בראשית שנת 1954 נעצרו בבריטניה שלושה גברים בחשד להומוסקסואליות, שהיתה אסורה אז על פי החוק. בניגוד לאלפים אחרים שהושלכו לכלא בגין אותה העבירה, משפטם של השלושה עתיד היה להביא לתפנית בדעת הקהל ובסופו של דבר לביטול החוק האוסר יחסי מין בין גברים

מאת: ידין ספיר

בשנת 1951, בעקבות עריקת צמד הדיפלומטים ההומואים גיא בורג'ס ודונלד מקלין לברה"מ (על דמויותיהם התבסס הסרט הנודע "ארץ אחרת"), הגיעה רדיפת ההומואים באנגליה לשיאה. חיטוט במכתבים אישיים, פריצה לבתים ושוטרים סמויים בשירותים ציבוריים כ"מלכודת דבש", היו חלק מהאמצעים שהביאו ללכידת אלפי גברים, הרס חייהם האישיים והמקצועיים, עונשי מאסר כבדים ולפעמים גם הנעתם לביצוע מעשי התאבדות.

הקורבן המוכר ביותר בימינו של רדיפה זו, הוא המתמטיקאי אלן טיורינג, מפצח הצופן הנאצי "אניגמה" ומי שהניח את היסודות לתורת המחשב. טיורינג בחר לשים קץ לחייו בשנת 1954, כשנתיים לאחר שנגזר עליו סירוס כימי כתחליף למאסר בפועל. כעבור 55 שנים יישא ראש ממשלת בריטניה התנצלות רשמית בגין הפגיעה במדען הגאון וגיבור הניצחון על הנאצים. ואולם, באותם הימים פעילותו של טיורינג היתה עדיין סוד צבאי מוחלט, ומעטים בלבד יכלו לשער בנפשם את עומק העוול והאיוולת שברדיפתו.

אלן טיורינג: הקרבן המפורסם ביותר של רדיפת הומואים באנגליה (צילום: ויקיפדיה)

אלן טיורינג: הקרבן המפורסם ביותר של רדיפת הומואים באנגליה (צילום: ויקיפדיה)

לעומת זאת, משפט אחר שהתקיים בשנת מותו של טיורינג, 1954, זכה לחשיפה תקשורתית כה גבוהה, עד כי ישנם הרואים בו את נקודת המפנה בדעת הקהל, אשר הביאה בסופו של תהליך ארוך, בשנת 1967, לביטול החוק האוסר יחסים חד מיניים (בישראל חוק זהה, ירושה מתקופת המנדט הבריטי, בוטל רק בשנת 1988, אם כי לאורך כל השנים התביעה נמנעה במודע מהגשת כתבי אישום).

דם כחול, עיתונות צהובה

כמו בכל שערורייה בריטית "טובה", את תשומת הלב הציבורית ריתקה מעורבותו של בעל 'דם כחול', הברון אדוארד דאגלס-סקוט-מונטגיו (יליד 1926), אשר יחד עם בן דודו מייקל פיט ריברס (יליד 1917), ועיתונאי בשם פיטר ווילדבלד (יליד 1923) הואשמו בקיום יחסי מין הומוסקסואלים, ובביצוע מעשי סדום.

מלבד היותו חבר בבית הלורדים, הברון אדוארד התפרסם באנגליה בראשית שנות החמישים בזכות מוזיאון רכבים שהקים באחוזתו, ואשר גולת הכותרת שלו היתה אוסף נדיר של מכוניות רולס רויס.

ווילדבלד, עיתונאי בעיתון המכובד ביותר באותם הימים – ה"דיילי מייל", הכיר את הברון במסגרת תפקידו ככתב לענייני בית המלוכה, אשר סיקר את ההכנות לקראת הכתרתה של הנסיכה אליזבת למלכה (בפברואר 1952). בתקופת מלחמת העולם השניה, שירת ווילדבלד בחיל האוויר, תחילה כטייס ברודזיה, ואחר כך כקצין חיזוי מזג אוויר. בתום המלחמה למד באוקספורד ואחר כך התקבל לעבודה בעיתון.

סוף שבוע גורלי אצל הברון

ראשיתה של הפרשה בשנת 1952, במפגש של ווילדבלד, עם חייל צעיר בשם אדוארד מק'נלי, שהתפתח לרומן שלווה בחליפת מכתבים לוהטת. בקיץ 1953 ווילדבלד ובן זוגו הצעיר הוזמנו על ידי הברון לבלות סוף שבוע בבקתה על חוף פרטי בבעלותו, והביאו עימם חייל נוסף, ג'וני ריינולדס, חברו הטוב של מק'נלי. הברון מצדו, הזמין את בן דודו מייקל פיט ריברס, ואנשים נוספים. לגבי שהתרחש באותו סוף שבוע, הגרסאות חלוקות, ואולם החיטוט המשפטי והמציצנות העיתונאית הפכו מאוחר יותר את הבילוי הפרטי לאירוע בעל חשיבות היסטורית.

אספן מכוניות עתיקות. הברון אדוארד מונטיגיו השלישי בשנת 2007 (צילום: ויקיפדיה)

אספן מכוניות עתיקות. הברון אדוארד מונטגיו השלישי בשנת 2007 (צילום: ויקיפדיה)

באופן אירוני, מה שהוביל לחשיפתם ולמעצרם של המעורבים בפרשה, בינואר 1954, היה דווקא קידומו של ווילדבלד לתפקיד כתב חדשות החוץ של העיתון. השירות החשאי, אשר בחן את העיתונאים שבאו במגע עם הדיפלומטים והמדינאים הבריטים, פתח מכתב של ווילדבלד למק'נלי אהובו, שנעצר מייד על ידי המשטרה הצבאית. יחד עמו נעצר גם חברו ריינולדס, ותחת איום בעונשי מאסר כבדים הסכימו השניים לשמש כעדי תביעה כנגד "הדגים השמנים", קרי הברון, בן דודו והעיתונאי, וזאת בתמורה לסילוקם מהצבא בלא הליך פלילי.

במהלך המשפט, נבחנו מכתביהם של מק'נלי וויילדבלד, וכל אחד מהעדים הביא את גרסתו לאירועים בסוף השבוע בבקתה. שני החיילים טענו כי במהלך המסיבה התקיימו יחסי מין מלאים בינם לבין הנאשמים, ואילו הנאשמים טענו כי לכל היותר הם רקדו יחדיו והתנשקו. באופן כמעט בלתי נתפס כיום, הדבר שריתק את דעת הקהל היה לא רק היחסים בין הגברים, אלא עצם המפגש החברתי בין בני מעמדות שונים – שני החיילים היו בנים למשפחות פועלים. העיתונים דיווחו בפרוטרוט על המשקאות והכיבודים היקרים שהוגשו לפשוטי העם במסיבה של בני האצילים. ואולם, בדיעבד נראה כי המפגש בין הקצוות החברתיים היה בלתי נמנע כמעט, באווירה בה חלקו כולם גורל של נרדפי חוק.

לגופו של עניין, הברון מונטגיו ופיט ריברס הכחישו את היותם הומואים, ורק ווילדבלד הודה בכך. בעדותו האמיצה נאבק נגד הטענה לפיה הומוסקסואליות היא סטיית מין. תוצאות המשפט היו עגומות: הברון נידון ל-12 חודשי מאסר, ואילו בן דודו והעיתונאי, שהורשעו בביצוע מעשי סדום, נידונו ל-18 חודשי מאסר.

אחרי המשפט: תפנית בדעת הקהל

ואולם, הסיקור העיתונאי רחב ההיקף של המשפט הוביל, באופן לא צפוי, לתפנית בדעת הקהל. משפטנים, מחוקקים ומובילי דעת קהל החלו לתהות בקול שמא אין הנעשה בחדר המיטות, ראוי להיות חסין מפני התערבות שלטונית. תהיות אלו הובילו להקמת ועדת בדיקה, בראשות הלורד ג'ון וולפנגן, אשר פרסמה בשנת 1957 את מסקנתה, לפיה יש לשנות את החוק, ולהתיר קיום יחסי מין בין גברים (האיסור מעולם לא חל על נשים), ובתנאי שאלו ייעשו בפרטיות ובהסכמה בין בגירים מעל גיל 21.

אחד העדים שהופיעו בפני הועדה היה האסיר המשוחרר פיטר וויילדבלד, אשר פוטר מעבודתו בעיתון, וכעת הפך את שינוי החוק למסע הצלב האישי שלו. כהומו גלוי, הוא היה לחלוץ הדוברים של קהילת הלהט"ב באנגליה, וכתב ספרים אשר תיעדו את משפטו ואת התקופה הנוראה שבילה בכלא (ספריו שימשו גם את המאבק למען רפורמה בתנאי הכליאה), והמשיך להופיע בפני ועדות אשר בחנו את שינוי החוק, עד השגת יעד זה, בשנת 1967.

פיטר ווילדבלד: חלוץ המאבק לזכויות להט"ב

פיטר ווילדבלד: חלוץ המאבק לזכויות להט"ב

הוא הפך למחזאי ולמפיק טלויזיה, ועבד עבור ערוץ הטלויזיה "גראנדה". בשנות השבעים עקר לקנדה, ושם נפטר בשנת 1999, חמש שנים לאחר שהפך למשותק בעקבות שבץ.

מייקל פיט ריברס, אשר הכחיש במשפט כי היה הומו, היה נשוי לזמן קצר (לאלמנתו של ג'ורג' אורוול), אך במותו בשנת 1999 הוריש הון עצום לבן זוגו.

הברון אדוארד, לעומת זאת, התחתן פעמיים והוליד שלושה ילדים, ואף חזר לחיים הפוליטיים בתור חבר בבית הלורדים מטעם המפלגה השמרנית (תפקיד בו הוא עודנו מכהן). את שתיקתו שבר רק בשנת 2001, כאשר פרסם את ספר זיכרונותיו, התוודה על היותו ביסקסואל, והקדיש שני פרקים לתיאור הפרשה. מבין גיבורי הפרשה הוא היחיד שהתראיין לסרט התיעודי שהופק בערוץ 4 הבריטי.

שני החיילים, מק'נלי וריינולדס נעלמו מהזירה הציבורית, ולא ידוע מה קרה להם לאחר שסולקו מהצבא.

הסרט המלא לצפייה: שערוריית מין בריטית עד מאוד

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך