הגיע הזמן להכיר בכך שהאפליה שלך היא המאבק שלי, והאפליה שלי היא המאבק שלך. מצעד הגאווה בירושלים מכיר באחריות הרבה ומשלב ידיים עם מאבקים חברתיים באשר הם, ולכן שמו: “דרכים שלובות”. טור של יונתן גר, מנכ"ל הבית הפתוח, לקראת המצעד

יונתן גר, מנכ"ל הבית הפתוח

יונתן גר, מנכ"ל הבית הפתוח

ביום חמישי הקרוב, 28 ביולי, יתקיים מצעד הגאווה והסובלנות העשירי בירושלים.

דרך ארוכה צועד המצעד שלנו: אי-ההיכרות וההתעלמות שליוו את השנים הראשונות, המחלוקת, ההסתה והאלימות שליוו את השנים שלאחר מכן, ובעקבות הסכם ה"מסכימים שלא להסכים" אליו הגענו ב-2008 מול הציבור החרדי, השלווה והתכנים החדשים שליוו את המצעדים בשנים האחרונות.

 

הפגנות חרדים, מצעד הגאווה בירושלים 2010. צילום: מאור ברזני

הפגנות חרדים, מצעד הגאווה בירושלים 2010. צילום: מאור ברזני

ב-1 באוגוסט 2009 אירע פיגוע הירי ב"בר-נוער", אשר השפיע רבות על הבית הפתוח ומצעד הגאווה בירושלים: המצעד זז מסוף חודש יוני – חודש אירועי הגאווה – לערב יום השנה לרצח, והמצעד כעת מתחיל במרכז העיר ומסתיים בכנסת, שם הוא מהווה פלטפורמה למאבקה לשוויון של הקהילה הגאה הישראלית מול בית המחוקקים שלה.

לא מוכנים יותר לקבל כמובנות מאליהן את העוולות החברתיות

השנה האחרונה מאופיינת במאבקים חברתיים רבים לאורכה ולרוחבה של החברה הישראלית. אולי בהשראת ההתקוממות האזרחית השוטפת את מדינות האזור, יותר ויותר ישראלים לא מוכנים יותר לקבל כמובנות מאליהן את העוולות החברתיות שאליהן כמעט והתרגלנו.

מורים, עובדים סוציאלים ורופאים נאבקים על תנאיהם, תנאים שיחד מרכיבים את "השכר הממוצע במשק" ההולך ונשחק ועדיין נדרש לממן עלויות דיור בגובה משכורת זו. נשים הנאבקות בפגיעה המינית הפושה בחברה מול מערכת שעושה כמעט כל דבר אפשרי לשדר למתלוננת הבאה שעדיף לה לא להתלונן, ומול תקשורת ושיח תקשורתי שיבקשו לרמוז ש"היא ביקשה את זה".

מצעד הגאווה בירושלים 2010. צילום: מאור ברזני

מצעד הגאווה בירושלים 2010. צילום: מאור ברזני

פעילי זכויות אדם המעבירים לשר הפנים מש"ס שיעור ביהדות ב"ואהבת את הגר". לסביות, הומואים, בי וטרנס, שלא מוכנים יותר למסר של "נשתדל לא להפלות אתכם מדי אם רק תהיו כמו כולם – תתחתנו, תעשו ילדים, תשרתו בצבא, ותעזרו למשרד החוץ להשתמש בכם כדי להציג את ישראל כאור לגויים של זכויות אדם, על אף שזכויותיכם נקנו בבג"ץ ועל אפה וחתמה של הממשלה הנוכחית", ולכן פועלים להזכיר שהזכויות ממוקרות-החוץ שלנו: להתחתן בקנדה, לעשות ילדים בהודו, הן זכויות שלא רלוונטיות ללסבית המבוגרת בשדרות שמתבשרת עכשיו שהיא תיאלץ לעבוד עוד חמש שנים עד הפנסיה בשכר שווה לגביע קוטג'.

האפליה שלך היא המאבק שלי, האפליה שלי היא המאבק שלך

למצעד הגאווה והסובלנות בירושלים יש אחריות רבה, בהיותו מצעד זכויות האדם, החופש והפלורליזם הכי גדול בעיר. השנה בוחר המצעד להכיר באחריות זו ולשלב ידיים עם מאבקים חברתיים באשר הם, ולכן שמו: “דרכים שלובות”. חברה הנוהגת בשוויון בקהילה הגאה היא חברה שבהכרח לא שולחת נשים לשבת באחורי האוטובוס. חברה פמיניסטית יותר היא בהגדרה חברה מיליטנטית פחות. לדיכוי פנים רבות: כלכליות, עדתיות, מיניות, אך מקורו באותו מקום יחיד: לי יותר, לך פחות. הגיע הזמן להכיר בכך שהאפליה שלך היא המאבק שלי, והאפליה שלי היא המאבק שלך.

למען חברה צודקת יותר, אני מזמין אותך לצעוד עמנו ביום חמישי.

יונתן גר הוא מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות.

(טור זה פורסם גם ב'זמן ירושלים')

צפו בסרטון "דרכים שלובות" – החזיקו את כדור המאבקים החברתיים:

>> גלרית תמונות ממצעד הגאווה בירושלים 2010

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • יום האיידס 2010 – קול קוראיום האיידס 2010 – קול קורא איידס היום הוא כבר לא מחלה שמתים ממנה אם יודעים עליה. אבל מה שאנחנו לא מצליחים לרפא הוא את הבורות. מי ייתן ויגיע היום בו נוכל להוריד את המסכות שלנו וכל […]
  • על הקהילה הדתית להתנער ממיזם השידוכים של "כמוך"על הקהילה הדתית להתנער ממיזם השידוכים של "כמוך" הערפל המוסרי האופף את המיזם החדש של "כמוך", מחייב את הקהילה הגאה, ובעיקר את הקהילה הדתית, להתנער נחרצות מארגון זה ומהרבנים המגבים את עולם הערכים המעוות […]
  • האם אתה מאושר? האם את מאושרת?האם אתה מאושר? האם את מאושרת? איך אפשרי הדבר שרועי "שינה את זהותו המינית"? לא אפשרי. איציק היימן, מתנדב חושן, עונה ל"רועי", הטוען בטור ב- YNET, כי הפך מהומו לסטרייט בעזרת סדנאות […]