סרט תיעודי חדש מביא את סיפורו של תלמיד הומו שתבע את בית ספרו בוויסקונסין, בעקבות תקיפות בריוניות קשות. זכייתו בתביעה הביאה לשינוי מהפכני בתפיסת מידת האחריות של בית הספר לשלום תלמידיו

בריונות: התלמיד, בית הספר והמקרה שעשה היסטוריה

סרט תיעודי חדש שיצא השבוע בארה"ב לקראת חודש המאבק הלאומי באלימות בבתי הספר המצוין שם באוקטובר, מביא את סיפורו של ג'יימי נבוזני, תלמיד בית ספר בוויסקונסין בראשית שנות התשעים, אשר תבע את בית ספרו בעקבות שורה ארוכה של מעשי בריונות כלפיו על ידי תלמידים אחרים. הנהלת בית הספר ידעה תקופה ממושכת אודות התקיפות ההומופוביות האלימות, אשר התרחשו בחלקן בזמן השיעורים, ואשר הלכו והחמירו עד למקרה תקיפה שבו נפצע נבוזני קשות מבעיטות רבות בביטנו, אושפז ונאלץ לעבור ניתוח.

אחרי המקרה נבוזני עזב את בית הספר וניסה מספר פעמים להתאבד. בצעד אמיץ, החליט בסופו של דבר, לתבוע את הנהלת בית הספר. במהלך המשפט, בית הספר התנער מאחריות, וטען להגנתו כי נבוזני הביא על עצמו את האלימות בשל היותו הומו גלוי. בית המשפט קיבל את טענת בית הספר ודחה את התביעה.

למזלו של נבוזני, ארגון "למדה" (Lambda Legal), המתמחה במאבק על זכויות משפטיות של להט"ב ונשאי HIV, לקח על עצמו את המשך הייצוג המשפטי, ערער לבית המשפט המחוזי וזכה בניצחון גדול, כאשר בית המשפט קבע את אחריות הנהלת בית הספר לתלמיד. בעקבות הפסיקה נבוזני זכה לפיצויים בסך הקרוב למיליון דולר.

בעקבות המקרה: מהפכה בזכויות התלמיד

בעקבות הפסיקה הגישו תלמידים רבים אחרים תביעות נגד בתי הספר שבהם למדו והותקפו, בתי הספר נטלו אחריות על תלמידיהם ויצאו להיאבק בבריונות בכתליהם, וכן חל שינוי עמוק בהתייחסות של המחוקקים ושל בתי המשפט והמחוקקים לזכויות התלמידים והחובה להגן עליהם.

כך למשל, במדינת ניו יורק חתם השבוע מושל המדינה על חוק "כבוד לכל התלמידים", אשר מעניק מטרייה משפטית לתלמידים המותקפים ומופלים על רקע שונות, כולל נטייה מינית ומגדרית. המושל ציין כי אם בעבר הבריונות נראתה כחלק אינטגרלי מחיי בית הספר והתלמיד, הרי שכיום החוק עצמו מתייצב להגנתם.

הסרט "בריונות: תלמיד, בית ספר והמקרה שעשה היסטוריה" הופק על ידי ארגון "מלמדים סובלנות", אשר עוסק בחינוך לסובלנות בבתי הספר, ומחולק חינם לבתי הספר בארה"ב.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • ליל הסדר נוסח שיקאגוליל הסדר נוסח שיקאגו יואב סיון, עיתונאי ישראלי בניו יורק, מגיע לעשות את סדר הפסח בשיקאגו, העיר שבה מכירים את אובמה באמת, ולומד איך ועדה מסדרת יכולה לעשות את עבודתה באופן שקוף […]
  • ניסויים בחוקי הנישואיןניסויים בחוקי הנישואין זוגות נשואים בארה"ב נהנים מ 1,138 זכויות אשר נמנעות לחלוטין מזוגות חד מיניים הנשואים כחוק, בניגוד למצב בישראל, בה זוגות "ידועים בציבור" נהנים מרוב […]
  • גאווה שקטה: כך עושים את זה בפינלנדגאווה שקטה: כך עושים את זה בפינלנד מדינה קטנה מוקפת אויבים, עם ממשל רציני וחוקה, שמאפשרת קבלת החלטות קשות ומימושן. הכירו את פינלנד: המדינה שבראשה עומדת נשיאה שהיתה בעברה גם יו"ר ארגון […]