מהסטריאוטיפ הנלעג בסרטי הבורקס עד סרטים עכשוויים. ספר חדש סוקר את הגלגולים שעברה דמות ההומו וקושר בינה לבין צמיחת הקהילה ההומו-לסבית.

נדמה כי זה עיתוי מצוין לבדיקת האופן שבו מוצגות הדמויות הללו בקולנוע הישראלי. בדיוק בכך עוסק ספרו של ד"ר ניר כהן שראה אור באחרונה באנגלית, "Soldiers, Rebels and Drifters: Gay Representation in Israeli Cinema" ("חיילים, מורדים ותלושים: ייצוגים הומוסקסואליים בקולנוע ישראלי"). הספר אמנם מתייחס בעיקר לדמויות של הומואים, ומותיר את הלסביות לחוקרים אחרים שירימו את הכפפה, אבל בהחלט מציג כמה אבחנות מעניינות על ההיסטוריה של הייצוג ההומואי בקולנוע המקומי ועל המגמות הבולטות בו.

הפרק הראשון בספר דן בקשר שבין צמיחתה של הקהילה ההומו-לסבית בישראל לבין ההתחדשות העירונית בתל אביב בסוף שנות ה-80 ובתחילת שנות ה-90. דרך הסרטים "החיים על פי אגפא", "סיפורי תל אביב" ו"שירת הסירנה" בוחן כהן את האופן שבו שתי התופעות הללו היו כרוכות זו בזו, הזינו זו את זו והוצגו זו לצד זו בקולנוע.

הוא מייחד פרק בספרו לסרטים תיעודיים שעסקו בחוויה ההומו-לסבית, ופרק נוסף לסרטים ויוצרים נוספים שניסו לפרוץ את המעגל הזה ולתת לקולות רבים יותר להישמע. "אפשר להתבונן על הציר הכרונולוגי ולומר שהגענו לנקודה שבה אנחנו מרגישים חופשיים לדבר על זהות מינית שאינה קשורה דווקא למקום מסוים ולמגזר מסוים, אלא היא נמצאת בכל המגזרים", אומר כהן.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

(מקור הידיעה: הארץ. » לידיעה המלאה)