנטים – עדיין בחופש. זה בדיוק הזמן להגיע לחגוג באירוע צבעוני, שנייה לפני שנכנסים לשגרת השיעורים, המאמרים ועבודות הבית. מיטב מלכות הדראג של ישראל, Dj's, ואמנים נוספים יופיעו גם השנה על הבמה המרכזית של פסטיבל ה"וויגסטוק" המסורתי שחזר לבמה בשנה שעברה והשיב את האירוע לימי תפארתו. לדף האירוע בפייסבוק

וויגסטוק תל אביב 2011

אירוע התרמה למען הועד למלחמה באיידס

ה"וויגסטוק" המקורי הפך לחלק אינטגרלי מהמסורת האמריקאית הגאה, מיד עם לידתו בניו-יורק באמצע שנות השמונים. מדובר בפסטיבל דראג צבעוני שפונה לקהילה הגאה והפך עם השנים למוקד משיכה לכלל הציבור. בהשראת ה"וויגסטוק" המקורי, נולדו בעולם אירועי מחווה גדולים דומים כשהבולטים ביניהם התקיימו בגרמניה ובישראל.

מי שהביא את הפסטיבל לארץ באמצע שנות התשעים הייתה "בלה דואגת", שלימים הפכה לזרוע ההסברה של הוועד למלחמה באיידס בקרב קהילת הלהט"ב. בשנים הראשונות לאחר עלייתו ארצה, ה"וויגסטוק" שימש בעיקר כמוקד לגיוס כספים שיבטיחו את המשך הפעילות של "בלה". בשנת 1998 נחרט ה"וויגסטוק" בתודעת הקהילה הגאה בישראל כסמל להומופוביה הממסדית.

באותה השנה התפתח עימות אלים עם כוחות הביטחון שניסו לפזר את באי הפסטיבל לאחר כניסת השבת ועטו כפפות גומי בגלל חשש לא מבוסס להידבקות ב-HIV. לאחר העימות יצאה צעדת מחאה מגן העצמאות לכיכר רבין, ובסיומה הונף דגל גאווה למרגלות בניין העירייה. כמה שבועות לאחר האירוע התקיים מצעד הגאווה הראשון בתל אביב והצועדים בו שיחזרו את המסלול בו צעדו אנשי הקהילה הגאה לאחר מהומות "וויגסטוק". בשנת 2002, הופסק פסטיבל ה"וויגסטוק" עקב מחסור במשאבים.

 

שוטרים בכפפות מפזרים את אירוע וויגסטוק הראשון (צילום: ויקיפדיה)

בשנה שעברה, לאחר 8 שנות היעדרות החזיר הוועד למלחמה באיידס בשיתוף עיריית תל-אביב והמרכז הגאה את פסטיבל ויגסטוק כחלק מסופשבוע Endless Summer. סופשבוע זה שנועל את אירועי הקיץ נערך במסגרת הפרויקט Tel-Aviv Gay Vibe לעידוד התיירות הגאה בת"א. אלפים גדשו את גן מאיר במה שייזכר בתור ה"וויגסטוק" הגדול ביותר אי פעם שהציג בישראל.

"השנה אנו מקווים לקחת את האירוע צעד נוסף קדימה" מספר עידן בר-אשר, רכז "בלה דואגת". "החזרת מסורת הוויגסטוק מגיעה על רקע המגמה שמטרידה את כולנו. אנו רואים עלייה בשיעור הנשאים החדשים בקרב קהילת הגייז וכולנו עדים להתרופפות המודעות שחלה סביב נושא המין המוגן", אומר בר-אשר. "הוויגסטוק הוא לא רק האירוע הכי צבעוני בעיר, אלא גם התזכורת לכך שה-HIV לא הלך לשום מקום. אנחנו כקהילה חייבים לקחת אחריות לשינוי המצב ולדאוג שיותר הומואים ידעו לשמור על עצמם ועל הפרטנרים שלהם".

בנוסף לכך, אסור לשכוח שהאירוע הוא גם הזירה שמאפשרת לנו לא רק לדבר על מניעה אלא גם לשבור את הסטיגמות סביב האנשים שחיים עם HIV. חיוביים הם חלק מהקהילה שלנו ורובם ממשיכים להסתתר בארון בגלל החשש מאפליה ונידוי", הוא מסכם.

את מי תוכלו לראות באירוע?

מלכות הדראג: קיי לונג , קינג ג'ונג', לולה טואלט, מיס לילה קרי, דורותי דוט, לולי פוט, סוזי בום, "פאות קדושות" (שהן: ציונה פטריוט, טלולה בונט, קיארה דופלה, ודיווה די), אושר, גלינה פור דה ברה, בלאדי מרי, שרשביל פורטה, ועושרי. כמו כן במרכז האירוע יופיעו ההרכב Epiphony ("אפיפוני" – איתי קלדרון ומיטל דה-רזון) מבית היוצר של המפיק המוזיקלי הבינלאומי, עופר ניסים. בנוסף ידג'ו דניאל מריומה, מיכל שר וקיארה דופלה. את האירוע תנחה: ציונה פטריוט ומפיקים יואב ארנון וענת ניר.

פסטיבל "וויגסטוק", יום שישי ה-23.09.2011 בין השעות 11:00-14:00 בסמוך למרכז העירוני הגאה, שב"גן מאיר", תל אביב. הכניסה חופשית.

באדיבות אתר איגי

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך