הרצח בברנוער החזיר את סוגיית ההסתה למרכז. חציית גבולות המותר והאסור לא מתרחשת  ברגע נעיצת הסכין או סחיטת הדק האקדח אלא הרבה קודם, באמירות ובמסרים המילוליים. ומה הפן הלא אנושי בסיפור הזה? הדחייה על-ידי הוריך, בשעה בה אתה זקוק להם יותר מכל

מאת: דרור ניב

הסתרההרצח המתועב בברנוער שם את סוגיית ההסתה בכללותה, ואת זו המכוונת כנגד האוכלוסייה הלהט"בית בפרט, באור הזרקורים. אמנם האפשרות, כי הרוצח ביצע את זממו שלא כתוצאה מספיגת תכנים מסיתים, אלא ממניע אחר לחלוטין, הינה קיימת, אך אין זה אומר שהרעיון לבצע פשע שכזה לא מקנן במוחם של אחרים. מקרה הדקירה במצעד הגאווה בירושלים ביולי 2005 הוא ההוכחה לכך. לאותו ערב בברנוער קדמה הסתה הומופובית, והאירוע, בו שני צעירים קיפחו את חייהם ורבים נוספים ספגו פגיעות פיסיות ונפשיות קשות, הוא "תירוץ" מספיק טוב לחפש אשמים.

למה התכוון ח"כ ניסים זאב מש"ס, כאשר אמר "הומו, על פי ההלכה, הוא יותר גרוע מבהמה"? שאל לאחר הרצח בן דרור ימיני במאמר שפורסם ב-nrg. "האם מדובר בהסתה לשחיטה?" ובלשון שגיא נהור השיב לעצמו "מה פתאום. שחיטה הרי מיועדת לבהמות". על אמירתו האחרת של ח"כ זאב, כי יש לטפל בהומואים "כמו שוועדת החוקה טיפלה בשפעת העופות" כבר יותר קשה לענות בציניות ולהתחמק ממשמעותה, שהרי העופות הומתו באלפיהן. אינני מכיר את מעמדו של ח"כ זאב בקרב הקהילה החרדית, אך מעמדו כרב וכחבר כנסת מחייב ואמירותיו ודאי לא נופלות על אוזניים ערלות.

באוכלוסיית החרדים, שבה מרחב הטלת הספק הוא מצומצם מאוד, אותן מגיפות, אסונות טבע, ושאר קטסטרופות המיוחסות ע"י מנהיגי הדת לקיומם של הומואים בחברה הן מתן אישור לא רשמי לקום ולעשות מעשה. אך אין לטעות בעניין זה: חציית גבולות המותר והאסור לא מתרחשת באותו רגע של נעיצת הסכין או של סחיטת הדק האקדח אלא הרבה קודם, באמירות ובמסרים המילוליים. האחריות על התוצאה מוטלת על מי שניפק באופן עקבי ושיטתי את המטרה ורמז על הפתרון.

ההסתה היא השיווק של האלימות

שיווק מוצר, שירות או כל רעיון הינו בעל ערך רק אם הוא מביא לתוצאות. קמפיין "ישראל מתייבשת" הוגדר כמוצלח ביותר שכן בעקבותיו חלה ירידה בצריכת המים הביתית של תושבי ישראל. התשדיר, בו עורם ובתיהם של ידוענים הולכים ומתבקעים מרב יובש, הוא דוגמא להעלאת מודעות ולשינוי הרגלים בקרב הציבור, בדרך שמעוררת אי-נוחות ופחד. ההסתה היא השיווק של האלימות. מוביליה אמנם לא מגדירים בגלוי יעדים ברורים או מדברים במושגים של אסטרטגיות, כיצד ומתי לפעול, אך הם רוצים "למכור" את המוצר שלהם כמו כל אחד אחר.

אלימותהם אלופים בזריעת פחד בקרב האוכלוסיות אליהם הם פונים; הם מייצרים את ההרגשה שהעולם כולו יתבקע אם מושא ההסתה שלהם ימשיך להתקיים כפי שהוא. אולם לצערנו, בניגוד לשיווק בעולם העסקי, הלוקחים חלק בהסתה אינם נוטלים על עצמם את האחריות על התפרצות סיר הלחץ, שהם בעצמם רקחו את תוכנו. יתרה מזאת, לאחר אירוע אלים שכזה, כאשר מדברים על הכתובות שהיו על הקיר ומשחזרים התבטאויות מסיתות של אישי ציבור, רבים מהם טוענים בחוצפתם, כי הם הפכו למושא הסתה, המגיעה אליהם מכיוון הצד שנפגע. מיתממים ולוקחים לעצמם את מקום החלשים. רוצחים ויורשים.

הירי בברנוער הוכיח לכל הספקנים, שגם להט"בים הם בני-אדם. הם דיממו, כאבו, בכו ומתו. הפחד מלהיחשף כהומוסקסואל, תחושה שרבים מבני הקהילה חוו בשלב כלשהו של חייהם, הנחה את צעדיהם של חלק מהצעירים שנכחו במועדון בשעה בה אירע המקרה. אלה חששו מלהתפנות לבית החולים או מלבשר להוריהם, כי הם נפגעו. הפחד מלהידחות על-ידי הוריך, בשעה שאתה זקוק להם יותר מכל, ציפיה אשר לצערנו אף התממשה אצל חלקם, היא היא הפן הלא אנושי בסיפור. טראומה כפולה עימה חלק מהצעירים היו, וצריכים עדיין, להתמודד.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך