כמעט מבלי שנשים לב, קיבלנו שיעור בחינוך מיני: תפקיד המפתח לחדור, תפקיד המנעול להיפתח. ומה אפשר לעשות בשני מפתחות או שני מנעולים? לפנינו פסק דין שהוא לא רק הומופובי, אלא גם סקסיסטי ושוביניסטי

מאת: ידין ספיר

הומופוביה בבית המשפט

יחסי זוגיות בלתי ממוסדים, כידוע, הם לא עניין שאפשר להקל בו ראש. במדינת ישראל, שבה חוקי הנישואין משקפים, וגם זה בקושי, את המצב החברתי שרווח באמצע המאה ה-19, יחסים בלתי ממוסדים יכולים להיות הרבה יותר משמעותיים מנישואין ברבנות. היכן שהמדינה בחרה להגן על הממסד הדתי המקובע, במקום על האנשים שחיים בה, הפסיקה והחקיקה הלכו כברת דרך ארוכה במיוחד לעבר "הידועים בציבור".

והנה מאבק על עיזבון המתברר בפני בית המשפט לענייני משפחה – מהצד האחד אחות הנפטר, ומהצד האחר אדם המציג עצמו כמאהבו של הנפטר משך עשרים שנים ועד למותו. בידי האחות צוואה המצווה לה את כל רכושו של אחיה, אך הגבר טוען שהיא מסתירה צוואה אחרת, שבה גם לו חלק בירושה.

היושב בדין, השופט ישעיהו טישלר, דוחה את תביעת הגבר, בטענה שאין ולא היתה צוואה נוספת וכי התובע לא היה בן זוגו של הנפטר, אלא רק בן חסותו. אך למרות שהוא דוחה את התביעה בנימוקים אלו, השופט בוחר להרחיב גם בעניין מעמדה של הזוגיות החד מינית בעיני בית המשפט, ולקבוע שבני זוג חד מיניים אינם יכולים להיות מוכרים כידועים בציבור. על פי פסיקתו, הזוגיות המוכרת בחוק היא רק בין גבר לאישה, וכי גבר ואישה הם כמו מפתח ומנעול, בעוד כל פתרון אחר אינו מחזיק: "ניסיון החיים מורה אותנו, שמפתח שאינו מתאים למנעול, יותיר אותנו עם מפתח לחוד ומנעול לחוד".

וכמו לא עברו שש עשרה שנים מבג"ץ דנילוביץ', בא שופט ומרדד את עולם הרגש האנושי לרמת קלישאות נבובות. הנה זוג אוהב: והרי הוא זוג שפרטיו מובחנים זה מזה מורפולוגית – לזה צורה של מפתח, לזו צורה מנעול. לכל אחד מהצדדים יש תפקיד ופעולה המצופים ממנו. הם, ורק הם, יכולים ליצור נעילה, נאמנות לעולמי עולמים.

מצעד הגאווה בירושלים 2010. צילום: מאור ברזני

זוגות חד מיניים. יש דבר כזה. (צילום: מאור ברזני)

ומעניין ששופט בית משפט לענייני משפחה, שבפניו מתדיינים ומתבררים אין ספור מקרים של זוגות הטרוסקסואליים בהליכי גירושין בעניינים של חלוקת רכוש, הסדרי ראייה ומשמורת על ילדים; שמן הסתם יודע שרבע מהזוגות הנישאים בארץ צפויים להתגרש; דווקא הוא אינו מתבייש להשתמש בדימוי כל כך אנכרוניסטי ומופרך. שלא לדבר, כמובן, על התעלמותו המוחלטת מאלפי זוגות חד מיניים שמקיימים זוגיות ארוכת שנים ומשגשגת.

אך כמעט מבלי שנשים לב, השופט גם מעניק לנו שיעור בחינוך מיני: תפקיד המפתח לחדור, תפקיד המנעול להיפתח, ואחר כך שוב להיסגר ולא להיפתח לשום מפתח אחר. ומה אפשר לעשות בשני מפתחות או שני מנעולים? הנה קיבלנו פסק דין שהוא לא רק הומופובי, אלא גם סקסיסטי ושוביניסטי.

פסיקת השופט טישלר מורידה אותנו שוב לדרגת אזרחים סוג ב', תוך התעלמות מוחלטת מפסיקות של ערכאות גבוהות יותר, לאורך שני העשורים האחרונים. ההכרעה שלו כלל לא דרשה את הנדבך הזה, של הכרעה בשאלת מעמד הזוגיות החד מינית, אך הוא החליט בכל זאת להתייחס אליה, ולהכניס לנו מכה מתחת לחגורה.

דן גולדברג והתאומים. השערורייה הקודמת שחולל בית המשפט לענייני משפחה.

אנחנו צריכים להיות מודאגים, כי זהו בית המשפט לענייני משפחה, ומדי פעם אנו נזקקים לו. אך אולי המשפחות שלנו כלל לא קיימות בעיניו? בעוד שנתיים- שלוש בית משפט מחוזי יהפוך אולי את פסק הדין, או לפחות יבטל את הנימוקים הפוגעניים שלו. ואולם, זהו המחיר שאנו משלמים בשל העובדה שאין בארץ חוק המסדיר את מעמדם של תאים משפחתיים מכל הסוגים, כולל התא המשפחתי החד מיני. כל עוד לא ייאזרו חברי הכנסת אומץ להסדיר חוק נישואין אשר תואם את המציאות החברתית של המאה העשרים ואחת, אנו נהיה תלויים בחסדיהם של השופטים.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • האם אתה מאושר? האם את מאושרת?האם אתה מאושר? האם את מאושרת? איך אפשרי הדבר שרועי "שינה את זהותו המינית"? לא אפשרי. איציק היימן, מתנדב חושן, עונה ל"רועי", הטוען בטור ב- YNET, כי הפך מהומו לסטרייט בעזרת סדנאות […]
  • מאוחר מדי, הבנתם?מאוחר מדי, הבנתם? למה פיטרו את האיש הזה, שחושב כמונו? אורנה אושרי מזכירה באותיות גדולות, גם לשמאל וגם לימין, גם לחילוניים וגם לדתיים, כי לא הכל מותר תחת אצטלה של חופש […]
  • מנחם בן, אתה מוזמן למצעד הגאווהמנחם בן, אתה מוזמן למצעד הגאווה "בזמן שאתה מודאג ש"התופעה" מתפשטת, אני מודאג ממצבם של עוד אלפי נערים במדינה שלנו שנמצאים כרגע במצב הרבה יותר גרוע משאני הייתי בו." שימי ראובני כותב למנחם […]