הערפל המוסרי הכבד האופף את המיזם החדש של "כמוך", המציע לשדך בין הומואים ללסביות דתיים ונתמך בידי שורת רבנים מובילים בציונות הדתית, מחייב את הקהילה הגאה בכלל, ואת קהילת הלהט"ב הדתית בפרט, להתנער נחרצות מארגון זה ומהרבנים המגבים את עולם הערכים המעוות אשר לו הוא מטיף

הבנ''ה 2011 ת''א. ידין ספיר, ממארגני הבנ''ה בישראל. צילום: מאור ברזני

מאת: ידין ספיר

ארגון "כמוך", שרק לפני מספר חודשים השיק קופת גמילות חסדים למימון "טיפולי המרה", יוצא כעת במיזם חדש: "שידוכים בין הומואים ללסביות, בברכת כל הרבנים: מהרב יעקב אריאל ועד הרב יובל שרלו"

אין זה פלא שהממסד הרבני מתגייס שוב, במלוא יהירותו הפטרונית, לנסות לכפות חיים הטרוסקסואליים על הומואים ולסביות, ולסייע לאנשים אומללים להמשיך לחיות בהסתרה ובפחד. אלא שבהודעה לעתונות שהוציא הארגון, מוצג המיזם כאילו המדובר בהישג גדול לקהילה – הנה הרבנים "מכירים" ואולי אפילו "מקבלים" את ההומואים והלסביות.

הומואים דתיים במצעד הגאווה בירושלים 2011. צילום: מאור ברזני

הומו דתי במצעד הגאווה בירושלים . האם היה רוצה להתחתן עם אישה? צילום: מאור ברזני

לולא ארגון "כמוך" היה עסוק גם במיזמים של "טיפולי המרה" אולי ניתן היה לפטור את הנושא, כחלק מחופש הבחירה של אדם, הכולל גם את הזכות לעשות ככל יכולתו למען הבאת ילדים לעולם, גם במחיר חיי זוגיות ריקים מאהבה (בזה הם בוודאי לא יהיו חלוצים).

אלא שהמוניטין המפוקפקים של "כמוך", כמו גם האמירות החמקמקות המובלעות בתוך דברי ההסבר הנמצאים באתר, או הדברים המפורשים שנאמרו בכתבה האוהדת שפורסמה באתר YNET, בדבר התניית השידוך בכישלון "טיפולי הסבה" מעוררים דאגה רבה.

מתוך דברי ההסבר באתר "כמוך":

"המיזם אינו מתאים לכל אדם, וכדי למנוע מצב שבו חלילה לאחר כמה שנות נישואים אחד מבני הזוג עובר שינוי באוריינטציה המינית – מתאימים למיזם רק מי שאינם בתהליך גיבוש זהותם המינית אלא כבר "סגורים על עצמם".

על כן, אנו ממליצים לפנות למיזם רק לאחר יישום התנאים האלה:

* שהפונים היו בקשר רציני עם איש מקצוע שתומך אף הוא במיזם. ברשותנו רשימת מטפלים ויועצים שנשמח להעמיד לרשות הפונים לצורך ייעוץ; [הדגשה שלי]

* שהפונים אינם בגיל צעיר מדי, בטרם בשלה בהם ההכרה בנכונות הדרך.

עוד נכתב באתר כמןך, כי:

"כמו כן, חשוב להביו כי מטרת הארגון לסייע בהקמת משפחה יציבה. אנו מסייעים לזוגות שרצונם להקים משפחה מתוך קבלת העובדה שייתכן כי לא יחול שינוי בנטיותיהם לאורך החיים. אין הכוונה לזוגיות המכוונת לשמש כלי לניסיונות שינוי וטיפול בהעדפה המינית."

לסביות במצעד הגאווה בירושלים. צילום: מאור ברזני

לסביות דתיות במצעד הגאווה בירושלים. האם היו רוצות להתחתן עם גבר? צילום: מאור ברזני

טיפולי המרה קטלניים

בתום עשורים של ניסיונות לבצע טיפולי "המרה", ברור היום לממסד הרפואי הפסיכיאטרי, כי המדובר בפרקטיקה מסוכנת ובלתי אתית. טרם הוכח כי קיימים טיפולים המסוגלים לשנות את נטייתו המינית של אדם. לעומת זאת, התברר מעל לכל ספק, כי ניסיונות לבצע שינוי זה גורמים לאדם לשנוא את עצמו, לעתים עד מוות, עד התאבדות. בעיקר הדברים אמורים בטיפולי המרה הניתנים לצעירים, לעתים מתחת לגיל 18, שהטיפולים למעשה נכפים עליהם על ידי הוריהם. הפרקטיקות הטיפוליות כוללות תפילות מרובות, התניות התנהגותיות שונות, ניסיונות "אילוף" ושכנוע עצמי ועד לאלימות מילולית ופיזית של ממש.

משום כך, מתגברים כיום בעולם הקולות הקוראים להוציא את "טיפולי ההמרה" אל מחוץ לחוק.

הערפל המוסרי הכבד האופף את המיזם החדש של "כמוך", מחייב את הקהילה הגאה בכלל, ואת קהילת הלהט"ב הדתית בפרט, להתנער נחרצות מארגון זה ומהרבנים המגבים את עולם הערכים המעוות אשר לו הוא מטיף.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • על הקהילה הגאה למקד מאמצים ברשויות המקומיותעל הקהילה הגאה למקד מאמצים ברשויות המקומיות במדינת ישראל 251 רשויות מקומיות, אשר במועצותיהן מכהנים כמה אלפים של נבחרי ציבור. חשוב שארגוני הקהילה יגיעו אליהם וידריכו אותם בנוגע למצוקות וצרכי […]
  • ועכשיו כולם ביחדועכשיו כולם ביחד הגיע הזמן להכיר בכך שהאפליה שלך היא המאבק שלי, והאפליה שלי היא המאבק שלך. מצעד הגאווה בירושלים מכיר באחריות הרבה ומשלב ידיים עם מאבקים חברתיים באשר הם, […]
  • האם אתה מאושר? האם את מאושרת?האם אתה מאושר? האם את מאושרת? איך אפשרי הדבר שרועי "שינה את זהותו המינית"? לא אפשרי. איציק היימן, מתנדב חושן, עונה ל"רועי", הטוען בטור ב- YNET, כי הפך מהומו לסטרייט בעזרת סדנאות […]