אם כך, איך אפשרי הדבר שרועי "שינה את זהותו המינית"? לא אפשרי.
איציק היימן, מתנדב בארגון חושן, עונה ל"רועי", הטוען בטור ב- YNET, כי הפך מהומו לסטרייט בעזרת סדנאות וטיפולים פסיכולוגיים של ארגון "עצת נפש"

מאת: איציק היימן, מתנדב חושן

איציק היימן

רועי (שם בדוי?) מספר לנו בטורו על אושרו שמצא בחייו, וזה נהדר לשמוע, ואני באמת שמח בלב שלם בשמחתו, ומאמין לו שהוא מאושר, הרי רק האדם עצמו יודע להעיד על כך ואושרו והדרך להשגתו הם בסמכותו ובאחריותו. עדיין, בקריאת סיפורו עולות תמיהות רבות, דברים שלא עולים בקנה אחד עם הידוע לי, וחשוב להעמיד דברים על דיוקם על מנת למנוע פגיעה וסבל מיותר, ואף סכנה ממש, מרבים אחרים שעלולים להיות מוטעים על ידי הפרטים השגויים:

זהות מינית היא בעיקרה מולדת. בין השאר למשל, ממחקרים שנערכו בתאומים זהים שהופרדו בלידתם ועדיין המתאם ביניהם בזהות המינית גבוה בסדרי גודל מהצפוי ממתאם אקראי.

גם אם יש מרכיב סביבתי כלשהו בקביעת הזהות המינית, אין צל ספק שאינו על דרך התניה או למידה. זה אפילו עולה ישירות מסיפורו של רועי עצמו, שמתאר מצוקה ממש בגיל ההתבגרות עקב זהותו המינית – מצוקה היא כוח הפוך ממש להתניה. ראיה רחבה יותר תהיה הומואים רבים כל כך בני גילי, שלא ראו שום מודל הומואי, לא בסביבתם הקרובה ולא בציבור כלל.

אם כך, איך אפשרי הדבר שרועי "שינה את זהותו המינית"? לא אפשרי. קיימות שתי אפשרויות להומו לחיות עם אישה – האחת היא שכלל אינו הומו אלא ביסקסואל, הוא אמנם נמשך לגברים אך גם לנשים, אין הוא צריך אלא לוותר על צד אחד של מיניותו, מה שממילא יעשה בכל קשר זוגי שיבחר, ואין בכך כל שינוי בזהותו המינית; השנייה, היא ויתור על מימוש מיניות, הכחדת המיניות – אם הוא הומו, פירושו שהוא נמשך אך ורק לגברים, ולא ניתן אלא לדכא את המשיכה הזו ולא להמציא לו אחרת שאיננה. האם יכול אדם להיות מאושר גם ללא סיפוק מיני, אינטימיות פיזית, תשוקה לאדם שאיתו? אפשרי, אם כי זו הקרבה עצומה. מכל ההומואים הנשואים שאני מכיר – רבים, ורבים מהם דתיים ובארון – אני מכיר רק אחד שבחר מרצון, לא מלחץ חברתי אלא מאהבה לאישה – אפלטונית – לעשות את הויתור הזה יחד איתה.

ליבי עם אותם הומואים דתיים, שנאלצים לבחור בחירה אכזרית כל כך, ורובם כאמור גם לא מצליחים לעמוד בה, אפילו אם נישאו. מצג השווא שכביכול "נרפאו" ממחלה מומצאת שמעולם לא הייתה – זו אחריות של אותם אנשים שמוליכים אותם שולל אפשרי הדבר לשנות זהות. זהות מינית אינה מחלה, והראיה שיכול הומו להיות מאושר, לחיות חיים מלאים, ואפילו להקים משפחה מאושרת ואני מכיר רבים כאלו.

חושן – מרכז החינוך לסובלנות של הקהילה הגאה בישראל – לסביות הומואים ביסקסואלים וטרנסג'נדרים

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • מפתח אנכרוניסטי: פסק דין הומופובי מדמה זוגיות ל"מפתח ומנעול"מפתח אנכרוניסטי: פסק דין הומופובי מדמה זוגיות ל"מפתח ומנעול" כמעט מבלי שנשים לב, קיבלנו שיעור בחינוך מיני: תפקיד המפתח לחדור, תפקיד המנעול להיפתח. ומה אפשר לעשות בשני מפתחות או שני מנעולים? לפנינו פסק דין שהוא לא […]
  • מאוחר מדי, הבנתם?מאוחר מדי, הבנתם? למה פיטרו את האיש הזה, שחושב כמונו? אורנה אושרי מזכירה באותיות גדולות, גם לשמאל וגם לימין, גם לחילוניים וגם לדתיים, כי לא הכל מותר תחת אצטלה של חופש […]
  • הצעת פיוס: חזרה לסטטוס-קווהצעת פיוס: חזרה לסטטוס-קוו שחקנית מסוימת "פתחה פה" בראיון על דרך ניהול מאבקה של קהילת הלהט"ב. כולנו ידענו שאמנית זו היא לסבית בארון, והחלטנו כי הגיע הזמן לתת לסלבס להבין שנחצה כאן […]