מועדוני GSA (אחוות תלמידים גאים-סטרייטים) נמצאו כאחד הכלים החשובים לרווחתם ובריאותם של ילדים להט"בים. אך כאשר קבוצת תלמידים בטנסי ניסתה להקים מועדון כזה, היא נתקלה בתגובה אלימה מצד מנהל בית הספר

מועדוני אחוות תלמידים גאים-סטרייטים (GSA) נחשבים לאחד הכלים החשובים והיעילים במאבק בבריונות הומופובית בבתי הספר. חבורת תלמידים בבית הספר סקויה במדיסונוויל, טנסי, אשר קצה בהתנכלות כלפיהם, ביקשה להקים מועדון כזה, אך נענתה בשלילה. לאחר שהחלה החבורה להחתים תלמידים על עצומה למען המועדון (ובמקביל החלו תלמידים אחרים להחתים על עצומה נגד הרעיון) הורה מנהל בית הספר באמצעות מערכת הכריזה, כי אסור להחתים על אף עצומה בנושא, וכי תלמיד שייתפס עוסק בפעילות זו יושעה מבית הספר.

 

חולצת GSA: האיסור על לבישתה אינו חוקי

חולצת GSA: האיסור על לבישתה אינו חוקי

כריס סיגלר בן ה-17, אחד התלמידים אשר היו שותפים, לא וויתר, והחליט להגיע לבית הספר בחולצה שעליה נכתב "GSA : אתה שוב שלנו", אותה הכין בעצמו. למרות שהמורים הורו לו לכסות את החולצה ולא להגיע עמה שוב לבית הספר, הוא החליט לעשות זאת שוב כעבור ימים אחדים, ביודעו שהדרישה ממנו להסתיר את הכיתוב היא אינה חוקית.

אווירה של עוינות כלפי תלמידים גאים

אלא שמנהל בית הספר, מוריס מוז'ר, התרגז על התעוזה, הגיע בסערה לכיתה שבה למד כריס, הורה לכל התלמידים מלבדו לצאת החוצה, ותקף אותו פיזית ומילולית. בכיתה נשארה רק ג'סיקה, אחותו של כריס שסירבה לצאת. התלמידים קראו לאמו של כריס להגיע לבית הספר, וכשהגיעה עדיין ראתה את המנהל רוכן מעל בנה וצורח עליו. לדברי כריס המנהל גרר אותו, הצמיד אותו לקיר, הטיח בו את החזה שוב ושוב ושאג עליו "מי עכשיו האיש הגדול?".

סיגלר מיהר להגיש תלונה במשטרה נגד המנהל, והוא זוכה כעת לייצוג של האגודה לזכויות האזרח האמריקנית, אשר טוענת כי לא ייתכן כי מנהל יוכל להפר באופן כה בוטה ואלים את חופש הביטוי המוקנה לכל אזרח אמריקני לפי התיקון הראשון לחוקה. לדברי הדי ויינברג, מנהל הארגון במדינת טנסי, "האירוע משקף באופן ברור את אווירת העוינות כלפי להט"ב שהתלמידים חשים בבית הספר. בהינתן הקשר זה, יש חשיבות מיוחדת לכך שקולות תומכים כמו זה של סיגלר יוכלו להישמע על מנת להתגבר על ההתנגדות של בית הספר ל-GSA".

טנסי היא אחת המדינות השמרניות ביותר בארה"ב, במיוחד ביחס כלפי סוגיות של להט"ב. לאחרונה היא היתה לזירת מאבק סביב הצעת חוק, אשר יאסור הזכרת כל סגנון חיים לא הטרוסקסואלי בבתי הספר היסודיים. בלוגרים וארגוני זכויות להט"ב מדווחים על עוינות רבה בכנסיות כלפי להט"ב, ועל מאמצים גלויים של אנשי דת ופוליטיקאים שמרניים לאסור על פעילות מועדוני ה-GSA, וזאת על אף מחקרים המצביעים על התרומה של מועדונים אלו להפחתת האלימות והלחץ כלפי תלמידים להט"בים, ועל שיעורים נמוכים בצורה משמעותית של ניסיונות התאבדות בבתי ספר שבהם מועדונים אלו פעילים.

"כל מה שאני רוצה זה שיהיה GSA בבית הספר כדי לסייע בבלימת הבריונות נגד הומואים ולסביות וחבריהם שתומכים בהם", אמר סיגלר. "החולצה היתה הדרך להשמיע את קולי ולהראות את התמיכה שלי במועדון. הדרך שבה נהגו כלפי מדגימה אפילו יותר מדוע אנחנו צריכים כאן מועדון כזה."

וידאו: כריס סיגלר מציג את החולצה ומתאר כיצד הותקף

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך