אירוע ההצדעה למען בנות ובני השירות הלאומי, הפך לאירוע תמיכה שלהם בזמר הראל סקעת, על רקע הקריאות שנשמעו לבטל את הופעתו בגלל שיצא מהארון כהומו

קבוצה של בנות ובני שירות לאומי נחרדה לשמוע, בשבוע שעבר, כי גורמים דתיים פנו בשמם למנהלת השירות הלאומי, בדרישה לבטל את הופעתו של הראל סקעת בפניהם. הם החליטו לנקוט ביוזמה, ובמהלך האירוע הם החתימו על עצומה הקוראת לסובלנות וחילקו מדבקות שבהן נכתב "גאים בשירות הלאומי".

"מאוד הופתענו מהקריאה לבטל את ההופעה של הראל סקעת, ורצינו להשמיע את הקול האחר, זה של בני ובנות שירות לאומי שמתנגדים להומופוביה, ושמחים שהמנהלת בחרה בו כדי להופיע בפנינו", מספר עמית לביא, בן שירות לאומי המתנדב בגרעין דבש, המפעיל גינות קהילתיות אקולוגיות בירושלים, ובעצמו פעיל גאה, בראיון לאתר הבנ"ה.

"התחלנו מפרסום אירוע בפייסבוק, וזכינו להיענות מפתיעה, לא רק של בני ובנות שירות לאומי, אלא גם של מעריצותיו של הראל סקעת. למפגש החשיבה שקיימנו בתחילת השבוע בירושלים, הגיעו 17 אנשים, ודיברנו שם על הדברים שאפשר לעשות. עלה הרעיון של הסטיקרים. לא רצינו להסתפק במשהו שקט כמו החתמה על עצומה. רצינו גם לנאום באירוע עצמו, אבל במנהלת העדיפו שלא לעורר את הנושא עוד יותר… בכל מקרה במסגרת הנאומים היתה לכך התייחסות מרומזת מצד יו"ר הכנסת רובי ריבלין ודוברים אחרים, אשר הדגישו את הערך של סובלנות וקבלה בחברה."

 

עמית לביא (בחולצה הכחולה) מחתים על העצומה. (צילום: לי כהן)

עמית לביא (בחולצה הכחולה) מחתים על העצומה. (צילום: לי כהן)

"בסופו של דבר אספנו 500 חתימות של אנשים, רובם של בני ובנות ש"ל שהגיעו לאירוע, וגם כמה של אזרחים שעברו באיזור. מה שניכר היה זה שיש פתיחות לנושא של קבלת להט"בים גם בקרב הקהילה הדתית, ודווקא מי שקראו פה ושם קריאות הומופוביות נתפסו כמוקצים, כמו למשל בחורה שנתנה לנו מספר טלפון של רופא ואמרה לנו 'לכו תרפאו את עצמכם'."

ליאור שוחט, האחראי על קשרי חוץ ופניות הציבור במנהלת השירות הלאומי, אמר כי היה מרוצה מאוד מההופעה, וגם מההתייצבות לצד הראל סקעת. שוחט משוכנע כי גם בעתיד המנהלת לא תפסול אמנים על סמך נטיותיהם המיניות. "בשירות האזרחי-לאומי מתנדבים כ-15 אלף צעירים וצעירות מכלל המגזרים והקבוצות בחברה. המתנדבים מסייעים לכל אדם, ללא קשר להעדפותיו הפוליטיות, לנטייתו המינית וכו', ולכן אך טבעי שגם בבחירת האומנים המופיעים בטקס הצדעה, לא תהיה שום אפלייה לרעה על רקע העדפות פוליטיות, נטייה מינית וכו'."

הראל סקעת וליאור שוחט, במהלך האירוע.

הראל ביקש לעלות לבמה עם המדבקה

ואיך הגיב הראל סקעת לכל הנושא? עמית מספר כי סקעת נפגש עם קבוצת המחתימים, והודה להם מאוד על התמיכה בו. הוא התלהב מהמדבקה ואף ביקש לעלות ולהופיע עמה, אך במנהלת סירבו. בסופו של דבר הוא העלה צילום שלה לדף שלו בפייסבוק, וזכה לתגובות חמות.

 

גאים בשירות הלאומי. התמונה שהראל סקעת העלה לדף הפייסבוק שלו.

גאים בשירות הלאומי. התמונה שהראל סקעת העלה לדף הפייסבוק שלו.

עמית מקווה שההתארגנות של בני השירות לא תהיה אפיזודה חולפת, וסיפר כי הם פועלים למסד ועד אשר להבא ישמיע את קולו בנושאים מסוג זה. "הערכים של הועד יהיו קבלה, שוויון ודמוקרטיה."

איך זה מסתדר עם הנחיית המנהלת לפיה אישה לא יכולה לשיר באירוע?

"מה שהיה חשוב זה לעורר קולות חיוביים, הקוראים לשוויון. לא רצינו ליצור פרובוקציות. זה תהליך. זה יפה להבחין בנימה של קבלה ושוויון. אולי אם נהיה קבוצה עם קול, יהיה תשאול של הועד לפני האירוע הבא, ויהיה גם לנו מה להגיד בעניין."

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך