ההומופוביה הדתית חוזרת, ההומופוביה במערכת החינוך עדיין קיימת, שני פעוטות שנמצאים בהודו עדיין לא יכולים להגיע לארץ, ונציגי הציבור החילוני שוב בוגדים בבוחריהם. הרהורים על מצב הקהילה, ערב היום הבינ"ל נגד הומופוביה 2010

מאת: ידין ספיר

ההומופוביה הדתית חוזרת

בתיאום "מושלם" עם הבנ"ה, שבה וחוזרת אלינו ההומופוביה הדתית הישנה והרעה.

באופן אירוני, מכתבו של ח"כ יעקב כץ (כצל'ה) ליו"ר הכנסת רובי ריבלין, נגד כינוס הגאווה שמארגן ח"כ ניצן הורוביץ, פורסם בדיוק באותו היום בו פורסם בתקשורת כי איש דת בכיר מאוד (מאוד!!!) נסחט על ידי גברים עמם קיים יחסי מין. נראה שכצל'ה כבר הספיק לשכוח את פרשת מוטי אלון, שכה זעזעה את הקהילה הדתית, ואילו את הרצח באגודה הוא מעולם לא טרח לזכור.

כעת נוסף אליו גם השופט החרדי פיליפ מרכוס, הקובע שעל המדינה לבדוק אם דן גולדברג, אינו במקרה פדופיל או רוצח סדרתי (שהרי הוא "הומו"), בטרם יאשר לו לבצע את בדיקת האבהות הנדרשת על ידי משרד הפנים, כדי לאזרח את ילדיו שנולדו בהודו מפונדקאות. שר הפנים אלי ישי, מצדו, באופן בלתי נתפס, מסרב להנפיק אשרות מעבר שיאפשרו את כניסת הפעוטות לארץ.

הנה כי כן, הן שוב כאן – ההסתה, ההטפה, הרשעות וגם הצביעות.

למה חשוב למגר את ההומופוביה בבתי הספר

שר החינוך גדעון סער יגיע לכנס בנושא "מיגור ההומופוביה בבתי הספר". אולי עדיין לא ברור לגמרי איך ממגרים את ההומופוביה בבתי הספר, אבל כדאי שנזכור למה זה כל כך חשוב: באפריל 2009 דווח בארה"ב אודות שני מקרי התאבדות של ילדים בני 11 ו-12, זאת לאחר שהוקנטו בהערות הומופוביות באופן יום-יומי. כמובן שהם לא הזדהו כהומואים, ואולי אפילו טרם גילו את המיניות שלהם עצמם, אבל מספיק שכולם קוראים לך בכל יום "הומו", "לסבית" או "קוקסינל" כדי להמאיס עליך את החיים.

אלימות על רקע הומופוביה וטרנספוביה הן בעיות של כולם, לא רק של הלהט"ב. צילום: Seth Sawyers

אלימות על רקע הומופוביה וטרנספוביה הן בעיות של כולם, לא רק של הלהט"ב. צילום: Seth Sawyers

הנה עוד הוכחה שההומופוביה מוצאת לה קרבן מזדמן, ולא משנה אם הוא להט"ב או לא. זוהי לא סתם שנאת חינם, אלא שנאה רנדומלית. שנאת האחר המדומיין, שמבקשת להדביק לו פנים וגוף, ואז לפוצץ אותם במכות. אמנם שר החינוך עומד לצד הקהילה בנושא זה, אך כדאי שגם מנהלי בתי הספר, המורים וההורים, יבינו כי הומופוביה וטרנספוביה הן בעיות של כולם, לא רק של הלהט"ב.

הפעוטות של גולדברג פותחים תיבת פנדורה

פרשת עיכוב בדיקת האהבות של גולדברג, פתחה תיבת פנדורה אחרת, כאשר התעורר דיון סוער סביב סוגיית הפונדקאות עצמה. העמדה הטוענת שהפונדקאות היא שיטה נצלנית, פושעת ומושחתת, המבזה את האישה, ראויה שתבחן ותעמוד לדיון ציבורי, ואין זה עניין הקשור לבעיית ההומופוביה.

אולם, במהלך הדיון הזה עלו כמה נקודות וטיעונים מטרידים ביותר, שהגיעו לעתים עד כדי גילויי הומופוביה של ממש. הנקודה המטרידה הראשונה היא העיתוי – פונדקאות קיימת בארץ כבר מזה עשרים שנה ועד היום נולדו אלפי ילדים בדרך זו. היכן היתה הביקורת עד היום, ומדוע היא צצה בדיוק עכשיו, כאשר מדינה שלמה עומדת מנגד ולא מסוגלת להסדיר את הגעתם של שני עוללים, כאילו שהם תקועים על הירח?

נקודה מטרידה שנייה נוגעת לטענות כנגד הליך הפונדקאות שהתבצע בהודו. כל המאמרים התוקפים את נושא הפונדקאות עשו זאת תוך תיאור הניצול של האישה ההודית הענייה והחלשה. עולם הדימויים של האישה בסארי הרוחצת בגנגס וחיה בבית בוץ מאיים להטות את כל הדיון הציבורי בנושא. אך בשם הצדק הגלובלי, שוכחים לציין שהנסיעה להודו נעשתה מלכתחילה בגלל שבארץ אין החוק מתיר פונדקאות לבודדים, לזוג גברים או לזוג לא נשוי.

הומופוביות ממש, היו התגובות של אלה שנחרדו מהעובדה שזוג גברים, או גבר הומו, נעזרים בשירותי פונדקאות כדי להביא לעולם ילד. מדהים במיוחד כשהדבר נאמר במסגרת טענה "פמיניסטית" לכאורה, לפיה זוג גברים שמשתמשים בשירותי פונדקאות מנצלים פעמיים את האישה, בעוד שבמקרה של זוג הטרוסקסואלי, אז מדובר בפחות ניצול, כי רק גבר אחד מעורב.

דן גולדברג עם שני ילדיו. סחבת מבית מדרשו של השופט פיליפ מרכוס

דן גולדברג עם שני ילדיו. סחבת מבית מדרשו של השופט פיליפ מרכוס

מעניין שבעולם הערכים הזה, אישה המנוצלת על ידי אישה היא פחות קורבן, והמנצלת היא פחות עושקת. בכל מקרה לא מדובר רק בהומופוביה, אלא בשובניזם של ממש, הנחה מהותנית של הבדל בין נשים (שהן במהותן 'אמהות') לבין גברים (שהם במהותם 'שליטים/מדכאים'), הנחות יסוד משותפות עם תפיסות שמרניות חשוכות, שדואגות שלכל עניין ודבר נתויג ונבחן לפי המין שלנו.

נציגי הציבור החילוני שוב בוגדים בבוחריהם, הפעם בראשל"צ

ולבסוף, הסיעות החילוניות במועצת העיר ראשל"צ הוכיחו שוב כמה קטנים ועלובים רגילים להיות נציגי הציבור החילוני. זאת כאשר כולם, מלבד שני נציגי רשימת הצעירים, הצביעו נגד ההצעה לסייע למצעד הגאווה בעיר, תוך כניעה מבישה לשלושה חברי קואליציה מטעם ש"ס, שפעלו בהנחיית יו"ר מפלגתם ושר הפנים אלי ישי. הודות למארגני המצעד, נחשפו פניהם של ראש העיר דב צור וחברי הקואליציה שלו. נקווה שבבחירות הבאות הציבור החילוני כבר ידע לדרוש לו נציגים טובים יותר.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • ועכשיו כולם ביחדועכשיו כולם ביחד הגיע הזמן להכיר בכך שהאפליה שלך היא המאבק שלי, והאפליה שלי היא המאבק שלך. מצעד הגאווה בירושלים מכיר באחריות הרבה ומשלב ידיים עם מאבקים חברתיים באשר הם, […]
  • להביא לשינוי הנדרש זה מכברלהביא לשינוי הנדרש זה מכבר אלו הם ללא ספק ימים היסטוריים, שבהם אנו מביטים משתאים כיצד מדינות רבות בעולם מאשרות נישואים שווים לבני אותו המין. ואולם הבנ"ה הוא יום שבו אנו נדרשים לשאת […]
  • על הקהילה הדתית להתנער ממיזם השידוכים של "כמוך"על הקהילה הדתית להתנער ממיזם השידוכים של "כמוך" הערפל המוסרי האופף את המיזם החדש של "כמוך", מחייב את הקהילה הגאה, ובעיקר את הקהילה הדתית, להתנער נחרצות מארגון זה ומהרבנים המגבים את עולם הערכים המעוות […]