נותני שירותי בריאות עדיין אינם מכירים את מאפייני האוכלוסיה הלהט"בית ואת השפעותיהם על מצב בריאותה, כמו למשל התפתחות הנטיה המינית אצל מתבגרים, זהויות מגדריות שונות, משפחות להט"ביות והשפעה של סטיגמות ואפליה על המצב הבריאותי

"מכון הרפואה" [ה- (Institute of Medicine (IOM], פרסם לאחרונה דו"ח מטעמו של "מכון הבריאות הלאומי" האמריקאי [(The National Institutes of Health (NIH], אשר בוחן ומציג את מצבה הבריאותי של האוכלוסיה הלהט"בית בארה"ב.

שירותי בריאות עבור לטה"ב הם לא מותרות (צילום: jasleen_kaur)

שירותי בריאות עבור להט"ב הם לא מותרות (צילום: jasleen_kaur)

השינוי המשמעותי שחל ב- 20 השנה האחרונות ביחס לנראות של אוכלוסיית הלהט"בים בחברה הכוללת הביא למעורבות גדולה של חבריה בתחומים רבים, ובתוכם גם במאבק בנגיף ה- HIV/מחלת האיידס. ובכל זאת עדיין קיים פער בינה לבין אוכלוסיית הסטרייטים בכל הנוגע למצבם הבריאותי של חבריה, כאשר באופן כללי ניתן להדגיש שני היבט: אחד מתייחס לחסר בנתונים דמוגרפיים המתייחסים ללהט"בים ושני מתייחס לנותני שירותי הבריאות (רופאים ואחיות), אשר רבים מהם אינם מכירים את מאפייני האוכלוסיה הלהט"בית ואת השפעותיהם על מצב בריאותה; רבים מנותני שירותי הבריאות אינם מכירים את ההבדלים בין מתבגרים להט"בים למקביליהם הסטרייטים ואינם מבינים מספיק בהתפתחות הנטיה המינית, בזהויות מגדריות שונות, במשפחות להטב"יות ובהשפעה של סטיגמות ושל אפליה על המצב הבריאותי.

סיכון מוגבר להתאבדות והתנהגות הרסנית

הדו"ח בוחן את מצבם הבריאותי של הלהט"בים בשלושה שלבי חיים: ילדות והתבגרות, בגרות מוקדמת ובינונית ובגרות מתקדמת. ה- IOM טוען בדו"ח, שתת-אוכלוסיות אלו חולקות את מלוא הסיכונים הבריאותיים כמו שאר החברה, אך הן חשופות לאיומים בריאותיים נוספים. אלא שהדו"ח מוסיף שהמודעות לסיכון המוגבר בתת-אוכלוסיות אלו נמוך. לדוגמא, בהשוואה למקביליהם הסטרייטים, להטב"ים נמצאים בסיכון גבוה יותר להתאבדות, לדיכאון ולהצקות והם עלולים לעשן ולצרוך אלכוהול באחוזים גבוהים יותר. הדו"ח טוען שבקרב נערות לסביות וביסקסואליות אחוזי ההיריון עלולים להיות גבוהים יותר ומסביר שייתכן וחלקן עושה זאת במכוון במטרה להפגין זהות שונה מכפי שהן מרגישות. בשלבי הבגרות הצעירה והבינונית נשים לסביות וביסקסואליות עלולות להיות בסיכון מוגבר לסרטן השד ולהשמנה בעוד שגברים המקיימים יחסי מין עם גברים, ובייחוד אלו החיוביים ל- HIV, נמצאים בסיכון מוגבר לסרטן של פי הטבעת. כמו כן, במספר מחקרים נמצא שנשים לסביות נמצאות בסיכון מוגבר ללקות במחלות לב.

התבגרות ללא תמיכת ילדים ובני זוג

בשלב הבגרות המתקדמת להט"בים רבים מוצאים עצמם ללא תמיכת בן-זוג ו/או ילדים, שיכולים לספק להם תמיכה רפואית וחברתית, מה שמביא לתלות גדולה יותר בחברים ובארגונים להט"בים. ישנם דיווחים על אחוזים גבוהים של סוכרת, של מחלות בשחלות ושל שבץ מוחי בקרב זקנים טרנסג'נדרים על רקע נטילה ממושכת של הורמונים. כמו כן, HIV נשאר נושא קריטי בהקשר של גברים הומואים וביסקסואלים, של נשים טראנסג'נדריות ושל להט"בים, הצורכים סמים בהזרקה. בנוסף, בארה"ב להט"בים רבים מתמודדים עם קושי בקבלת מענה רפואי שווה והולם בארה"ב, כמו למשל בהוצאת ביטוח בריאות או בגלל פחד מאפליה ובגלל חסר בנותני שירותי בריאות שמכירים בצרכיהם.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך