מושל ניו יורק, דיוויד פטרסון, חתם ביום רביעי על חוק "כבוד לכל התלמידים", אשר נועד להגן על כלל התלמידים – כולל הומואים וטרנסג'נדרים – מפני בריונות והטרדות בבית הספר.

זהו החוק הראשון בניו יורק שכולל התייחסות לזהות מינית ומגדרית.

ההצעה עברה בסנאט המדינה בחודש יוני, לאחר שהאסיפה (בית המחוקקים התחתון) אישרה את הצעת החוק, לא פחות מתשע פעמים מאז שהוצג לראשונה על ידי המחוקק הגאה דניאל אודונל בשנת 2002. עד כה, בכל פעם שהחוק התקבל על ידי האסיפה, הוא נדחה על ידי סנאט המדינה, בן 61 החברים. ואולם כעת, החוק עבר ברוב מוחץ של 58-3, אשר עורר תהיות לגבי המניעים של נציגי הרפובליקנים והדמוקרטים השמרנים שלפתע סמכו ידם על החוק.

"יותר מדי תלמידים רבים עוברים חווים התעמרות המבוססת על שונות אמיתית או מדומה או לעומת חבריהם לספסל הלימודים", אמר אודונל בהצהרה. "לכל תלמיד מגיע ללמוד בסביבה ללא הטרדה, סביבה שתאפשר לו לממש את מלוא הפוטנציאל שלו או שלה. במשך זמן רב מדי, מערכת החינוך שלנו היתה עיוורת למצוקתם של תלמידים אלה. אני גאה על כך שהאסיפה הובילה את הדרך בנושא חשוב זה, וכי כיום, חוק "כבוד לכל התלמידים" נחתם בספר החוקים.

מושל ניו-יורק דיוויד פטרסון חותם על חוק "כבוד לכל התלמידים" (GAY CITY NEWS)

החוק מגן גם על תלמידים על בסיס גזע, צבע, מוצא לאומי, דת, דתי, משקל ונכות, ומחייב את בתי הספר לדווח למחלקת החינוך של המדינה, על כל תקרית הקשורה לאלימות ואפלייה כלפי תלמידים על רקע כל אחד מגורמים אלו. במהלך טקס החתימה, סיפר המושל דיוויד פטרסון, כיצד כתלמיד בלונג איילנד, סבל מהתנכלות על רקע היותו עיוור. "באותה התקופה חשבו שבריונות היא חלק מבית הספר… שהבריונות בונה את האופי". פטרסון אף סיפר כיצד באחת הפעמים הכה בחזרה תלמיד שתקף אותו, באמצעות קופסת אוכל מפח. "אבל זו לא הדרך להתמודד עם הבעיה…" הוסיף.

בישראל: הצעת תיקון לחוק זכויות התלמיד – איסור אפליה על בסיס נטייה מינית

החוק שהתקבל במדינת ניו יורק דומה מאוד להצעת חוק פרטית שמתקדמת בישראל בחסות משרד החינוך.

בסוף חודש מאי השנה אושרה בועדת השרים לענייני חקיקה, הצעת תיקון לחוק זכויות התלמיד, לפיה תיאסר אפליה על בסיס נטייה מינית בבתי ספר.

את ההצעה הגישו חברי הכנסת דב וחנין וחיים אורון, והיא אושרה בהמלצת שר החינוך גדעון סער.

בדברי ההסבר לחוק ציין ח"כ חנין: "כדי למנוע אלימות הומופובית בחברה, חייבים למנוע אותה קודם כל במערכת החינוך… חשוב לשלוח מסר ברור לפיו תלמידים להט"בים (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) הם שווים לחלוטין בזכויותיהם לכל תלמיד אחר. מסר זה חשוב הן כדי לבער את האלימות ההומופובית המילולית והפיזית ממוסדות החינוך, והן כדי להתמודד עם תופעת הנשירה של תלמידים אלו ממערכת החינוך. אני קורא לוועדת השרים ולחברי הכנסת לצאת בהצהרה ברורה לפיה אפליה והומופוביה אין מקומן בישראל ובמערכת החינוך".

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך