הישג גדול ללהט"ב בארה"ב, ולממשל אובמה, כאשר ההצבעה על ביטול מדיניות "אל תשאל, אל תספר" זכתה ברוב של 65 סנאטורים, מול 31 מתנגדים.

קודם לכן התקיימה ההצבעה הדרמטית והחשובה יותר, שנגעה לביטול היכולת של המתנגדים לקבור את החוק באמצעות פיליבסטר. בהצבעה זו, בה נדרש רוב מיוחס של 60 קולות, ניצחו תומכי שינוי המדיניות ברוב של 63 מול 33 מתנגדים. 6 סנאטורים רפובליקניים הצטרפו ל-57 סנאטורים דמוקרטיים בהצבעה זו, ואפשרו את העברת החוק להצבעה סופית, בה נדרש רוב רגיל. כעת נדרשת רק חתימתו של הנשיא אובמה על החוק, וזו תינתן בטקס חגיגי ומתוקשר.

בכך הקיץ הקץ על מדיניות בת 17 שנה, שהחלה בתקופת הנשיא קלינטון, כפשרה שנועדה להפסיק את רדיפת החיילים ההומואים והלסביות מחד, אך לא לאפשר להם ליצור נראות מאידך. בפועל הביאה המדיניות להפסקת שירותם של אלפי חיילים, חלקם בתפקידים חשובים, ולביקורת הולכת וגוברת, במיוחד לנוכח העובדה ששירות הומואים ולסביות גלויים היתה לדבר של מה בכך בצבאות הלוחמים לצד האמריקאיים באפגניסטן ובעיראק, וכמובן גם בישראל.

הבית הלבן: "חיילים לא יצטרכו לשקר כדי לשרת את ארצם"

בהודעה שפרסם הבית הלבן לאחר ההצבעה נאמר: "על ידי ביטול 'אל תשאל, אל תספר', מארצנו לא יימנע עוד השירות של אלפי פטריוטים שהתבקשו לעזוב את הצבא, למרות שנים של תפקוד למופת, רק מפני שהם במקרה היו גאים. ולא עוד ייתבקשו אלפים אחרים לחיות בשקר על מנת לשרת את הארץ שהם אוהבים".

גיוס הומואים ולסביות לצבא – הצבא והפנטגון בעד

בחודשים האחרונים התמודד הממשל האמריקאי גם עם שתי פסיקות של בתי משפט, אשר קבעו כי החוק המפלה גאים משירות צבאי הינו בלתי חוקתי. הממשל הגיש ערעור כנגד הפסיקות, בצעד שהתמיהה ואכזב רבים, בטענה כי את המדיניות יש לבטל באמצעות חקיקה.

כעת הצליח הנשיא ברק אובמה לעמוד באחת ההבטחות המרכזיות שלו – להיות הנשיא שב'משמרתו' תבוטל האפלייה. הישגו מרשים במיוחד לאור העובדה שהצליח לגייס לצדו את ראש המטות המשולבים, האדמירל מייק מולן, וכן את הפנטגון.

התעקשותו של אובמה על ההליך המסודר לביטול החוק, אפשרה להוכיח כי הצבא מעוניין ובשל לשינוי. בסקר שערך הפנטגון לקראת גיבוש עמדתו בנושא, התברר באופן מפתיע ביותר, כי ל-70% מהחיילים אין התנגדות, או שהינם תומכים, בשילוב הומואים ולסביות בצבא. הישג לא פחות חשוב של אובמה, הוא בהצלחתו לרשום את המהלך על שמו, ולא לאפשר לארגון הלהט"ב הרפובליקנים "לוג קבין" לחטוף ממנו את ההישג. הלוג קבין הם שהגישו את העתירה נגד החוק, אשר נדונה בימים אלה בבית הדין לערעורים.

13,500 חיילים וחיילות שוחררו משירות במסגרת מדיניות "אל תשאל, אל תספר" ורבים מהם צפויים כעת לחזור לשירות. בעוד שברוב המדינות שירות הגאים הותר באופן שאפשר להם לשמור על פרופיל נמוך, כעת צפויים הגאים בצבא ארה"ב לרמת חשיפה ונראות גבוהים במיוחד. מי שיצטרכו לרדת למחתרת, או לפחות להתחיל להסתיר את דעותיהם, יהיו מעתה ההומופובים…

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך