סרט חדש שיצא לאקרנים בטורקיה, מגולל את סיפורו של אחמט אילדיז, אשר על פי החשד נרצח בידי משפחתו, לאחר שיצאבפניהם מהארון

ביום קיץ חם בשנת 2008 יצא מביתו אחמט אילדיז, סטודנט לפיסיקה בן 26. כאשר כבר ישב במכוניתו, ניגש אליו מתנקש וירה בו מספר פעמים. אילדיז ניסה להמלט בנסיעה, אך התרסק בצד הדרך, וזמן קצר אחר כך נפטר בבית החולים.

חמישה חודשים קודם לכן, הגיש אחמט תלונה במשטרה נגד בני משפחתו, לאחר שאיימו על חייו. הוא סיפר אז, כי הם דורשים ממנו לחזור לעירו ולהתחתן. במשטרה הגיבו בזלזול לטענותיו, ומיהרו לסגור את התלונה.

אחמט אילדיז. נרצח בגלל "חילול כבוד המשפחה"

אחמט אילדיז. נרצח בגלל "חילול כבוד המשפחה"

חקירת הרצח העלתה כי היורה הוא כנראה לא אחר מאשר אביו של אחמט, והתקשורת כינתה את האירוע "רצח על רקע כבוד המשפחה". האב נמלט מהמשטרה וטרם נתפס.

אחמט אילדיז נולד בעיר שנלאורפה (אורפה) למשפחה דתית עשירה. הוא עזב את העיר, הממוקמת באיזור נחשל ומסורתי, ועבר לאיסטנבול השוקקת לשם לימודיו באוניברסיטה. בעיר הקוסמופוליטית הוא חי כהומו גלוי, מצא בן זוג, עמו עבר לגור בדירה משותפת. מחלון דירה זו, צפה בו בן זוגו כאשר נורה למוות.

ב 13 בינואר יצא בטורקיה הסרט "רקדן בטן" המבוסס על סיפורו של הבחור הצעיר, הגם שכרך אותו בעלילות נוספות והוסיף לו דמויות פיקטיביות: רקדן בטן, אשר הוא הומו גלוי שהוריו מקבלים אותו, וצלם עיתונות גרמני אשר נקלע לטורקיה כמי שאינו מבין את תרבותה. בסרט, שני החברים הם שמשכנעים את אחמט לצאת מהארון בפני משפחתו. ואולם, במציאות היה זה הוא שבחר ללכת להוריו ולהתוודות בפניהם. בן דודו סיפר, לאחר הרצח, כי הוריו של אחמט העריצו אותו, ואולם אביו לא יכול היה להשלים עם נטייתו המינית, וניסה לשכנע אותו לגשת לאיש דת אשר "ירפא" אותו, על מנת שיוכל להתחתן. אחמט סירב לדרישה, ואמר לו כי בכוונתו להגר לגרמניה עם בן זוגו.

כרזת הסרט "רקדן בטן"

כרזת הסרט "רקדן בטן"

הסרט שם את ההתמודדות הלהט"בית במרכז

עד כה הסרט התקבל היטב על ידי המבקרים וגם בקופות. הוא זכה במספר פרסים בפסטיבל הסרטים של אנטליה, ועורר עניין רב בתקשורת. הוא אף גרם להתרגשות רבה בקרב קהילת הלהט"ב, אשר חבריה מסופקים מן האופן בו הסרט מתאר את הסוגיות והקשיים העומדים בפניהם: יציאה מהארון בחברה שמרנית, כבוד המשפחה, שירות צבאי חובה ועוד.

כמובן שלא כל הפובליציסטים היו מרוצים מהסרט. כותבים דתיים ושמרניים כינו אותו "תעמולה הומוסקסואלית" והאשימו את היוצרים כי הם מנסים "להקנות לגיטימציה לסטייה באמצעות מה שהם מכנים 'אמנות'".

יוצרי הסרט, מחמט בינאי וקאנר אלפר, אשר הינם בני זוג מזה 14 שנים, מספרים עם זאת, כי הסרט מתקבל היטב וזוכה להקרנות בערים רבות ברחבי המדינה. הם מספרים כי עסקו בהפקת סרט על רקדני בטן גברים, בזמן ששמעו על דבר הרצח של אילדיז, ועל כן החליטו לחבר את הנושאים לסרט אחד שיעסוק במצבם של הלהט"ב בטורקיה ובמפגש בין המסורת והדת המקדשות את ערכי המשפחה לבין הפתיחות המינית המאפיינת את התרבות המערבית שאותה אימצו חילוניים רבים.

רצח נשים על רקע "חילול כבוד המשפחה" נפוץ מאוד בטורקיה (ובמדינות אחרות), וגם מעשי רצח של להט"ב אינו נדיר. ארגוני הלהט"ב הטורקיים מדווחים על כעשרים וארבעה מקרי רצח לאורך השנתיים האחרונות. בחלק מהמקרים זכו הרוצחים לעונש מקל, ובמקרים אחרים הרוצחים טרם נתפסו. המקרה של אילדיז, עם זאת, הוא הראשון הידוע של גבר שנרצח על ידי בני משפחתו בשל היותו הומו.

גם התנכלות משטרתית (בעיקר לאנשים טרנסג'נדרים) והתבטאויות הומופוביות מצד שרים בממשלה אינם זרים ללהט"ב הטורקים, אך יחד עם זאת, הומוסקסואליות אינה מהווה עבירה בטורקיה, ובמדינה קיימים ארגוני להט"ב, חיי לילה גלויים ונערכים בה מצעדי גאווה אשר הנוכחות בהם עולה עם הזמן.

לצפייה: הטריילר לסרט "רקדן בטן" (Zenne)

למען אחמט

בעקבות הרצח של אחמט אילדיז על ידי בני משפחתו, החליטה קבוצה של 'דובים' לצאת בקמפיין להנצחתו. הם קראו לחברי הקהילה ברחבי העולם לשלוח סרטון שבו הם מצולמים אומרים בשפתם "אחמט הוא בן משפחתי". התוצאה המרגשת לפניכם:

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך