עיריית מוסקבה שוב מצפצפת על זכויות האדם ועל פסיקת בית הדין האירופאי, ומנסה לעצור את מצעד הגאווה בעיר. חשש מפני אלימות קשה מצד בריונים נאו-נאצים ושוטרים

עדכון (28/5/2011):

מצעד הגאווה נתקל כצפוי בהתנגדות מצד נאו-נאצים והמשטרה. המשטרה עצרה באלימות את פעילי שני הצדדים. בין העצורים: דן צ'ואי, שפעל בארה"ב למען גיוס הומואים ולסביות, וז'ורז' לואי טן, מייסד IDAHO. פעיל זכויות הלהט"ב הבריטי פיטר ת'אצ'ל, נעצר, אך נמלט מידי השוטרים ואחר כך נס על נפשו מפני חבורת נאו-נאצים שעקבה אחריו. לפני מספר שנים ת'אצ'ל נפגע קשות בראשו בנסיבות דומות.

לדברי ת'אצ'ל, נראה כי חלק מהנאו-נאצים לכאורה, היו שוטרים מוסווים, שתפקידם לפוצץ את ההפגנה באלימות. לדבריו השוטרים חוקרים את הפעילים בצורה אלימה, ומנסים לסחוט מהם מידע לגבי יתר הפעילים כדי לעצור את כולם.

מקורות מדווחים על כשלושים עצורים.

דיווח ממצעד הגאווה במוסקבה

סרטון ממצעד הגאווה במוסקבה היום אחר הצהריים

הרקע: חשש מפני אלימות במצעד שלא זכה לאישור העירייה

הדחתו של יורי לז'קוב מתפקיד ראש עיריית מוסקבה, בשנה שעברה, עוררה תקוות רבות שהנה חלפו להן השנים הרעות של קהילת הלהט"ב, וכי כעת היא תוכל לצעוד בגאווה ובאופן חוקי, ולפרוח.

ואולם, כעת מתברר שגם ראש העיר הנוכחי, סרגיי סובינין, ממשיך את מדיניות קודמו ואוסר את קיום המצעד באמתלה של חשש להפרת הסדר הציבורי.

ניקולאי אלכסייב. נחטף על ידי השלטונות בשנה שעברה.

ניקולאי אלכסייב. נחטף על ידי השלטונות בשנה שעברה.

העובדה שבית הדין האירופאי כבר גינה את השלטונות הרוסיים בשל התנכלותם למצעד, ואף פסק פיצויים לצועדים, אינה מפריעה לראש העיר ולמשטרה להבטיח שהמשטרה תפזר בכוח כל ניסיון לצעוד. כבשנים קודמות, גם בריונים לאומנים ופנאטים דתיים מתארגנים כדי לחבל במצעד, בחסות עצימת עין של המשטרה.

"המשטרה מתכוונת לעצור את כל הצועדים, אך לא לפני שתניח לבריונים הנאו-נאצים לתקוף אותנו, כפי שעשתה בעבר"

יחד עם זאת, כמה עשרות פעילי להט"ב ברוסיה ומהעולם אינם נרתעים מפני האיומים, ומתכוונים לנסות ולצעוד, בפעם השישית. אחד הצועדים הוא פעיל זכויות הלטה"ב פיטר ת'אצ'ל, אשר לפני מספר שנים נפצע קשות בגולגלתו מהתקפת בריונים במוסקבה. "המשטרה מתכוונת לעצור את כל הצועדים, אך לא לפני שתניח לבריונים הנאו-נאצים לתקוף אותנו, כפי שעשתה בעבר", אמר ת'אצ'ל לעיתונאים.

בשנה שעברה נחטף מנהיג קהילת הלהט"ב ברוסיה, ניקולאי אלכסייב, ובמשך מספר ימים נחקר על ידי גורמים שלטוניים שלא הזדהו. הוא שוחרר לאחר שסירב לחתום על מסמכים בהם הוא מוותר על תביעתו נגד רוסיה בבית הדין האירופאי, אך גילה שבמהלך היעדרותו מסמכים מזויפים נשלחו בשמו. פרשה זו הביכה מאוד את ממשלת רוסיה, אשר נראה היה, לפחות באופן זמני, כי היא עושה מאמץ לתקן את יחסה כלפי סוגיות הלהט"ב במדינה.

עקבו אחרינו: אתר הבנ"ה יתעדכן בהתאם לדיווחים מהמצעד

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך