בשבוע שאחרי שורת מקרי התאבדות של נערים ברחבי ארה"ב, ומספר תקריות הומופוביות – גל של פעילות ויוזמה למאבק בבריונות, בהומופוביה וביאוש מהחיים

כ- 300 אנשים נענו אמש ליוזמת "פלאש מוב" של קהילת הלהט"ב בניו יורק, והתייצבו בתחנת הרכבת המפורסמת, על מנת למחות כנגד בריונות בבתי הספר וכנגד מקרי האלימות האחרונים נגד הקהילה בעיר. בשעה שניתן האות, בצורת שריקה, נשכבו על הריצפה מאות הנאספים ונותרו כך במשך 5 דקות. אחר כך קמו, קראו קריאות בגנות ההומופוביה, והתפזרו. משטרת הרכבות של ניו יורק עצרה את המארגנים, ושחררה אותם בתום חקירה קצרה.

פעולת המחאה באה בעקבות מספר מקרים של אלימות בעיר, שהבולט שבהם אירע בפאב "סטונוול" המיתולוגי. ביום א' שעבר הותקף אורח של הפאב בחדר השירותים של המקום, במכות ובגידופים נגד הומואים. יומיים קודם לכן אירעה תקיפה של זוג גייז שהתנשקו ברובע צ'לסי. בשני המקרים, אשר אינם קשורים זה לזה, עצרה המשטרה חשודים, שיואשמו בביצוע פשעי שנאה. במקרה אחר, נעצרו 7 חברי כנופיה ברובע ברונקס, לאחר שהתעללו בצורה מזעזעת באחד מחבריהם, בן 17, בשל חשדם שהוא הומו. המשטרה עדיין מחפשת אחר שני חברים אחרים בכנופיה.

מקרי בריונות ומעשי התאבדות של נערים הומואים

מעשי בריונות ואלימות כלפי להט"ב, ובפרט במסגרת בית הספר, עלו לכותרות כלי התקשורת ולמרכז הדיון הציבורי בעקבות שורת מקרי התאבדות של בני נוער, בגילאים 13-19. לפחות בחלק מהמקרים, ההתאבדות התרחשה לאחר התנכלות על רקע הומופובי. ארגוני להט"ב טוענים כי מאז יולי השנה, התרחשו לפחות 9 מקרי התאבדות של בני נוער, על רקע של יאוש שנגרם כתוצאה מעוינות חברתית הומופובית.

טיילר ווילסון

טיילר ווילסון. יחזור לקבוצת המעודדות.

במקרה נוסף, קבוצת ילדים תקפה ושברה את ידו של טיילר ווילסון, בן 11, על רקע חברותו במועדון המעודדות של קבוצת הפוטבול של בית הספר בו הוא לומד. בעקבות המקרה, טיילר זכה לאיגרת הזדהות עליה חתמו כל חברי קבוצת הפוטבול אותה הוא מעודד. הוא ואמו הודיעו שבכוונתו להמשיך בפעילותו במועדון ברגע שיחלים.

פעולת המחאה בניו יורק, היא האחרונה מבין שורה של תגובות ויוזמות. פעילי להט"ב מציינים את הצורך בהסדרת חקיקה וענישה נוקשה נגד פשעי שנאה, הכוללת בתוכה מעשי אלימות על רקע נטייה וזהות מינית.

יוזמה אחרת בשם It Gets Better של העיתונאי ופעיל הלהט"ב דן סאבאג', מבקש לעודד בני נוער להט"ב השוקלים התאבדות, לפנות לקבלת עזרה בארגון "פרויקט טרבור". הפרויקט, קרוי על שם סרט בשם "טרבור" משנת 1995, המביא את סיפורו של בן 13 המבקש להתאבד, לאחר שחבריו לכיתה מתנכרים אליו בשל חשדם שהוא הומו.

כוכבים רבים נעתרו לפרויקט, והצטלמו לסרטונים.

רבים ניצלו את הבמה כדי לתקוף את המסרים ההומופוביים בחברה, אשר הם המשדרים לגיטימציה לבריונות ההומופובית.

במקביל לעיסוק התקשורתי בנושא פגיעותו של נוער להט"ב, פורסמה ידיעה על הקצאת תקציב פדרלי בסך 13.3 מיליון דולר, לשיכון במסגרות אומנה של ילדים שהושלכו מבתיהם בשל נטיותיהם או זהותם המינית. נוער זה מצוי בסיכון גבוה במיוחד להתדרדרות להתמכרות, עבריינות, חשיפה למצבי אלימות והדבקות ב- HIV, כמו גם לדיכאון ואובדנות. גורמים קהילתיים ציינו כי זהו התקציב הגבוהה ביותר שהוקצה אי פעם לנושא, וכי הוא יאפשר להם להעניק תקווה, חינוך ובית, לאלפי בני נוער במדינה.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך