מצבה של קהילת הלהט"ב באוגנדה מעולם לא היה גרוע יותר. כשנה לאחר הגשת הצעת החוק הדרקונית המבקשת להטיל עונש מוות על הומואים ולסביות, ועונשי מאסר ארוכים על פעילים למען זכויות להט"ב, המדינה האפריקאית מתבוססת בשיח הומופובי חסר מעצורים, שגורר אחריו מעשי אלימות קשים

גאוף מגה / אפריק ניוז

מצבה של קהילת הלהט"ב באוגנדה הולך ומחמיר. כך מספרים פעילי להט"ב במדינה, שנה בדיוק אחרי שהוגשה בפרלמנט הצעת החוק "נגד הומוסקסואליות", המבקשת להטיל עונש מוות על "עבריינים חוזרים" והומואים נשאי HIV, עונש מאסר של שלוש שנים למי שמסרב לדווח על הומואים, ושבע שנות מאסר למי שיגן על זכויותיהם.

אישור החוק בפרלמנט אמנם מעוכב בינתיים, בזכות מאמצים של ארגוני להט"ב וזכויות אדם בינ"ל, ולחצים דיפלומטיים שמופעלים על הממשלה על ידי כמה מדינות, אולם עצם הדיון בו הביא לליבוי ההסתה בכנסיות, בבתי הספר ובתקשורת. התוצאה הינה התפשטות של עלילות דם, מעשי סחיטה, סילוק מבתים, מעצרים שרירותיים, הפחדה, ותקיפות פיזיות ומנטליות של פעילי להט"ב, בני משפחותיהם ובני בריתם.

ג'וליאן אונזיאמה, מנהלת תוכנית המיעוטים המיניים של אוגנדה, מציינת שני עיתונים "הפלפל האדום" וה"רולינג סטון", כדוגמה לאלימות הגוברת מצד התקשורת, כלפי קהילת הלהט"ב. לדבריה העיתונים נוהגים לנקוב בשמות של הומואים, לכאורה, ולפרסם את תמונותיהם וכתובות מגוריהם.

כתובות, שמות, תמונות וקריאה "תלו אותם", בשער הרולינג סטון

דפוסי פעולה אלו הובילו לתקיפות והטרדות כלפי אנשים, שלעתים נחבלו קשות או נאלצו להמלט מבתיהם.

סטוש, אחד המנהלים בארגון, מספר כי לאחר פרסום שמו ותמונתו בעיתון, שכניו הזועמים יידו אבנים על ביתו, אך הוא הצליח להמלט למקום מקלט.

למרות שהחוק מהווה הפרה של הזכות לפרטיות, התאגדות וביטחון אישי, אשר מובטחים על ידי חוקת המדינה והאמנות הבינ"ל עליהן היא חתומה, ג'רלד, חבר הארגון, אומר: "האמת העצובה, היא כי מרבית הפשעים באוגנדה, נעשים על ידי אנשים שלעולם לא ייתפסו כאחראים על מעשיהם אלו… פרסומי הרולינג סטון הציתו אלימות כלפי קבוצות מיעוטים, בכך שהציגו אותם כפחות אנושיים".

"הצעת החוק", אומרים בארגון, "היא ביטוי של אפלייה, חוסר סובלנות, דיעות קדומות ואלימות. הוא פוגע קשות בכבוד, בפרטיות ובשיוויון של אנשים בעלי העדפות מיניות וזהות אחרת מאשר זו ההטרוסקסואלית. אם הוא יהפוך לחוק, הוא יגביר את הלגיטימציה למעשי אלימות, פגיעה ועינויים כלפי קהילת הלהט"ב".

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך