במדינת ישראל 251 רשויות מקומיות, אשר במועצותיהן מכהנים כמה אלפים של נבחרי ציבור. חשוב שארגוני הקהילה יגיעו אליהם וידריכו אותם בנוגע למצוקות וצרכי הלהט"ב

מאת: ידין ספיר

המאבק החברתי של קיץ 2011 עומד בסימן ההתבגרות הפוליטית של הציבור. פעם נהגו לומר  שבישראל אפשר להכפיל את מחיר הלחם, ואף אחד לא יצא לרחוב. אבל כנראה שמאז מחירי המוצרים הכפילו את עצמם מספיק פעמים עד שגם לנו זה בסוף הפך בלתי נסבל.

אחד הדברים המרעננים בתנועת המחאה הזו, הינו רמת הנראות והמעורבות של להט"בים. כבר בימיה הראשונים הופיע אוהלים גאים במאהל רוטשילד, ודגלי הגאווה נראו בהפגנות הגדולות. לפחות בתל אביב.

אך מחאה חברתית כשלעצמה אינה מביאה שינוי. היא צריכה להיות מתועלת לפסים פרגמטיים – להתגייסות למען בחירתם של נציגי או מייצגי התנועה לעמדות מפתח. עדיין לא ברור איזו השפעה תהיה למחאת הדיור על המערכת הפוליטית, אולם הגיע הזמן שהקהילה הגאה תתבגר ותתגייס כדי להכניס עוד נציגים לגופים הנבחרים. והכוונה היא לאו דווקא לכנסת.

איכות החיים שלנו נקבעת ברשות המקומית

במדינת ישראל 251 רשויות מקומיות, אשר במועצותיהן מכהנים כמה אלפים של נבחרי ציבור. נכון להיום ישנם רק שני חברי מועצה גאים – שניהם בת"א: יניב ויצמן ויואב גולדרינג. הטניסאית הגאה ציפי אובזילר שנבחרה למועצת העיר גבעתיים במערכת הבחירות המוניציפלית האחרונה, פרשה בינתייים מתפקידה.

איכות החיים של להט"ב מושפעת גם ברמת הרשות המקומית

איכות החיים של להט"ב מושפעת גם ברמת הרשות המקומית (צילום:david55king)

בניגוד לתדמיתן האפרורית, הרשויות המקומיות אחריות למעשה על מרבית איכות החיים שלנו: לא יעזור לכם הרבה אם תגורו בוילה מפוארת בקרבת ביוב פתוח, הפורץ מבלי שאף אחד טורח לתקן אותו.

במקרה של מערכת החינוך ההבדל הוא אולי פחות מוחשי, מסריח וגלוי לעין, אבל ההשפעה שלו היא משמעותית עבורנו אף יותר – בין מנהל חינוך עירוני המקדם כניסת פעילות של איגי וחוש"ן בבתי הספר, לבין כזה המכשיל אותו.

גם פעילי זכויות להט"ב, אשר פנו לרשויות המקומיות בבקשת עזרה בהפקת אירועי גאווה זכו לא פעם ליחס הגובל בזלזול, כמו שקרה, למשל, בערים ראשון לציון וחיפה.

חשוב להדגיש שאין המדובר כאן בהבדלים ברמה ההצהרתית בלבד. השאלה הגדולה לגבי כל מערכת פוליטית, נוגעת לאופן שבו מחולק תקציבה. רשימת הצרכים היא ארוכה והתור לכסף ארוך עוד יותר. ואולם, הצלחתו של המרכז הגאה בתל אביב מעידה על כך שרשות מקומית צריכה להקצות כספים גם לצרכי הקהילה הגאה, כשם שהיא משקיעה אותו בצרכים של קהילות אחרות.

תפיסה זו, שלחלקים רבים בציבור עדיין נראית מופרכת ומשונה, זכתה השנה לאישור בג"צ, בפסק דין אשר קבע כי עיריית ירושלים חייבת להקצות כספים ומשאבים בצורה שיווניות והוגנת, ומבלי לקיים אפלייה גלויה וסמויה.

השתלמות גאה לנבחרי המועצות המקומיות

כמובן שעל מנת לזכות בהישגים בזירה המקומית, לא צריך וגם לא ניתן, להתבסס רק על בחירה של נציגי הקהילה. משום כך יש לחזק את הקשר עם הנציגים האחרים במועצות. בחלק מהמקרים מדובר במשימה קלה יחסית – למשל בכל האמור בכמה עשרות חברי המועצות מטעם מרצ או סיעות המייצגות עולם ערכים דומה. לגבי נבחרים אחרים, למשל מטעם החרדים, כמעט שאין בכלל טעם לנסות. ואולם ישנם עוד רבים אחרים, שנמצאים במקום של חוסר מודעות וחוסר ידע לגבי הקהילה וצרכיה.

חשוב שארגוני הקהילה יגיעו אל חברי המועצות המקומיות, ויציעו להם השתלמויות, ימי עיון וחומרי הסברה בנוגע למצוקות ולצרכי הלהט"ב. ניתן להזמין אותם לאירועים פוליטיים קהילתיים ולאפשר להם לתקן תפיסות שגויות ועמדות עוינות.

השקעה כזו, עשויה להתגלות כבעלת תמורה גדולה ביותר, וכזו שתפתח בפני הקהילה דלתות, כולל כאלו שעד כה נסתרו מעיננו.

 

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • על הקהילה הדתית להתנער ממיזם השידוכים של "כמוך"על הקהילה הדתית להתנער ממיזם השידוכים של "כמוך" הערפל המוסרי האופף את המיזם החדש של "כמוך", מחייב את הקהילה הגאה, ובעיקר את הקהילה הדתית, להתנער נחרצות מארגון זה ומהרבנים המגבים את עולם הערכים המעוות […]
  • להביא לשינוי הנדרש זה מכברלהביא לשינוי הנדרש זה מכבר אלו הם ללא ספק ימים היסטוריים, שבהם אנו מביטים משתאים כיצד מדינות רבות בעולם מאשרות נישואים שווים לבני אותו המין. ואולם הבנ"ה הוא יום שבו אנו נדרשים לשאת […]
  • יבוא לך דינה, יבוא לךיבוא לך דינה, יבוא לך מבחינת הרבנים, אם ההומו והלסבית כבר התחתנו זה עם זה הם יכולים להסכים ביניהם על נישואים פתוחים. בת-עמי נוימאיר כועסת על צביעותם של העומדים מאחורי יוזמת […]